Jak usunąć brzydki zapach z piekarnika?

Poradniki

Updated on:

brzydki zapach z piekarnika

Zdarza się, że po przygotowaniu jedzenia, w piekarniku zostaje po niej aromat, którym mogą przejść inne potrawy pieczone później lub po prostu zapach z piekarnika nie jest przyjemny (nieusunięte resztki jedzenia psują się) i chcemy się go pozbyć.

Najpierw trzeba porządnie umyć piekarnik. Można to zrobić za pomocą specjalnych środków chemicznych dostępnych w sklepach lub domowym sposobem np. wodą z sodą oczyszczoną (soda łatwo rozprawi się z tłuszczem i przypaleniami) – na 0,5 litra gorącej wody rozpuść łyżkę sody i takim preparatem przy pomocy gąbki lub ściereczki umyj piekarnik.

Inny sposób to posypać solą kuchenną miejsca, na których są przypalone resztki jedzenia i podgrzewać wnętrze piekarnika, aż do zbrązowienia soli, po czym sól usunąć ściereczką i umyć cały piekarnik.

Usunięcie zabrudzeń z piekarnika ułatwi nam woda z cytryną. Wystarczy do garnka wlać ok. 0,5 litra wody, wcisnąć sok z połowy cytryny, wstawić odkryty do piekarnika i podgrzewając doprowadzić do wrzenia wody. Para spowoduje, że brud zmięknie i wtedy łatwo go zmyjemy, a sok z cytryny odświeży zapach.

Kiedy piekarnik jest już wyszorowany, czas żeby pozbyć się przykrego zapachu. Można to zrobić np. tak:

  • w piekarniku w małym garnku bez przykrycia podgrzać ok. 300ml wody, a w niej: trochę majeranku, mięty i goździków.
    Zamiast ziół i przypraw w wodzie można też podgrzać np.:
  • cynamon,
  • kilka kropel aromatu waniliowego,
  • sok lub skórki z cytryny,
  • skórki z pomarańczy.

Można też w ciepłym piekarniku na godzinę umieścić talerzyk a na nim np.: pokrojoną cytrynę, skórki pomarańczy z wbitymi kilkoma goździkami lub kilka ziaren kawy.

5/5 - (5 votes)

Dodaj komentarz