Kasza jaglana jest wciąż niedoceniana na naszych polskich stołach, chociaż uważana jest za jeden ze zdrowszych produktów zbożowych na świecie. Rzadko używana jest jako zamiennik ryżu, ziemniaków, czy też makaronu. Urozmaicenie diety wpływa pozytywnie na nasze samopoczucie oraz na nieustanną rutynę w życiu, którą można zacząć eliminować właśnie od kuchni.
Przejdź na skróty:
Czym tak naprawdę jest kasza jaglana?
Kaszę jaglaną otrzymujemy z prosa. Jest uważana za najstarszy gatunek kaszy, ponieważ proso uprawiano już 4000 lat temu. Są to małe, żółte kuleczki, które są o wiele zdrowsze niż ziemniaki, ryż czy makaron, a do tego jest bardzo prosta w przygotowaniu.
Właściwości zdrowotne kaszy jaglanej
W jej składzie występują łatwo przyswajalne białka oraz węglowodany złożone, które stopniowo uwalniają energię do naszego organizmu, dzięki temu mamy stałą dawkę energii przez dłuższy okres czasu. Dodatkowo kasza jaglana jest zasadotwórcza, więc pomaga odkwasić organizm, a zachowanie równowagi kwasowo-zasadowej jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Patrz przyczynę zakwaszenia organizmu.
Co takiego zawiera kasza jaglana, że jest aż tak wyjątkowa?
Kasza jaglana zawiera ogromną ilość witamin z grupy B: B1-tiamię, B2-ryboflawinę, B6-pirydoksyna oraz kwas pantotenowy. Dostarcza ona wielu składników mineralnych tj. magnezu, wapnia, fosforu, potasu oraz żelaza. Zawiera witaminę E, która wpływa pozytywnie na pamięć oraz koncentrację. Dodatkowo jest bogata w antyoksydanty, które neutralizują wolne rodniki. Jednak to nie jest cała lista prozdrowotnych właściwości kaszy. Nadaje się ona idealnie dla osób, które nie tolerują glutenu. Patrz: celiakia. W swoim składzie posiada również krzem, który jest odpowiedzialny za zdrowy wygląd skóry, paznokci oraz włosów. Sam krzem przyczynia się do przyspieszenia regeneracji po urazach, mineralizuje stawy oraz wspomaga przemianę materii. Kasza jaglana jest lekkostrawna i pożywna, dlatego może być jedzona podczas problemów żołądkowych w formie kleiku. Niewątpliwie warto włączyć ją do swojego menu!
100 gram suchej kaszy jaglanej zawiera:
- 346 kcal,
- 71,6 g węglowodanów,
- 2,9 g tłuszczu,
- 10,5 g białka,
- 3,3 g błonnika,
- tiamina 0,73 mg,
- niacyna 2,3 mg,
- wapń 10 mg,
- magnez 100 mg,
- cynk 2,2 mg,
- żelazo 4,8 mg.
Czy można jeść kaszę jaglaną będąc na diecie?
Jak wszystkie kasze, kasza jaglana jest dość kaloryczna – 100 g kaszy to ok. 350 kalorii. Nie jest wskazana dla diabetyków oraz osób które są na diecie Montignaca. Jednak nie uważam, aby było konieczne jej całkowite eliminowanie z diety, ponieważ ma w swoim składzie krzem, który poprawia przemianę materii.
Jak gotować kaszę jaglaną, żeby nie była gorzka?
Często spotykamy się z problem, iż kasza jaglana po ugotowaniu ma nieco gorzki smak, który niestety ale może popsuć nasze danie. Aby tego uniknąć, trzeba wiedzieć jak ją przygotować, oto kilka sposobów:
1) Obficie przepłukać kaszę w zimnej wodzie, gdzieś 2-3 razy, czysta woda będzie świadczyć o jej prawidłowym i dokładnym oczyszczeniu
2) Wrzucić kaszę do wrzątku, odcedzić i ponownie wrzucić do świeżego wrzątku.
3) Namoczyć kaszę na kilka godzin lub na noc w wodzie z dodatkiem cytryny.
Następnie kaszę jaglaną gotujemy na niewielkim ogniu około 20 minut. Kiedy wchłonie całą wodę powinna być już gotowa do spożycia. Do podkreślenia jej aromatu można dodać odrobinę cynamonu lub kardamonu.
Potrawy z kaszy jaglanej
Kasza jaglana może być stosowana zarówno do dań wytrawnych jak i słodkich. Poprzez dodanie do niej owoców, bakalii lub też innych dodatków możesz stworzyć pożywne śniadanie dla całej rodziny. Jeśli dodamy ją do zup, idealnie ona zagęści te danie i stanie się sycącym obiadem. Można zastosować kaszę jaglaną jako farsz do warzyw tj. pomidor, papryka lub też zrobić z niej jaglane burgery czy też gulasz. Idealnie sprawdzi się również jako dodatek do szarlotki lub pudding jaglany, które dzieci pokochają.
Nie zastanawiaj się dłużej i wykorzystaj kaszę jaglaną na wiele sposób w swojej kuchni! Dzięki swoim właściwością zdrowotnym idealnie zbilansujesz swoją dietę.
Lubię czytać wasze poradniki 🙂