Jak skutecznie wyczyścić kominek z popiołu i sadzy za pomocą odkurzacza Karcher?

Artykuł zewnętrzny

odkurzacz do popiołu

Kominek to wyjątkowe miejsce w każdym domu. Aby działał niezawodnie, konieczne jest jego regularne czyszczenie. Nie musi być to skomplikowane zadanie, jeśli użyjemy odpowiedniego odkurzacza i profesjonalnych środków czyszczących. Jak zatem czyścić kominek, aby dobrzy się prezentował oraz – co najważniejsze – był bezpieczny w użytkowaniu?

Kiedy należy czyścić kominek?

Kominek używany jest intensywnie w okresie jesienno-zimowym, dlatego dokładne czyszczenie – i przy okazji przegląd sprawności – warto przeprowadzić przed rozpoczęciem sezonu grzewczego oraz od razu po jego zakończeniu. Oprócz tego palenisko wymaga regularnego usuwania niedopalonych resztek.

Szczególnie istotne jest sprawdzenie urządzenia przed pierwszym uruchomieniem po dłuższej przerwie. Jeśli zaobserwujesz jakiekolwiek niepokojące usterki, skontaktuj się z fachowcem, który ma kompetencje do oceny jego stanu i bezpieczeństwa. Trzeba pamiętać, że nieusuwanie popiołu i sadzy nie tylko utrudnia korzystanie z kominka, ale może stanowić zagrożenie – nieusunięte resztki powodują duże dymienie, a jeśli nagromadzi się ich bardzo dużo, mogą samoistnie się zapalić.

Jak czyścić kominek z popiołu i sadzy?

Sprawne czyszczenie kominka można przeprowadzić, wykorzystując odkurzacz do popiołu i sadzy. W odróżnieniu od tradycyjnych urządzeń nie mają one materiałowego lub papierowego worka na odpady, a są wyposażone w metalowe pojemniki. Metal jest bezpieczny w kontakcie z gorącymi materiałami, co eliminuje ryzyko zapalenia się urządzenia (trzeba pamiętać, że nawet pozornie wystudzony osad z kominka może być powodem wzniecenia ognia).

Odkurzacze do popiołu i sadzy to szeroka grupa produktów – modele przeznaczone do użytku domowego można kupić już za mniej niż 500 zł, te bardziej zaawansowane, wyposażone w dodatkowe funkcje i ułatwienia kosztują – w zależności od modelu – między 500 a 1 200 zł. W wygodnym sprzątaniu pomagają specjalnie wyprofilowane ssawki oraz system filtracji sprawiający, że pyły nie są wzniecane w powietrze podczas odkurzania, a dodatkowo nie wydostają się poza urządzenie.

kominek

Sprzątanie kominka krok po kroku 

Najlepiej zacząć od dokładnego wyczyszczenia komory wewnętrznej (tam znajduje się najwięcej lotnych zabrudzeń, które wzbite w powietrze, mogą osiąść na pozostałych częściach kominka.

  • Krok 1: Usuwamy resztki spalania, takie jak popiół i sadza. Resztki te, nawet jeśli są pozornie zimne, powinny znaleźć się w metalowym pojemniku (nie może być to papierowa lub materiałowa torba). Jeśli nie posiadasz odkurzacza do popiołu, wykorzystaj w tym celu metalowe wiadro oraz dobrze wyprofilowaną szczotkę do kominka. Do wybierania przyda Ci się także szufelka. Dużo sprawniej komorę spalania wyczyścisz odkurzaczem do popiołu, wyposażonym w wygodne ssawki oraz dodatkowe akcesoria.
  • Krok 2: Czyszczenie szyby – najlepiej skorzystać z gąbki i miękkiej ściereczki. Zwykle konieczne jest użycie preparatów usuwających zaschnięte tłuste zabrudzenia. Na rynku znajdziesz wiele środków chemicznych dedykowanych kominkom. Pamiętaj, że środki te muszą być bezpieczne dla kamienia i żeliwa lub też innego materiału, z którego Twój kominek jest – w całości lub w części – zbudowany. Dla przykładu kamień najlepiej czyścić środkami o odczynie zasadowym. Sprawdź również preparaty przeznaczone specjalnie do rozpuszczania sadzy.
  • Krok 3: Czyszczenie obudowy z zewnątrz: ten krok wykonaj na końcu, ponieważ na wcześniejszych etapach z dużym prawdopodobieństwem zakurzysz lub zachlapiesz okolice kominka – w ten sposób oszczędzisz sobie podwójnej pracy.
Oceń post

Dodaj komentarz