Branża transportowa to jeden z najważniejszych sektorów gospodarki globalnej. By realizować procesy biznesowe w sposób efektywny, niezbędne jest wykorzystanie nowoczesnych technologii, z systemem TMS na czele. Wybór ten jednak musi być odpowiednio przeanalizowany. Na co zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniego systemu klasy TMS?
Przejdź na skróty:
Funkcjonalność systemu TMS
Transportation Management System, lepiej znany branży jako system TMS to odpowiedź na współczesne potrzeby każdej firmy, która skupia swoją działalność na spedycji, logistyce i transporcie. To właśnie oprogramowanie jest w stanie w kompleksowy sposób zarządzać procesami realizowanymi w organizacji oraz kontrolować zlecenia realizowane przez firmę – w skrócie optymalizować działalność przedsiębiorstwa.
Systemy TMS są rozwijane już od wielu lat i obecnie są w stanie wspomóc kadrę zarządzającą oraz specjalistów w dziesiątkach procesów. Nie zawsze jednak tak szeroka funkcjonalność jest nam potrzebna. A zatem jednym głównych czynników, który warto wziąć pod uwagę przy wdrażaniu systemu, jakim jest program spedycyjny od mbis.pl jest jego funkcjonalność. Oprogramowanie to z reguły nadaje się do integracji z innymi systemami działającymi w firmie, a zatem nie zawsze istnieje potrzeba, by powielać funkcje, które już teraz są na wyposażeniu systemu ERP, CRM, WMS lub innego oprogramowania wspomagającego zarządzanie w firmie.
Zakres działania systemu dostosowany do realnych potrzeb przedsiębiorstwa
To właśnie zakres funkcjonalności systemu klasy TMS w dużej mierze wpływa na to, jaki koszt inwestycji poniesie firma. Systemy TMS są projektowane zarówno dla największych firm transportowych, jak i tych małych przedsiębiorstw, które opierają swoją działalność na małej skali działania.
Kluczem do wyboru odpowiedniego rozwiązania jest dogłębna analiza procesów realizowanych w firmie i identyfikacja tych czynności, które generują zbyt duże koszty, lub pochłaniają zbyt dużo czasu i energii pracowników. Nowoczesne systemy TMS mogą ułatwiać zarządzanie płatnościami i umożliwiać fakturowanie. Takie systemy mogą dysponować zadaniami wedle konkretnego klucza, a także monitorować stany magazynowe i estymować potencjalne zapotrzebowanie. Czy jednak wszystkie te funkcjonalności są nam potrzebne? Ograniczmy się jedynie do tych funkcjonalności, które realnie wesprze naszą organizację i wygeneruje faktyczną wartość dodatnią.
Bezpieczeństwo danych i niezawodność systemu
W dzisiejszych, zaawansowanych pod względem technologicznym czasach bardzo często dochodzi do wycieków wrażliwych danych, które być może świadczą o przewadze konkurencyjnej naszej firmy. Podczas wyboru idealnego systemu TMS należy szczególną uwagę zwrócić na kwestie zabezpieczeń systemu informatycznego.
Czy działa on na zabezpieczonych serwerach wirtualnych funkcjonujących w chmurze? Czy system tworzy cykliczne kopie zapasowe, które minimalizują ryzyko utraty wszystkich istotnych danych? Czy system zapewnia całodobowe wsparcie zespołu technicznego, który może pomóc nam w sytuacjach awaryjnych? To pytania, na które należy sobie odpowiedzieć jeszcze przed dokonaniem wyboru.
Łatwość wdrożenia i obsługi TMS
System TMS, podobnie jak każde inne oprogramowanie informatyczne musi zostać prawidłowo wdrożone, zintegrowane z innymi, działającymi systemami, a kadra pracownicza musi w krótkim czasie sposób nauczyć się jego obsługi. To niezwykle ważne, o ile chcemy, by Transportation Management System działał już od samego początku na korzyść przedsiębiorstwa.
Przed dokonaniem wyboru dokładnie przeanalizujmy, jak będzie przebiegać proces wdrożenia, a także czy dostawca zapewni nam odpowiednie wsparcie, które ułatwi pracownikom zaznajomienie się z wszystkimi funkcjonalnościami systemu.