Jak wejść na usunięte strony internetowe?

Poradniki

Updated on:

usunięte strony

Zdarza się, że nie mamy czasu na przeczytanie wszystkich interesujących nas artykułów, które znajdziemy w sieci. Zapisujemy wtedy ich adresy w zakładkach przeglądarki z zamiarem wrócenia do lektury w późniejszym czasie. Jednakże po kilku dniach może się okazać, że zapisana strona została już usunięta i wchodząc na nią ujrzymy tylko tekst typu: „strona nie istnieje”, „błąd 404” lub coś w tym stylu. A może tekst na niej zawarty został zmieniony i chcielibyśmy dowiedzieć się jak wyglądał wcześniej? W takim razie możemy skorzystać z internetowych archiwów, które indeksują wszystkie ogólnodostępne strony, znajdujące się w sieci. Dzięki nim możemy odzyskać utracone informacje, a także zobaczyć jak dana strona wyglądała kilka lat temu.

Maszyna czasu

Wayback Machine na chwilę obecną posiada zarchiwizowanych prawie 400 miliardów stron z całego świata! Dlatego z dużą dozą prawdopodobieństwa znajdziesz tam to, czego szukasz.

  • Wystarczy kliknąć w ten link i przeniesiesz się na stronie umożliwiającej przeszukanie archiwum.
  • W puste pole na środku ekranu musisz wpisać adres strony, która Cię interesuje, a została zmieniona/usunięta.
  • Następnie kliknij Enter lub Browse History
  • Po chwili otrzymasz historię indeksowania danego serwisu. Wybierając odpowiedni rok, miesiąc i dzień przeniesiesz się do przeszłości i będziesz mógł odczytać utracone dane.

Wayback Machine, to prawdopodobnie najlepsze urządzenie do rozwiązywania tego typu problemów, gdyż zapisuje strony już od 1996 roku, czyli będziesz mógł zobaczyć jak wyglądał serwis tydzień, miesiąc, 3 lata temu, a nawet na samym początku istnienia.

Google Cache

Google, indeksując strony, robi ich kopie i zapisuje na swoich serwerach, dzięki czemu, nawet jak zostaną zablokowane lub usunięte, to łatwo je odnajdziesz. Tym razem cały adres szukanej strony musisz wpisać w wyszukiwarkę Google. W wynikach odnajdź interesujący Cię odnośnik (niemal na pewno pierwszy od góry, nie licząc reklam), ale nie klikaj w niego, tylko w mały, zielony wskaźnik widoczny zaraz za linkiem do strony (zaznaczony kolorem czerwonym na zdjęciu). Rozwinie się niewielka lista, z której wybierz „Kopia” i to wszystko – zostaniesz przeniesiony do ostatniej zarchiwizowanej wersji strony. Jeśli nie będzie takiej możliwości, skorzystaj z opisanej wcześniej Maszyny Czasu.

Porad na przyszłość

Jeżeli na jakiejś stronie zależy Ci naprawdę mocno, to istnieje conajmniej kilka sposobów na zabezpieczenie się na wypadek jej utraty! Nawet wtedy, kiedy zniknie z Internetu, to i tak będziesz ją miał we własnym archiwum i będziesz mógł w każdej chwili z niej skorzystać.

  • Kliknij prawym przyciskiem myszy w tło strony i wybierz z listy opcję „Zapisz stronę jako…”.
  • Następnie wskaż miejsce do zapisu i gotowe.

Uwaga! Ewentualnie możesz zrobić zrzut strony w formie obrazka, jeśli zależy Ci na grafikach, które prawdopodobnie się nie będą wyświetlać po jakimś czasie. Zapisanie strony w ten sposób nie zapisuje grafik, a jedynie kod, który pobiera te grafiki nadal z serwera strony.

Jeśli jesteś właścicielem strony, nie muszę mówić o możliwości wykonania tzw. “backup’u”.

5/5 - (1 vote)

Dodaj komentarz