Jakie są rodzaje kominków domowych?

Artykuł zewnętrzny

Updated on:

kominki

Kominek kojarzy się z ciepłem ogniska domowego, przytulną atmosferą oraz błogim lenistwem. Dodatkowo kominek pełni funkcję dekoracyjną oraz dopełnia aranżację salonu. Istnieje kilka rodzajów kominków domowych, które różnią się funkcjami, wyglądem oraz kosztami eksploatacji. Jaki wybrać i czym się kierować przy wyborze? O tym przeczytasz dalej.

Kominki domowe otwarte i zamknięte

Ten podział jest najbardziej powszechny. Głównym kryterium jest funkcja kominka, którą ma pełnić oraz sposób odprowadzania spalin.

Kominki otwarte to najczęściej spotykany model. Służą przede wszystkim jako dekoracja salonu oraz do jego ogrzania. Nie jest to najbardziej ekonomiczne rozwiązanie, ponieważ otwarty przewód spalania powoduje ogromną stratę ciepła. Drewno szybko się wypala, a większość ciepła ucieka kominem. Uzysk ciepła to zaledwie ok. 20%. Kominki otwarte mają jeszcze jeden dodatkowy minus. Podczas spalania drewna wydziela się wiele szkodliwych substancji, które wydzielane są do atmosfery. To właśnie z tego względu wiele gmin wprowadziło całkowity zakaz palenia w kominkach.

Kominki domowe zamknięte służą przede wszystkim do ogrzewania nie tylko salonu, ale także pozostałych pomieszczeń. Muszą być wyposażone w dodatkowy system dystrybucji gorącego powietrza (DGP). Ciepło wytwarzane w kominku przekazywane jest za pomocą specjalnych przewodów do pozostałych pomieszczeń. Jest to najbardziej ekonomiczne wykorzystanie potencjału kominków domowych. Uzyskane ciepło nie jest wydalane przez komin, ale wykorzystywane do ogrzewania całego domu.

Kominki zamknięte z płaszczem wodnym można dodatkowo wykorzystać do zasilnia tradycyjnych kaloryferów lub podgrzewania wody użytkowej.

Kozy – kominki wolnostojące

Tradycyjne kominki pięknie wyglądają. Wykonane z kafli, marmuru lub granitu nie tylko przyciągają uwagę, ale niestety zajmują dużą ilość miejsca.

Alternatywą dla klasycznych kominków są tradycyjne kozy. Tradycyjne tylko w sposobie zastosowania, w formie natomiast całkowicie nowoczesne. Idealnie nadają się do pomieszczeń o małej powierzchni oraz wnętrz o nowoczesnej aranżacji. Najczęściej wykonane są z żeliwa, cechują się dużą sprawnością cieplną. Producenci oferują kozy w najróżniejszych kształtach, dlatego nie ma problemu z dopasowaniem ich do aranżacji całego wnętrza. Sprawdź te kominki nowoczesne na Śląsku.

Kozę można postawić w dowolnym miejscu, nie musi stać przy ścianie. Jej montaż nie wymaga przerabiania instalacji kominowej i tym samym kosztownych remontów. Kozę, podobnie jak kominek zamknięty można wykorzystać jako dodatkowe źródło ogrzewania pozostałych pomieszczeń.

Czy tylko drewno?

Nie ulega wątpliwości, że drewno jest najbardziej popularnym paliwem stosowanym w kominkach. Na jego popularność wpływa przede wszystkim dostępność oraz konkurencyjna cena w stosunku do innych paliw. Niewątpliwą zaletą drewna jest wydzielany przez niego aromat (zapach zależy od gatunku) oraz urok płonących szczap.

Niestety palenie w kominku drewnem ma też kilka minusów. Przede wszystkim spalanie drewna ma niekorzystny wpływ na środowisko, po drugie opalanie drewnem wymaga większych nakładów pracy.

Klocki drewniane trzeba przyciąć do odpowiedniej wielkości, gotowe szczapy są znacznie droższe. Substancje smoliste powstające podczas spalania drewna powodują, że drzwiczki kominka wymagają częstego czyszczenia. Podobnie często trzeba czyścić przewód kominowy.

Coraz więcej osób decyduje się na kominki z wkładami elektrycznymi, gazowymi lub na biopaliwa. Ich przewaga polega przede wszystkim na walorach ekologicznych. Podczas spalania tych paliw nie wydzielają się żadne szkodliwe substancje. Tego typu kominki nie wymagają żadnej dodatkowej obsługi. Minusem tego typu kominków są koszty eksploatacji, które w związku z rosnącymi cenami energii, będą coraz wyższe. Takich kominków nie da się wykorzystać do ogrzewania pozostałych pomieszczeń.

Decydując się na kominek w domu lub mieszkaniu koniecznie trzeba rozważyć czy będzie służył do ogrzewania tylko jednego pomieszczenia, czy także będzie wspomagał ogrzewanie pozostałych pomieszczeń.

Oceń post

Dodaj komentarz