Jak samodzielnie wymieniać tusz w swojej drukarce?

Artykuł zewnętrzny

jak wymienić tusz w drukarce

Jeśli korzystasz z drukarki atramentowej, to doskonale wiesz, że niezbędna jest regularna wymiana tuszu, aby działała ona zgodnie ze swoim przeznaczeniem. Im więcej używasz urządzenia, tym częściej musisz kupować nowe materiały eksploatacyjne. Nie wiesz, w jaki sposób wymienić tusz w swojej drukarce, abyś nadal z niej korzystać? Sprawdź, jak to zrobić szybko i bezproblemowo.

Co trzeba wiedzieć o wymianie tuszu w drukarce?

Zużycie tuszu jest proporcjonalne do tego, jak często korzystasz z urządzenia. Jeśli dużo drukujesz, zwłaszcza kolorowych grafik czy zdjęć, to regularnie musisz wymieniać pojemniki z atramentem. Na opakowaniach bardzo często możesz znaleźć informację od producenta określającą, ile stron możesz wydrukować za pomocą konkretnego tuszu. Musisz jednak mieć na uwadze to, że jest to wartość orientacyjna. W przypadku drukowania zdjęć w wysokiej rozdzielczości zużycie atramentu będzie z pewnością wyższe.

Zastanawiasz się, kiedy wymienić tusz w swojej drukarce? Powinno skłonić Cię do tego przede wszystkim:

  • pogorszenie jakości wydruku — w takiej sytuacji kolory stają się zdecydowanie bledsze i mniej wyraziste, mogą także pojawić się różne plamy czy przebarwienia,
  • pojawienie się komunikatu — wiele drukarek w momencie, gdy poziom atramentu jest bardzo niski, informuje o tym użytkownika.

Wymiana atramentu może być także konieczna w przypadku, gdy urządzenie było nieużywane przez dłuższy czas. Tusz może bowiem zaschnąć.

Jaki tusz warto wybrać?

Producenci drukarek rekomendują używanie oryginalnych kaset z tuszem. Są one jednak najczęściej dość drogie. Alternatywą dla nich są wysokiej jakości zamienniki. Jeśli postawisz na sprawdzone produkty od uznanych producentów, to z pewnością nie odczujesz znaczącej różnicy w jakości wydruku. Wbrew powszechnie panującym opiniom zamienniki nie wpływają negatywnie na pracę urządzenia, dlatego można po nie bezpiecznie sięgać.

W jaki sposób wymienić tusz w drukarce?

Wymiana tuszu polega na wyjęciu starych kaset i zastąpieniu ich nowymi. Aby to zrobić, należy najpierw włączyć urządzenie. Po otwarciu obudowy niezbędne jest wyjęcie zużytego pojemnika oraz włożenie w jego miejsce nowej kasety. Następnie trzeba zamknąć obudowę oraz przeprowadzić wydruk testowy. Dokładna instrukcja może różnić się w zależności od modelu drukarki, jaką dysponujesz, jednak schemat postępowania zawsze jest zbliżony. Podejmując się tego zadania, warto przestrzegać następujących zasad:

  • przed włożeniem kasety do drukarki, usuń folię zabezpieczającą,
  • nie zrywaj innych etykiet, gdyż może to doprowadzić do wycieku tuszu,
  • pojemniki najczęściej wyjmuje się poprzez pociągnięcie ich do siebie,
  • podczas wyjmowania kasety uważaj, aby nie pobrudzić rąk, gdyż na głowicy może znajdować się resztka atramentu.

Jeśli będziesz pamiętać o powyższych zaleceniach, z pewnością uda Ci się sprawnie wymienić tusz w Twojej drukarce.

Jak zweryfikować poprawne założenie kasety z tuszem?

Może zdarzyć się, że nie będziesz mieć pewności, czy pojemniki ze świeżym tuszem zostały zamontowane w odpowiedni sposób. Istnieją dwa sposoby, aby się o tym przekonać. Pierwszym z nich jest sprawdzenie ustawień drukarki. Aby to zrobić, musisz wejść w panel sterowania systemu operacyjnego na Twoim komputerze. Następnie znajdź swoje urządzenie i wybierz opcję „Właściwości drukarki”. To właśnie tam znajdziesz informację o aktualnym poziomie tuszu. Jeśli włożyłeś pojemnik w odpowiedni sposób, to komputer wskaże, że jest on pełny.

Drugim sposobem jest natomiast wydrukowanie wspomnianej już strony testowej. Możesz wybrać tę opcję w menu urządzenia. Taki wydruk pozwala określić, czy sprzęt używa wszystkich założonych pojemników z atramentami. Jeśli tak, to możesz znowu korzystać ze swojej drukarki.

Jak widzisz, wymiana pojemników z tuszem w urządzeniu drukującym wcale nie jest skomplikowana. Jeśli będziesz trzymał się instrukcji, to z pewnością uda Ci się to już za pierwszym razem. Dzięki temu będziesz mógł samodzielnie wymieniać tusze bez pomocy specjalistów.

Oceń post

Dodaj komentarz