Jakie formalności należy spełnić przy sprowadzeniu auta z zagranicy?

Artykuł zewnętrzny

20230901210732_download

Używane samochody są niezwykle popularne. Na zakup używanych samochodów decydują się osoby, które z różnych względów nie chcą lub nie mogą sobie pozwolić na kupno nowego samochodu. Polacy mają ogromny wybór pojazdów z drugiej ręki. Mogą zdecydować się na zakup pojazdu w komisie, od firmy lub od osoby prywatnej. Spora część konsumentów chce podjąć decyzję o sprowadzeniu auta z zagranicy. W artykule wyjaśniamy, dlaczego samochód sprowadzony z innego kraju to dobry wybór i jakie trzeba spełnić formalności. 

W dzisiejszych czasach każdy może sobie pozwolić na kupienie samochodu. Przy zakupie auta może być brana między innymi cena, stan techniczny (zawsze można go sprawdzić na stacji kontroli pojazdów), marka, rodzaj paliwa, wiek pojazdu, czy jest to auto z anglii lub innego państwa. Klienci bardzo często pytają, ile kosztuje sprowadzenie auta i czego wymaga rejestracja samochodu sprowadzonego przykładowo z Niemiec. O tym, jakie dokumenty musi mieć auto sprowadzone z Niemiec, można przeczytać na stronie https://ubezpieczamy-auto.pl/samochod-z-niemiec-historia-ubezpieczenie/. Współcześnie bez większych problemów można sprowadzać auta z całej Europy lub z innych kontynentów, przy czym przeszkodą mogą być koszty transportu. Natomiast samochód sprowadzony z krajów europejskich nie winduje zbytnio wartości auta i nie ma znaczącego wpływu na cenę zakupu. Koniecznie trzeba pamiętać, że każdy samochód musi mieć wykupioną polisę ubezpieczeniową (OC jest obowiązkowe, a AC dobrowolne). Brak ubezpieczenia OC oznacza poważne kary finansowe. 

Dlaczego warto decydować się na kupowanie używanych samochodów?

Przede wszystkim używane auta, pojazdy użytkowe i motocykle mogą kusić klientów ceną. Nie każdy może sobie pozwolić na nowe auto prosto z salonu. Są osoby, które preferują kupowanie używanych pojazdów, chociaż ich sytuacja finansowa nie blokuje im zakupu nowego samochodu. Może chodzić o styl życia i chęć wydania pieniędzy na zupełnie inne cele. Ciekawą opcją jest sprowadzanie auta z zagranicy. Można to zrobić samodzielnie lub poprzez firmę specjalizującą się w tego rodzaju biznesie. Klienci na ogół liczą na atrakcyjniejsze ceny. Oczekują, że auto będzie w dobrym stanie lub nie będzie wymagać zbyt dużych nakładów inwestycyjnych. Mogą też poszukiwać samochodu, który nie jest popularny w Europie. 

Jakich formalności wymagają auta z zagranicy?

Auto sprowadzane z zagranicy może wymagać wykupienia krótkoterminowego OC, którego ważność nie przekracza 30 dni. Takie OC pozwala na spokojnie zająć się załatwianiem wszelkich formalności i wybór najkorzystniejszego ubezpieczenia pojazdu. Jeśli pojazd został wyrejestrowany, to trzeba go przetransportować na lawecie. Jeśli samochód nie został jeszcze wyrejestrowany, to na tablicach rejestracyjnych można poruszać się jeszcze przez 30 dni. Można postarać się w Wydziale Komunikacji o wydanie tymczasowych tablic rejestracyjnych. Trzeba uiścić należne opłaty w Urzędzie Skarbowym (akcyza). Bez potwierdzenia zapłaty akcyzy nie rejestracja auta nie będzie możliwa. Nowy właściciel samochodu musi wiedzieć, jakich dokumentów będzie potrzebować, by otrzymać dowód rejestracyjny. Potrzebne będą tłumaczenia dokumentów związanych z zakupem auta, zagraniczne tablice rejestracyjne, badanie techniczne pojazdu i dowód osobisty. Trzeba przygotować się na konieczność uiszczenia stosownych opłat w urzędzie w dniu rejestracji pojazdu. Na twardy dowód rejestracyjny czeka się około miesiąca. Wcześniej można odebrać miękki dowód rejestracyjny (tymczasowy). Jeśli chodzi o wybór właściwego urzędu, to bierze się pod uwagę miejsce zamieszkania (zameldowanie nie jest już problematyczne). Trzeba pamiętać, że w wielu urzędach najpierw należy umówić się na wizytę przez internet lub telefonicznie. 

Jakie plusy i minusy mają używane samochody?

Plusem używanych pojazdów sprowadzanych z zagranicy jest to, że jest szansa na samochód w bardzo dobrym stanie. Takie okazje pojawiają się na przykład u “niedzielnych” kierowców i osób szczególnie dbających o swoje auta. Doświadczeni handlarze samochód mogą się od razu zorientować, z jakim pojazdem mają do czynienia. Natomiast osoby, które dokonują takiego zakupu po raz pierwszy, nie powinny koncentrować się wyłącznie na wyglądzie samochodu. To może być zgubne, zwłaszcza w przypadku samochodów powypadkowych. Przeciętnemu człowiekowi, który na co dzień nie zajmuje się autohandlem, może być trudno rozpoznać, czy auto miało kiedyś wypadek i jaki jest prawdziwy stan techniczny upatrzonego pojazdu. Warto zachować ostrożność, gdyż “okazja” może okazać się kosztowna. Dlatego badania techniczne pojazdów przed ich zakupem są zalecane wszystkim chętnym na auto z zagranicy. To samo dotyczy sytuacji, gdy pojazdy są kupowane w kraju. Lepiej jest podjechać na przegląd, niż potem narzekać na koszty naprawy. Kupiony samochód ma sprawiać przyjemność, a nie być powodem rozpaczy. 

Oceń post

Dodaj komentarz