Jaką rolę pełnią wymienniki ciepła w instalacjach grzewczych i chłodniczych?

Artykuł zewnętrzny

wymienniki ciepła

Oszczędzanie energii zaczyna odgrywać coraz większą rolę zarówno w przemyśle, jak i w obiektach użyteczności publicznej i domach jednorodzinnych. Energię można dzisiaj oszczędzać na bardzo różne sposoby. Jednym z nich jest montaż wymienników ciepła. Są one stosowane zarówno w instalacjach grzewczych, jak i chłodniczych. Zastosowanie tych urządzeń jest olbrzymie. Dlatego obecnie na rynku dostępnych jest kilka różnych typów wymienników ciepła. Różnią się one między innymi rodzajem budowy. Obecnie bardzo dużą popularnością cieszą się wydajne i tanie w eksploatacji wymienniki płytowe.

Jaką rolę pełnią wymienniki ciepła?

Wymienniki ciepła to niewielkie urządzenia, które pozwalają dużo zaoszczędzić na kosztach ogrzewania. Mogą być montowane w różnych budynkach, także w domach. Ich plusem jest to, że nie tylko podnoszą efektywność instalacji grzewczej, ale umożliwiają także chłodzenie budynku. Ich zalety sprawiły, że od kilku lat można je spotkać coraz częściej. Zadaniem wymiennika ciepła jest wymiana ciepła między płynami, które mają różną temperaturę. Posiadanie wymiennika ciepła umożliwia ustaloną lub nieustaloną wymianę ciepła. Ustalona wymiana ciepła to rozwiązanie, które stosowane jest w urządzeniach pracujących w trybie ciągłym. W urządzeniach, w których wymiana ciepła odbywa się jednorazowo, lepszym rozwiązaniem jest nieustalona wymiana ciepła.

Więcej o wymiennikach ciepła znajdziesz na stronie: https://hexonic.com/

Jakie wymienniki ciepła oferuje rynek?

Urządzeń, w których zastosowanie znajdują wymienniki ciepła jest obecnie naprawdę wiele. Dlatego też na rynku dostępne są różne rodzaje wymienników. Klienci mają do wyboru między innymi modele:

  • rurowe;
  • rurowe z wężownicą;
  • płytowe skręcane;
  • płaszczowe płytowe.

Rynek oferuje także dry coolery oraz specjalistyczne wymienniki ciepła przeznaczone dla różnych gałęzi przemysłu. Obecnie bardzo dużą popularnością cieszą się wymienniki płytowe. Materiały, z których wykonywane są te wymienniki, odznaczają się bardzo wysoką jakością. Dzięki temu przewodzą ciepło bez najmniejszych problemów.

Gdzie stosuje się wymienniki ciepła?

Stosowanie wymienników ciepła to gwarancja poprawnego działania instalacji cieplnej. Stosuje się je również w instalacjach klimatyzacyjnych oraz w instalacjach wentylacyjnych z odzyskiem ciepła, czyli w stosowanej coraz częściej wentylacji z rekuperacją. Wymienniki ciepła stosowane są także w instalacjach bazujących na odnawialnych źródłach energii. Są elementem nie tylko instalacji solarnych, ale też geotermalnych. Cieszące się dużym zainteresowaniem wymienniki ciepła płytowe lutowane dzielą się na: typu L, R oraz asymetryczne. Te pierwsze znajdują zastosowanie w standardowych instalacjach oraz instalacjach chłodniczych. Są tanie zarówno w zakupie, jak i eksploatacji, a jednocześnie bardzo wydajne. Wymienniki ciepła typu R również odznaczają się dużą wydajnością. Stosuje się je w instalacjach chłodniczych i grzewczych w charakterze skraplaczy lub parowników. Wymienniki asymetryczne płytowe lutowane zaprojektowano przede wszystkim z myślą o instalacjach grzewczych.

Oceń post

Dodaj komentarz