Klimatyzacja w mieszkaniu – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Artykuł zewnętrzny

Updated on:

klimatyzacja

Jeszcze do niedawna ceny klimatyzacji sprawiały, że były one dostępne jedynie dla wybranych. Obecnie jednostki chłodzące są powszechnie dostępne dla każdego, nawet dla osób z ograniczonym budżetem.

Nie ma co ukrywać, że pora letnia z roku na rok robi się coraz bardziej upalna, a klimatyzacja to najlepszy sposób radzenia sobie z wysokimi temperaturami. Trzeba jasno powiedzieć, że opowieści o rzekomym szkodliwym wpływie klimatyzacji na ludzkie zdrowie można włożyć między bajki. Oczywiście, jeśli używa się jej rozsądnie i dba o jej regularne czyszczenie. Wybierając klimatyzację do mieszkania trzeba kierować się kilkoma zasadami – podobnie jak w przypadku domów jednorodzinnych. Przede wszystkim, trzeba wziąć pod uwagę budżet, jakim się dysponuje oraz moc, jaką powinna mieć jednostka.

Jaka klimatyzacja domowa jest najlepsza do mieszkania?

Jeśli chodzi o mieszkania, to najczęściej wybieranym modelem jest klimatyzacja domowa typu split, która schładza powietrze w jednym pomieszczeniu. Urządzenie tego typu działa dzięki połączeniu jednostki zewnętrznej i wewnętrznej.

Urządzenie nieco bardziej zaawansowane pozwala na chłodzenie jednocześnie kilku pomieszczeń. Klimatyzator typu multisplit składa się z kilu jednostek wewnętrznych. To doskonałe rozwiązanie, niemniej jednak jego cena jest znacznie wyższa. Klimatyzacje typu split charakteryzują się cichą pracą, która nie jest słyszalna wewnątrz pomieszczenia.

Montaż klimatyzacji typu split i multisplit nie stwarza większych trudności, nawet w niewielkich mieszkaniach. Właściciele lokali powinni jednak pamiętać o tym, że na montaż klimatyzacji należy uzyskać zgodę organów uprawnionych do zarządzania budynkiem z zewnątrz. Sytuacja jest nieco ułatwiona, jeśli mieszkanie posiada balkon – klimatyzacja domowa jest zazwyczaj montowana na jego posadzce i nie jest widoczna z zewnątrz. Warto też zainteresować się poziomem generowanego przez nią hałasu – by nie przeszkadzał sąsiadom. Jeśli inwestor nie jest właścicielem mieszkania, w którym ma być zamontowana klimatyzacja, musi uzyskać zgodę budynku, w przeciwnym razie żadna firma nie podejmie się instalacji systemu. Sprawdź ten montaż klimatyzatorów.

Rodzaje klimatyzacji do mieszkań

Jedynym przypadkiem, który nie wymaga zgody zarządcy budynku, jest montaż klimatyzacji przenośnej. Traktuje się go jako zakup sprzętu do mieszkania – wyposażenia, na które nie trzeba uzyskać pozwolenia. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że tego typu urządzenia się dość głośnie, zajmują cenne miejsce, a i tak są zdecydowanie mniej efektywne niż tradycyjne klimatyzacje. Niemniej jednak w przypadku, kiedy właściciel budynku nie chce wydać zgody na klimatyzację, przenośny klimatyzator może okazać się ostatnią deską ratunku. Rurę klimatyzatora najczęściej wystawia się przez uchylone okno. Trzeba podkreślić, że znacznie osłabia to chłodzenie powietrza, bowiem przez to właśnie uchylone okno dostaje się do wnętrza gorące powietrze.

Klimatyzatory przenośne potrafią przynieść ulgę w gorący dzień, jednak nigdy nie dorównają klimatyzacji typu split – są mniej efektywne i głośniejsze. Na ich korzyść przemawia jedynie dużo niższa cena, co dla niektórych osób może być bardzo ważne.

Dlaczego trzeba mieć zgodę na montaż klimatyzacji?

Nawet w przypadku mieszkań własnościowych, uzyskanie zgody zarządcy budynku jest konieczne, jeśli chce się zamontować tradycyjną klimatyzację. Balkon, elewacja i dach budynku są częścią wspólną, o której właściciel lokalu nie może decydować na własną rękę. Wszelkie zmiany, które dotyczą wyżej wymienionych elementów, trzeba wcześniej skonsultować z uprawnioną osobą.

Podsumowując, klimatyzacja to urządzenie, które w gorące, letnie dni wydaje się zbawieniem. Niemniej jednak, na jej montaż nie zawsze można uzyskać zgodę. Problem często pojawia się w przypadku zabytkowych kamienic oraz bloków ocieplonych styropianem. W takiej sytuacji wiele osób ratuje się, kupując jednostkę przenośną.

Dla osób, które nie mają takich dylematów, najlepszym wyborem będzie tradycyjna klimatyzacja domowa typu split. Cechuje się wysoką efektywnością, cichą pracą i bezawaryjnością.

Oceń post

Dodaj komentarz