Microsoft Dynamics 365 FaO czy Business Central?

Mikołaj Mikiciuk

dynamics

Mówi się, że “sukcesu nie osiąga się z dnia na dzień”. Choć ta koncepcja jest generalnie prawdziwa, to istnieje coraz więcej przypadków kłócących się z tą tezą. Żyjemy w czasach, w których środowisko biznesowe rozwija się w bardzo szybkim tempie i nie trzeba ponad 20 lat, aby zbudować dochodowy, wielki biznes. Dobra wiadomość jest taka, że Twoja firma może także zacząć wykorzystywać nowoczesne technologie jak np. uczenie maszynowe, przetwarzanie w chmurze i analizy big data, w celu przyśpieszenia rozwoju własnego rozwiązania, czy też biznesu. Oprócz tego, to właśnie korzystanie z aplikacji takich jak CRM i ERP pozwala na podejmowanie świadomych i trafnych decyzji na podstawie danych nie tylko o Twoich klientach, ale także informacji branżowych i Twojej firmy. Przedsiębiorstwa inwestujące w infrastrukturę i prawidłowo wykorzystujące dostępne zasoby, bez problemu mogą utrzymać szybkie tempo wzrostu.

Konieczne jest wybranie systemu ERP, który najbardziej odpowiada potrzebom Twojej firmy. Wybór niewłaściwego systemu może mieć skutki odwrotne od zamierzonych, choć istnieją pewne sposoby aby temu zapobiegać. Aby pomóc Ci wybrać najlepsze rozwiązanie, zestawiliśmy kilka najważniejszych czynników w dwóch flagowych ofertach firmy Microsoft – Dynamics 365 Finance and Operations, a Business Central.

Porównanie kluczowych parametrów

Microsoft posiada nie jedno, a dwa rozwiązanie ERP dla firm, choć systemy te są częścią pakietu produktów Microsoft Dynamics 365. Są nimi Dynamics 365 (znane wcześniej pod nazwą Dynamics AX) oraz Microsoft Dynamics 365 Business Central (dawniej Dynamics NAV). Nie można z góry założyć, które rozwiązanie bardziej pasuje do Twojej firmy, gdyż te produkty pod niektórymi względami różnią się w bardzo znaczący sposób. Oto kilka kluczowych czynników do rozważenia: 

Dynamics 365 Finance and OperationBusiness Central
PrzeznaczenieZintegrowana platforma biznesowa dla dojrzałych, ale rozwijających się firm.Kolejny poziom dla firm, które przerosły swoje oprogramowanie księgowe.
Rodzaj firmyWielonarodowe, średnie i duże organizacje oraz grupy przedsiębiorstw; dostosowane do rozwoju międzynarodowego.Małe i średnie przedsiębiorstwa.
BranżaDystrybucja, produkcja, handel detaliczny , usługi profesjonalne, sektor publiczny.Dystrybucja, produkcja , usługi profesjonalne.
FunkcjonalnośćObsługuje ok. 95% funkcjonalności produkcyjnych; świetna opcja dla produkcji dyskretnej, szczupłej i procesowej; inne podstawowe funkcje, takie jak ATP, czy zaawansowane magazynowanie z rozwiązaniami mobilnymi.Pakiet premium gwarantuje dodatkowe możliwości w zakresie zarządzania usługami i produkcją. 
Możliwości integracji z innymi pakietami Dynamics 365Zaprojektowany do natychmiastowej pracy z innymi komponentami Dynamics 365; głębokie integracje z CRM, HR, Talent, Customer Service, Marketing i innymi; w pełni obejmuje tradycyjne procesy back-office.Podstawowe możliwości: integracja z finansami, sprzedażą, zakupami, zapasami, projektami, serwisem i operacjami
Minimalna liczba użytkowników201
Koszt licencji115 USD do 210 USD za użytkownika / miesiąc70 do 100 USD za użytkownika / miesiąc
Dostępność140 krajów33 kraje
Obsługa lokalizacjiWiele lokalizacji krajowych w jednej instancji; zawiera gotowe lokalizacje (prawne i podatkowe) dla 37 krajów.Połączona strategia lokalizacji modeli prowadzonych przez firmę Microsoft i partnerów; lokalna funkcjonalność jest częściowo dostępna dla 19 krajów; brakujące funkcje są dostarczane przez zewnętrznych partnerów za pośrednictwem Microsoft AppSource.
SkalowalnośćEmbedded Power BI – bogata funkcjonalność analityczna i raportowa.Narzędzia BI obejmują raportowanie, kokpity menedżerskie i analizę ad hoc.
Typ wdrożeniaW chmurze lub lokalnie (wdrożenie hybrydowe).Chmura lub lokalnie.

Wyniki wdrożeń Dynamics 365 wskazują, że za każdego wydanego dolara firmy uzyskiwały w zamian średnio 16,97 USD.

Wybór pomiędzy Dynamics 365 Business Central a Finance and Operations jest uzależniony nie tylko od Twoich potrzeb biznesowych, celów, wymagań, czy “wizji przyszłości”, ale także dotychczasowej sytuacji przedsiębiorstwa. Zasadnicza różnica polega na tym, że Dynamics 365 ma znacznie więcej wbudowanej funkcji korporacyjnej niż Business Central. Będzie to także kluczowe dla firm, które potrzebują kompleksowego rozwiązania ERP. Jednakże Business Central ma wielką przewagę pod względem szybkości i kosztu wdrożenia takiego rozwiązania.

Mam nadzieję, że po zapoznaniu się z ofertą obu aplikacji, możesz bardziej świadomie wybrać odpowiednie oprogramowanie, które zagwarantuje sukces Twojej firmie. 

Oceń post

Dodaj komentarz