Jak wybrać rolki dla dziecka?

Artykuł zewnętrzny

rolki dla dziecka

Jazda na rolkach to modny sposób na spędzanie wolnego czasu. Chętnie sięgają po nie nastolatki i dorośli, ale na rolkach doskonale czują się też mniejsze dzieci. Wspólna wyprawa może dostarczyć wielu niezapomnianych wrażeń, ale najpierw trzeba zadbać o dobry sprzęt dla jej najmłodszych uczestników. Jak wybrać rolki dla dziecka? Na jakie cechy należy zwrócić szczególną uwagę?

Jazda na rolkach – zalety

Jazda na rolkach to świetna zabawa, ale też doskonały sposób na aktywne spędzanie wolnego czasu. Podczas jazdy angażujesz i trenujesz wiele różnych grup mięśni z niemal całego ciała, a do tego spalasz kalorie (od 300 do 600 kcal na godzinę jazdy). Ponadto rolki redukują stres oraz poprawiają równowagę, co ma kluczowe znaczenie w procesie prawidłowego rozwoju dziecka. Ale najważniejszą zaletą tej formy spędzania wolnego czasu jest przyjemność z jazdy. Rolki sprawiają dużo radości i przyzwyczajają dziecko do regularnej aktywności fizycznej, a pozytywne wzorce warto wpajać już na samym początku dzieciństwa!

Rolki dla dzieci – najważniejsze cechy

Na Sportano.pl możesz kupić aż kilkadziesiąt modeli rolek dla dzieci: https://sportano.pl/rolki/rolki-dla-dzieci. Różnice między nimi są znaczące, szczególnie pod względem budowy konstrukcji oraz wykorzystanych łożysk. Wyjaśniamy, na jakie cechy rolek dla dzieci należy zwrócić szczególną uwagę.

Jak wybrać rolki dla dziecka_1

Łożysko

W sprzedaży znajdziesz rolki dla dzieci wykonane z trzech typów łożysk, przy czym największą popularnością cieszą się łożyska kompozytowe oraz aluminiowe. Te pierwsze doskonale amortyzują nierówności na drodze i drgania, zaś te drugie są znacznie lżejsze, dzięki czemu jazda jest łatwiejsza. Zwróć uwagę na oznaczenie ABEC – im niższy jest jego numer, tym łożysko jest wolniejsze, ale też wytrzymalsze na uszkodzenia.

Koła

W przypadku rolek dla dzieci warto postawić na niewielką średnicę kół. Im są one mniejsze, tym większą przyczepność zapewniają, co zmniejsza ryzyko wypadku. Duże znaczenie ma też twardość – miękkie koła przekładają się na lepszą amortyzację, ale utrudniają rozwijanie dużych prędkości. A zatem najlepszym rozwiązaniem w przypadku modeli dla dzieci są miękkie koła o niewielkim rozmiarze.

Rozmiar

Rolki muszą być doskonale dobrane do rozmiaru stopy. But ma zapewniać stabilizację kostek – jeśli tego nie robi, to rośnie ryzyko wypadku podczas jazdy. Niestety generuje to pewne problemy, bo stopy u dzieci rosną szybko, przez co dobór właściwego rozmiaru jest męczący i nie daje gwarancji długiego korzystania ze sprzętu. Mimo to nie należy oszczędzać na bezpieczeństwie dziecka – lepiej wymienić rolki na nowe, niż ryzykować poważnym wypadkiem ze względu na złe dopasowanie buta.

Zapięcie

Sznurówki, klamry, rzepy – w sprzedaży znajdziemy rolki na dzieci z różnymi zapięciami. Najlepiej jest wybrać model z dwustopniowym zapięciem. Kombinacja klamr i rzep jest najwygodniejsza, ale możesz zdecydować się na dowolną konfigurację.

Jak wybrać rolki dla dziecka_2

Rolki a wiek dziecka – co warto wiedzieć?

Do bezpiecznej jazdy na rolkach niezbędna jest odpowiednia koordynacja ruchowa. Większość dzieci nabywa ją w okolicy czwartego lub piątego roku życia, ale należy pamiętać, że rozwój jest kwestią indywidualną – czasami przygodę z rolkami można zacząć nieco wcześniej.

Wybierając sprzęt dla dzieci do 6 roku życia warto postawić na bezpieczeństwo. Dwustopniowe zapięcie oraz niewielki ciężar to podstawowe cechy rolek, na jakie trzeba zwrócić uwagę, podobnie jak miękkie kółka. Natomiast w przypadku starszych dzieci jest dużo większa swoboda. Doświadczenie powinno mieć kluczowy wpływ na wybór sprzętu – jeśli dziecko umie już dobrze jeździć, to możesz postawić na bardziej wymagające modele, które pozwolą osiągnąć wyższą prędkość i zwiększą przyjemność z jazdy na rolkach.

Rolki dla dzieci: podsumowanie

Wybierając rolki dla dzieci warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych kwestii. Miękkie kółka o niewielkim rozmiarze oraz kompozytowe łożysko świetnie sprawdzą się w przypadku mniejszych lub początkujących dzieci. Bardziej zaawansowani użytkownicy mogą sięgnąć po modele, które pozwolą na osiągnięcie dużo większej szybkości.

Oceń post

Dodaj komentarz