Kalendarze adwentowe – skąd się wzięły i dlaczego warto je zrobić samemu?

Mikołaj Mikiciuk

Updated on:

adwent

Coraz więcej osób decyduje się, aby jak najbardziej zaangażować się w przygotowania do świąt Bożego Narodzenia, które mogą być równie magiczne jak same święta. Nieodłącznym elementem przygotowań są właśnie kalendarze adwentowe, które można zrobić samemu, a to sprawi, że czas oczekiwań na Boże Narodzenie będzie jeszcze bardziej wyjątkowy. Czy wiesz skąd wzięły się kalendarze adwentowe?

Historia kalendarza adwentowego

Prawdopodobnie pierwszy kalendarz adwentowy powstał w połowie XIX wieku, jego wygląd znacznie różnił się od dotychczasowego kalendarza, ale cóż się dziwić było to dawno temu. Został on stworzony przez Luteranów i symbolizował czas oczekiwania na narodziny Jezusa. Ten wyjątkowy moment w rodzinach katolickich był obchodzony poprzez wkładanie jednego źdźbła słomy do żłóbka, aby dzieciątko miało wygodnie. Natomiast w rodzinach protestanckich ten czas poświęcono na modlitwy w gronie rodzinnym, a na drzwiach skreślano po jednej kresce z 24 namalowanych kredą każdego dnia. W późniejszym czasie Protestanci stworzyli tzw. świąteczne zegary obrazujące twarz podzieloną na 12 lub 24 części, gdzie każda część zawierała kilka wersów biblijnych. To wszystko miało ułatwić odliczanie czasu do świąt. Dzisiejsza forma kalendarza adwentowego jest znana na całym świecie. Każdego roku wiele milionów dzieci czeka właśnie na ten magiczny czas odliczania wraz z kalendarzem adwentowym na święta Bożego Narodzenia. 

kalendarz adwentowy

Kalendarze w formie drukowanej

Pierwsze takie kalendarze adwentowe pojawiły się w XX wieku w Niemczech, a dokładnie w Hamburgu i Monachium. Kalendarz stworzony w Hamburgu miał postać zegara i widniały na nim cyfry od 13 do 24. Ostatecznie przyjęła się wersja z 24 liczbami.

Jeśli chodzi o kalendarz stworzony w Monachium to miał on zupełnie inną postać, był to pierwszy kalendarz, który zawierał obrazki do wycinania. W zestaw wchodził dodatkowy arkusz z okienkami, na które naklejało się obrazki.  

Skąd się wzięły kalendarze adwentowe ze słodkościami?

Pewien chłopczyk bardzo nie mógł doczekać się świąt Bożego Narodzenia i codziennie pytał swoją mamę: Czy to właśnie już? Dlatego mama wpadła na genialny pomysł wypisania na kartonie 24 liczb, przy każdej liczbie położyła biszkopcik. Chłopiec mógł zjeść tylko jeden biszkopcik dziennie, dzięki temu wiedział kiedy będą w końcu święta. 

Tym wyjątkowym chłopcem był drukarz, a mianowicie Gerhard Lang. Jak można się domyślić Gerhard z chęcią wykorzystał ten pomysł i stworzył własne kalendarze adwentowe wypełnione słodkościami. Dzięki niemu zapoczątkowało erę dzisiejszych kalendarzy.

kalendarz-adwentowy1

Dlaczego warto stworzyć swój własny kalendarz adwentowy?

Nie od dzisiaj wiadomo, że w rzeczy w które wkładamy serce nabierają zupełnie innego charakteru. Coraz więcej osób decyduje się, aby tworzyć swoje własne spersonalizowane kalendarze, gdzie sam etap tworzenia takiego kalendarza wprowadza Cię w klimat świąteczny. W Internecie można znaleźć wiele inspiracji, które pomogą stworzyć Ci kalendarz adwentowy, zupełnie inny niż ten kupiony w sklepie. Wśród najbardziej popularnych elementów kalendarza adwentowego można wyróżnić:

  • materiałowe worki, które aktualnie na rynku są dostępne z przeróżnych materiałów tj. len, juta, bawełna, satyna i wiele więcej.,
  • drewniane gwiazdeczki.
  • kokardki.
  • numerki.
  • skarpetki.

Co można włożyć do kalendarza adwentowego?

Gdy jest już przygotowana baza kalendarza adwentowego np. z woreczków lnianych, do których przyklejone są cyferki lub które są nadrukowane, a wszystko wisi na pięknej linie lutowej, z dodatkiem dekoracji świątecznych, światełek przychodzi czas kiedy trzeba się zastanowić co włożyć do środka. Fajnym pomysłem są:

  • karteczki z zadaniami na każdy dzień. Ważne jest, aby rodzic uczestniczył wspólnie w zadaniach, które mogą być np. przygotowaniem karmnika dla ptaków, upieczenie pierniczków, rozwieszenie lampek, posprzątanie i wiele innych. Każde zadanie powinno być związane ze świętami, aby poczuć ten klimat świąteczny,
  • puzzle, stworzenie tzw. układanki, gdzie na każdy dzień będzie przypadać ileś tam puzzli, a w dzień wigilii powstanie jeden wielki świąteczny obrazek,
  • małe skarby tj. ozdoby na choinkę, czekoladki, foremki do pierników, figurka aniołka, ziarenka do karmienia ptaszków, paseczki do zrobienia świątecznego łańcucha i wiele więcej.

Pomysłów jest wiele, ale najważniejsze, aby robić go od serca i cieszyć się wraz z rodziną tym pięknym momentem jakim jest czas oczekiwania na święta. Kalendarz adwentowy ma Wam ten czas jak najbardziej umilić. 

Oceń post

Dodaj komentarz