Jak wybrać dobry polar?

Krzysztof Werczyński

Updated on:

Polar to uniwersalne ubranie na piesze wędrówki

Polar to doskonały wybór na chłodniejsze miesiące. Charakteryzuje się wysokim poziomem hydrofobowości oraz izolacji ciepła, a zarazem jest lekki i wygodny. To świetne rozwiązanie dla osób stawiających na wygodę i komfort użytkowania. Sprawdzi się podczas wyprawy w góry, jak i w codziennym użytkowaniu. Ciepła bluza polarowa to również uniwersalne i praktyczne ubranie dla pracowników niezależnie od wieku i płci. Zatem zastanówmy się, czym powinien charakteryzować ciepły i wygodny polar?

Co to jest polar?

Polar został wynaleziony w 1979 roku przez amerykańską firmę Malden Mills (późniejszy Polartec). Zespół pod nadzorem Aarona Feuersteina inspirowany strukturą prawdziwego niedźwiedziego futra stworzył dzianinę składającą się z cieniutkich rureczek zapewniająca izolację termiczną, lecz nie absorbującą wody.

Polar to materiał wykonany z przetworzonych tworzyw sztucznych. Składa się z cieniutkich rureczek wypełnionych powietrzem gwarantujące właściwą izolację termiczną. Jest jak śpiwór, czyli zatrzymuje ogrzane przez nas powietrze blisko skóry. Materiał ten jest hydrofobiczny, czyli nie zatrzymuje wody i nawet bezpośrednio po praniu jest prawie suchy.

Bluzy polarowe możemy spotkać praktycznie w każdym sklepie odzieżowym. Wyróżniamy:

  • polary męskie,
  • polary damskie,
  • polary dziecięce.
polary reklamowe

Gramatura polaru

Do opisu polarowej odzieży używa się parametrów od 100 do 300 odnoszące się do gramatury materiału.

Gramatura, czyli potocznie grubość to waga materiału na metr kwadratowy.

Wyróżniamy:

  1. Setki (100 g/m2)

Są niezwykle cienkie i lekkie z powodu niskiej gramatury surowca. Ich niewątpliwą zaletą jest to, że zajmują bardzo mało miejsca. Setki ściśle przylegają do skóry, dlatego idealne są do noszenia jako pierwsza warstwa. Są to proste polary najczęściej dostępne w postaci bluzy z zamkiem rozpinanym do połowy. Spodnie polarowe o tej gramaturze doskonale sprawdzają się jako docieplenie (druga warstwa) spodni w okresie zimowym.

  1. Dwusetki (200 g/m2)

Polary o gramaturze 200 g/m2 są najczęściej spotykaną grubością bluz polarowych, kurtek polarowych czy czapek i rękawiczek. Często przypominają tradycyjne kurtki. Wyposażone są w zamek błyskawiczny i kieszenie boczne. Stosuje się je często jako polar roboczy. Dobrze utrzymują ciepło, dlatego mogą być noszone nawet zimą.

  1. Trzysetki (300 g/m2)

Polary trzysetki są nie tylko najgrubsze, ale również najcieplejsze. Wyposażone są w kaptur oraz zamek błyskawiczny rozpinany na całej długości. Doskonale sprawdzają się podczas mrozów i zimowych wycieczek jednak materiał jest na tyle gruby, że nie polecane są podczas uprawiania sportu.

Polary firmowe

Polary firmowe to najbardziej uniwersalny ubiór pracowników na okres jesienno zimowy. Wykonane z materiału o różnej gramaturze mogą być wykorzystane wśród pracowników pracujących na zewnątrz, jak i w halach magazynowych. Polary robocze mogą posłużyć jako okrycie wierzchnie lub jako pośrednia warstwa docieplająca.

Polary z nadrukiem z logo firmy to świetna reklama i element promocji marki. Mogą być noszone przez pracowników różnych branż, a logo firmy może być umieszczone w dowolnym miejscu. Polary z nadrukiem bardzo często wykorzystywane są jako odzież firmowa na eventach firmowych czy targach branżowych. Najczęściej do znakowania polaru używa się haftu komputerowego. Polary ze spersonalizowanym nadrukiem znajdziesz na: https://logomix.com.pl/30-polary-firmowe

Rodzaje odzieży z polaru

Polar zagościł na dobre w branży outdoorowej. Zarówno w sklepach sportowych, jak i popularnych sieciówkach znajdziemy ogromny ich wybór.

Przyjrzyjmy się poszczególnym rodzajom odzieży z polaru.

  1. Bluzy z polaru

Bluza to najpopularniejszy i najbardziej zróżnicowany rodzaj odzieży z polaru. Służy do noszenia jako wewnętrzna warstwa, czyli druga zatrzymująca ciepło najczęściej zakładana pod kurtkę. Wykonana jest z mikropolaru lub polaru o gramaturze od 100 do 200 g/m2. Z reguły nie mają kieszeni, a zamek błyskawiczny rozpina się tylko pod szyją. Mogą mieć dopasowany krój lub być nieco luźniejsze a dół bluzy regulowany bądź też nie. Dostępne są w różnych wersjach kolorystycznych.

  1. Kurtki z polaru

Kurtka polarowa jest nieco bardziej rozbudowana niż bluza polarowa. Kaptur, wysoki kołnierz lub stójka zapinane pod szyję oraz elastyczne ściągacze dodatkowo zabezpieczają przed wiatrem i chłodem. Posiadają zamek błyskawiczny na całej długości oraz kieszenie zewnętrzne.

  1. Polarowe kamizelki i bezrękawniki

Bezrękawniki to odmiana odzieży polarowej, która bardzo dobrze się sprawdza w chłodniejsze dni, ale także i te cieplejsze. Są dobrze dopasowane do sylwetki, co poprawia komfort termiczny. Używane są w niedogrzanych pomieszczeniach, w przeciągach lub w miejscu pracy gdzie występują nagłe zmiany temperatury. Gama kolorystyczna oraz wybór fasonów jest praktycznie nieograniczony. Mogą być jedno lub dwukolorowe, z kołnierzem lub ze stójką, z kieszeniami lub bez zakończone ściągaczami, lub stoperami.

  1. Czapka polarowa

Czapka polarowa to świetna alternatywa dla czapek dzianinowych. Grubsze nadają się na mroźne dni, natomiast cieńsze na wiosenne lub jesienne chłodne dni. Bardzo dobrze odprowadzają wilgoć i trzymają ciepło, a przy tym są bardzo lekkie.

  1. Szaliki i kominy polarowe

Szalik lub komin polarowy setka sprawdzą się jako dodatkowy ocieplacz w chłodne dni.

  1. Rękawice polarowe

Rękawice to świetne rozwiązanie na zimę w mieście. Pomimo że dają dużo ciepła, są przewiewne i przyczepia się do nich śnieg. Mogą być różnej grubości.

Zalety polaru

Dzianina polarowa to praktyczny i wszechstronny materiał. Do głównych jego zalet należą:

  • zatrzymuje ciepło wewnątrz ubrania,
  • wytrzymały i odporny na zniszczenia,
  • ma właściwości hydrofobowe,
  • nie chłonie wilgoci,
  • jest antyalergiczny,
  • szybko schnie i się nie gniecie,
  • przewiewny,
  • lekki,
  • odporny na działanie promieni słonecznych,
  • odporny na kurczenie i odbarwienia,

Na co zwrócić uwagę wybierając polar?

Kupując polar, należy wziąć pod uwagę przede wszystkim:

  • Gramaturę, czyli grubość materiału – im grubszy tym cieplejszy.
  • Rodzaj polaru – dostosowany do planowanej aktywności.
  • Długość zamka – cienkie modele zakładane są przez głowę, natomiast im grubszy polar, tym dłuższy zamek.
  • Ściągacz – regulowany dół pozwala dokładnie dopasować kurtkę do ciała.
  • Krój – taliowany krój przeznaczony jest dla Pań chcących podkreślić sylwetkę.
  • Wzmocnienia – w miejscach szczególnie narażonych na przetarcia i inne uszkodzenia powinno pojawić się dodatkowe wzmocnienie.
  • Kieszenie – usytuowane po bokach w grubszych modelach ułatwią przechowywanie drobnych akcesoriów.
  • Kaptur – polar wykorzystywany zimą z kapturem ochroni głowę oraz szyję przed wiatrem i chłodem.

Jak prać i suszyć polar?

Polar pierzemy w temperaturze 30 stopni Celsjusza, a program w pralce ustawiamy na pranie syntetyczne. Nie należy prać polaru w standardowych detergentach, najlepiej przy użyciu płynu do prania przeznaczonego do odzieży technicznej i sportowej.

Polaru nie powinno się prasować bezpośrednio żelazkiem, a najlepiej przez cienką bawełnianą ściereczkę.

Podsumowanie

Polar jest nieodłącznym elementem garderoby praktycznie każdego z nas. Jest szeroko dostępny, trwały, ciepły i lekki. Coraz bardziej doceniany przez przedsiębiorców, ponieważ dobra odzież firmowa z logo to wizytówka i rozpoznawalność marki.

Oceń post

Dodaj komentarz