Jak odpowiednio wybrać system TMS dla swojej firmy transportowej?

Artykuł zewnętrzny

Updated on:

system TMS dla firmy transportowej

Branża transportowa to jeden z najważniejszych sektorów gospodarki globalnej. By realizować procesy biznesowe w sposób efektywny, niezbędne jest wykorzystanie nowoczesnych technologii, z systemem TMS na czele. Wybór ten jednak musi być odpowiednio przeanalizowany. Na co zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniego systemu klasy TMS?

Funkcjonalność systemu TMS

Transportation Management System, lepiej znany branży jako system TMS to odpowiedź na współczesne potrzeby każdej firmy, która skupia swoją działalność na spedycji, logistyce i transporcie. To właśnie oprogramowanie jest w stanie w kompleksowy sposób zarządzać procesami realizowanymi w organizacji oraz kontrolować zlecenia realizowane przez firmę – w skrócie optymalizować działalność przedsiębiorstwa.

Systemy TMS są rozwijane już od wielu lat i obecnie są w stanie wspomóc kadrę zarządzającą oraz specjalistów w dziesiątkach procesów. Nie zawsze jednak tak szeroka funkcjonalność jest nam potrzebna. A zatem jednym głównych czynników, który warto wziąć pod uwagę przy wdrażaniu systemu, jakim jest program spedycyjny od mbis.pl jest jego funkcjonalność. Oprogramowanie to z reguły nadaje się do integracji z innymi systemami działającymi w firmie, a zatem nie zawsze istnieje potrzeba, by powielać funkcje, które już teraz są na wyposażeniu systemu ERP, CRM, WMS lub innego oprogramowania wspomagającego zarządzanie w firmie. 

kontrola kierowców

Zakres działania systemu dostosowany do realnych potrzeb przedsiębiorstwa

To właśnie zakres funkcjonalności systemu klasy TMS w dużej mierze wpływa na to, jaki koszt inwestycji poniesie firma. Systemy TMS są projektowane zarówno dla największych firm transportowych, jak i tych małych przedsiębiorstw, które opierają swoją działalność na małej skali działania. 

Kluczem do wyboru odpowiedniego rozwiązania jest dogłębna analiza procesów realizowanych w firmie i identyfikacja tych czynności, które generują zbyt duże koszty, lub pochłaniają zbyt dużo czasu i energii pracowników. Nowoczesne systemy TMS mogą ułatwiać zarządzanie płatnościami i umożliwiać fakturowanie. Takie systemy mogą dysponować zadaniami wedle konkretnego klucza, a także monitorować stany magazynowe i estymować potencjalne zapotrzebowanie. Czy jednak wszystkie te funkcjonalności są nam potrzebne? Ograniczmy się jedynie do tych funkcjonalności, które realnie wesprze naszą organizację i wygeneruje faktyczną wartość dodatnią. 

system tms

Bezpieczeństwo danych i niezawodność systemu

W dzisiejszych, zaawansowanych pod względem technologicznym czasach bardzo często dochodzi do wycieków wrażliwych danych, które być może świadczą o przewadze konkurencyjnej naszej firmy. Podczas wyboru idealnego systemu TMS należy szczególną uwagę zwrócić na kwestie zabezpieczeń systemu informatycznego.

Czy działa on na zabezpieczonych serwerach wirtualnych funkcjonujących w chmurze? Czy system tworzy cykliczne kopie zapasowe, które minimalizują ryzyko utraty wszystkich istotnych danych? Czy system zapewnia całodobowe wsparcie zespołu technicznego, który może pomóc nam w sytuacjach awaryjnych? To pytania, na które należy sobie odpowiedzieć jeszcze przed dokonaniem wyboru. 

firma transportowa system tms

Łatwość wdrożenia i obsługi TMS

System TMS, podobnie jak każde inne oprogramowanie informatyczne musi zostać prawidłowo wdrożone, zintegrowane z innymi, działającymi systemami, a kadra pracownicza musi w krótkim czasie sposób nauczyć się jego obsługi. To niezwykle ważne, o ile chcemy, by Transportation Management System działał już od samego początku na korzyść przedsiębiorstwa.

Przed dokonaniem wyboru dokładnie przeanalizujmy, jak będzie przebiegać proces wdrożenia, a także czy dostawca zapewni nam odpowiednie wsparcie, które ułatwi pracownikom zaznajomienie się z wszystkimi funkcjonalnościami systemu. 

Oceń post

Dodaj komentarz