Jak wybrać odpowiednią drukarkę do firmy?

Artykuł zewnętrzny

Updated on:

drukarka do firmy

Wybór odpowiedniej drukarki do firmy może przyprawić o niemały zawrót głowy, a wszystko dlatego, że wybór tych urządzeń jest ogromny. Jednak szeroka oferta ma zasadniczą zaletę – o wiele łatwiej będzie Ci wybrać z niej to, co najlepiej będzie odpowiadało Twoim potrzebom. Dowiedz się, czym powinna cechować się dobra drukarka do firmy i na co zwrócić uwagę przed zakupem.

Drukarka atramentowa czy laserowa? Jaka sprawdzi się lepiej w firmie?

Zwykle największą zagwozdką przed zakupem drukarki jest jej technika drukowania. Lepiej postawić na atramentową czy może laserową? Główną różnicą pomiędzy tymi typami drukarek, które z pewnością wpłyną na decyzję zakupową, są koszty eksploatacyjne oraz cena samych urządzeń.

Tańsze w eksploatacji są drukarki atramentowe. Nowoczesne urządzenia tego typu wyposażone są najczęściej w system stałego zasilania atramentem (CISS), który ma dwie zasadniczy zalety. Przede wszystkim tusz bardzo łatwo uzupełnić, dolewając go z buteleczek. Druga sprawa to wspomniany koszt – butelki z atramentem są tańsze od wkładów drukujących do drukarek laserowych. Drukarki atramentowe są też często nieco tańsze od swoich laserowych odpowiedników.

Z kolei za drukarkami laserowymi przemawia przede wszystkim szybkość druku oraz możliwość ich dużego obciążenia. Drukują zdecydowanie szybciej niż atramentówki, a więc będą nieocenione w biurach, w których drukuje się bardzo dużą liczbę dokumentów – kilkadziesiąt lub nawet kilkaset dziennie. Często mówi się, że drukarki laserowe to wręcz kombajny do pracy.

W takim razie, jaki typ drukarki lepiej sprawdzi się w firmie? Jeśli zależy Ci przede wszystkim na oszczędności i drukujesz kilkanaście stron dziennie, lepiej sprawdzi się atramentówka. A jeśli drukujesz bardzo dużą liczbę dokumentów i priorytetem jest szybkość ich drukowania, wybierz urządzenie laserowe.

Czym powinna cechować się dobra drukarka do firmy?

drukarka

Nie bez znaczenia jest specyfikacja drukarki. Oprócz omówionej techniki druku, warto spojrzeć na kilka kwestii. Najważniejsze z nich to:

  • Obsługiwane typy i formaty nośników – standardowo drukarki obsługują papier zwykły i fotograficzny, ale modele do bardziej skomplikowanych zadań drukują także na kartonach, kopertach, etykietach, a nawet foliach. Nie bez znaczenia jest też obsługiwany format, ponieważ oprócz standardowego A4 mogą to być również, A5, A6, B5, fotograficzny 10 x 15 cm, a także wiele innych.
  • Podajniki – drukarki najczęściej wyposażone są w dwa lub trzy podajniki. Pozwala to do jednego załadować papier, z którego korzysta się najczęściej, a dodatkowy (lub dodatkowe) wykorzystać do mniej standardowych zadań (np. drukowania zdjęć). Dzięki temu nie trzeba wyciągać papieru z głównego podajnika na czas drukowania w innym formacie.
  • Łączność – nowoczesne drukarki da się połączyć z komputerem czy siecią przewodowo, a także bezprzewodowo. Poza tym niezwykle przydatne może być drukowanie z urządzeń mobilnych, co wymaga łączności bezprzewodowej. Dlatego, by drukarkę dało się połączyć z większością urządzeń, bardzo dobrze, żeby obsługiwała interfejsy USB, LAN, Wi-Fi, AirPrint czy Mopria.
  • Parametry drukowania – szybkość i miesięczne obciążenie ułatwią Ci wybór drukarki w zależności od tego, jak dużo ma drukować. Poza tym dobrze jest zwrócić uwagę na maksymalną obsługiwaną rozdzielczość druku. Dla dokumentów wystarczy 300 dpi, ale już dla zdjęć lepsza będzie wyższa rozdzielczość. Nie bez znaczenia jest też możliwość drukowania dwustronnego (nie wszystkie drukarki to obsługują).

Zwracając uwagę na wymienione punkty dotyczące specyfikacji drukarki, łatwo będzie Ci wybrać taką, która będzie odpowiednia dla Twojej firmy.

Oceń post

Dodaj komentarz