Promowane

Jak wybrać rolki dla dziecka?

Jazda na rolkach to modny sposób na spędzanie wolnego czasu. Chętnie sięgają po nie nastolatki i dorośli, ale na rolkach doskonale czują się też mniejsze dzieci. Wspólna wyprawa może dostarczyć wielu niezapomnianych wrażeń, ale najpierw trzeba zadbać o dobry sprzęt dla jej najmłodszych uczestników. Jak wybrać rolki dla dziecka? Na jakie cechy należy zwrócić szczególną uwagę?

Jazda na rolkach – zalety

Jazda na rolkach to świetna zabawa, ale też doskonały sposób na aktywne spędzanie wolnego czasu. Podczas jazdy angażujesz i trenujesz wiele różnych grup mięśni z niemal całego ciała, a do tego spalasz kalorie (od 300 do 600 kcal na godzinę jazdy). Ponadto rolki redukują stres oraz poprawiają równowagę, co ma kluczowe znaczenie w procesie prawidłowego rozwoju dziecka. Ale najważniejszą zaletą tej formy spędzania wolnego czasu jest przyjemność z jazdy. Rolki sprawiają dużo radości i przyzwyczajają dziecko do regularnej aktywności fizycznej, a pozytywne wzorce warto wpajać już na samym początku dzieciństwa!

Rolki dla dzieci – najważniejsze cechy

Na Sportano.pl możesz kupić aż kilkadziesiąt modeli rolek dla dzieci: https://sportano.pl/rolki/rolki-dla-dzieci. Różnice między nimi są znaczące, szczególnie pod względem budowy konstrukcji oraz wykorzystanych łożysk. Wyjaśniamy, na jakie cechy rolek dla dzieci należy zwrócić szczególną uwagę.

Jak wybrać rolki dla dziecka_1

Łożysko

W sprzedaży znajdziesz rolki dla dzieci wykonane z trzech typów łożysk, przy czym największą popularnością cieszą się łożyska kompozytowe oraz aluminiowe. Te pierwsze doskonale amortyzują nierówności na drodze i drgania, zaś te drugie są znacznie lżejsze, dzięki czemu jazda jest łatwiejsza. Zwróć uwagę na oznaczenie ABEC – im niższy jest jego numer, tym łożysko jest wolniejsze, ale też wytrzymalsze na uszkodzenia.

Koła

W przypadku rolek dla dzieci warto postawić na niewielką średnicę kół. Im są one mniejsze, tym większą przyczepność zapewniają, co zmniejsza ryzyko wypadku. Duże znaczenie ma też twardość – miękkie koła przekładają się na lepszą amortyzację, ale utrudniają rozwijanie dużych prędkości. A zatem najlepszym rozwiązaniem w przypadku modeli dla dzieci są miękkie koła o niewielkim rozmiarze.

Rozmiar

Rolki muszą być doskonale dobrane do rozmiaru stopy. But ma zapewniać stabilizację kostek – jeśli tego nie robi, to rośnie ryzyko wypadku podczas jazdy. Niestety generuje to pewne problemy, bo stopy u dzieci rosną szybko, przez co dobór właściwego rozmiaru jest męczący i nie daje gwarancji długiego korzystania ze sprzętu. Mimo to nie należy oszczędzać na bezpieczeństwie dziecka – lepiej wymienić rolki na nowe, niż ryzykować poważnym wypadkiem ze względu na złe dopasowanie buta.

Zapięcie

Sznurówki, klamry, rzepy – w sprzedaży znajdziemy rolki na dzieci z różnymi zapięciami. Najlepiej jest wybrać model z dwustopniowym zapięciem. Kombinacja klamr i rzep jest najwygodniejsza, ale możesz zdecydować się na dowolną konfigurację.

Jak wybrać rolki dla dziecka_2

Rolki a wiek dziecka – co warto wiedzieć?

Do bezpiecznej jazdy na rolkach niezbędna jest odpowiednia koordynacja ruchowa. Większość dzieci nabywa ją w okolicy czwartego lub piątego roku życia, ale należy pamiętać, że rozwój jest kwestią indywidualną – czasami przygodę z rolkami można zacząć nieco wcześniej.

Wybierając sprzęt dla dzieci do 6 roku życia warto postawić na bezpieczeństwo. Dwustopniowe zapięcie oraz niewielki ciężar to podstawowe cechy rolek, na jakie trzeba zwrócić uwagę, podobnie jak miękkie kółka. Natomiast w przypadku starszych dzieci jest dużo większa swoboda. Doświadczenie powinno mieć kluczowy wpływ na wybór sprzętu – jeśli dziecko umie już dobrze jeździć, to możesz postawić na bardziej wymagające modele, które pozwolą osiągnąć wyższą prędkość i zwiększą przyjemność z jazdy na rolkach.

Rolki dla dzieci: podsumowanie

Wybierając rolki dla dzieci warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych kwestii. Miękkie kółka o niewielkim rozmiarze oraz kompozytowe łożysko świetnie sprawdzą się w przypadku mniejszych lub początkujących dzieci. Bardziej zaawansowani użytkownicy mogą sięgnąć po modele, które pozwolą na osiągnięcie dużo większej szybkości.

Oceń post

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Back to top button

Wyłącz Adblocka, daj zarobić ;(

Udostępniamy wartościowe informacje kompletnie za darmo. Prosimy Cię jednak o wyłączenie Adblocka, a obiecujemy, że reklamy nie naruszą Twojej prywatności ani komfortu przeglądania strony.