Figma to jeden z popularniejszych programów dedykowanych projektantom interfejsów, rozbudowanych stron internetowych, a także aplikacji. To doskonałe narzędzie dla specjalistów ds. rozwoju produktów, ekspertów marketingowych, grafików czy po prostu product ownerów. Jakie wyzwania z projektowaniem UX w Figmie stoją przez użytkownikiem?
Przejdź na skróty:
Przedstawienie się ze statycznych makiet na pełną interaktywność
Dotychczas większość projektantów wykorzystywało potencjał Adobe Photoshop, ale na rynku pojawiają się znacznie lepsze, albo bardziej rozbudowane rozwiązania, umożliwiające przestawienie się ze statycznych makiet na pełną interaktywność podglądu. Dla wielu specjalistów, którzy dotychczas posługiwali się innym wzorcem to może być problem przy zapoznawaniu się z podstawowymi funkcjami.
Zarządzanie informacjami pomiędzy zespołem przydatne w szybkim usuwaniu błędów
Kolejne wyzwanie dotyczy współpracy wielu designerów UX nad jednym projektem online. Figma zapewnia dostępność do zasobów online, chociażby z poziomu przeglądarki internetowej. Warto zaznaczyć, że poprawki często wprowadza się w czasie rzeczywistym do późniejszej kontroli. Z tego powodu przyda się uruchomienie konkretnych norm wymiany informacji pomiędzy zaangażowanymi w poprawę UX członków zespołu.
Na czym warto się skupić przy budowaniu doświadczenia użytkownika w bardziej ogólnej perspektywie?
• Stałe zbieranie informacji o grupie docelowej, w tym prowadzenie analiz jakościowych oraz ilościowych (przydatne w pracy z oprogramowaniem, ponieważ większość użytkowników aplikacji oraz stron internetowych chce korzystać z możliwie intuicyjnych interfejsów),
• Rozpoznanie ścieżki od zakupu po konserwację produktu. Wszystkie elementy, nawet obsługa klienta po zakończeniu transakcji powinny współpracować z ogólnym odbiorem marki (informacje można przekazać zespołowi odpowiedzialnemu za wprowadzanie poprawek do interfejsu w czasie rzeczywistym),
• Skupienie na prototypach. Przed wypuszczeniem produktu na rynek najlepiej skupić się na profesjonalnym rozwijaniu prototypu, ponieważ to szansa na rozpoznanie potencjalnych błędów przed uruchomieniem naprawdę poważnych inwestycji (prototypy dotyczą też aplikacji, stron internetowych, a Figma zapewnia odpowiednią elastyczność).
Dlaczego warto poszerzać wiedzę projektową?
Figma w dużym stopniu ułatwia optymalizację grafik wektorowych oraz rastrowych, a to wymusza na projektantach UX zdobycie znacznie większej wiedzy. Większość grafików, czy ekspertów zajmujących się budową stron i aplikacji nie ma jednak problemów z przejściem na Figmę, ponieważ oprogramowanie zostało stworzone z myślą o prostocie. Duże ułatwienie to zapisywanie wszystkich prac w chmurze, a zatem nawet w przypadku wystąpienia problemów technicznych można później odzyskać dostęp. Po więcej informacji zapraszamy na https://uxupgrade.pl/szkolenia/projektowanie-design-systemow-w-figmie.
Dlaczego poznanie wtyczek to dobry pomysł?
Projektanci powinni zapoznać się z dodatkowymi wtyczkami występującymi w oprogramowaniu, ponieważ bardzo mocno wpływają na środowisko graficzne. Praktycznie nieograniczone możliwości konfigurowania to najważniejsze wyzwanie dla projektantów. Im więcej rozpoznanych funkcji, tym lepiej dla sukcesu przyszłych projektów.