Kije trekkingowe – idealne na górskim szlaku

Artykuł zewnętrzny

Updated on:

kije trekkingowe

Kiedyś widok osoby na górskich trasach z kijkami trekkingowymi wzbudzał żywe zdziwienie i zaskoczenie. Wówczas turysta w potrzebie odciążenia kręgosłupa sięgał zazwyczaj po przypadkowo znalezioną gałąź. Z upływem czasu sportowe sklepy zaczęły zapełniać się tymi przydatnymi akcesoriami, dzięki czemu widok turysty z charakterystycznymi kijkami nie dziwi już nikogo. Co zaważyło na tym, że kijki trekkingowe zyskały tak wielką popularność?

Bez wątpienia decydującą rolę w tej kwestii odegrały liczne zalety, płynące nie tylko z ich konstrukcji, ale też funkcjonalności. Ten bestsellerowy element ekwipunku gwarantuje doskonałą stabilność podczas marszu z ciężkim plecakiem turystycznym. Ponadto jego konstrukcja zapewnia dodatkową asekurację podczas przemierzenia najtrudniejszych odcinków trasy. Używanie kijków trekkingowych daje możliwość podparcia na wypadek potknięcia, co minimalizuje ryzyko odniesienia urazu lub kontuzji. Z uwagi na to, że kijki skutecznie odciążają stawy kolanowe, część nacisku jest rozkładana na ramiona, co sprawdza się zwłaszcza przy stromych podejściach.

Kijki trekkingowe w góry i nie tylko – rodzaje

Na polskim rynku dostępna jest szeroka oferta kijków trekkingowych, oparta na zróżnicowanych konstrukcjach. Podczas aktywnego pokonywania górskich szlaków, każdy ich element będzie odgrywał istotną rolę. Zewnętrzny system blokowania, wykorzystane materiały, rodzaje uchwytów oraz wytrzymałość i sztywność kijków będą bez wątpienia wpływać na komfort ich użytkowania. Różnorodna oferta tego typu akcesoriów pozwoli sprostać oczekiwaniom nawet najbardziej wymagających użytkowników.

Poczatkującym turystom dedykowane są kolekcje podstawowych modeli, które okazują się wystarczającym wyposażeniem zarówno podczas wycieczek, jak i krótkich, amatorskich wypraw trekkingowych. Dla miłośników ekstremalnych przepraw przygotowano bezkonkurencyjne trekkingowe kijki renomowanych marek, a także niezwykle lekkie kijki biegowe, które dedykowane są pokonywaniu górskich ścieżek i tras.

Konstrukcja kijów trekkingowych

Nowoczesne kije trekkingowe w większości produkowane są z aluminium – materiału, który na tle innych wyróżnia się wieloma zaletami. Konstrukcja aluminiowa jest bardzo lekka, dzięki czemu kijki nie stanowią dodatkowego obciążenia podczas pokonywania wymagających tras. Ponadto wysokiej jakości aluminium, z którego wykonane są trekkingowe kije jest synonimem długoletniej trwałości i odporności na ewentualne uszkodzenia.

Kije trekkingowe wykonane z włókna węglowego to modele lżejsze od aluminiowych, a mimo to zapewniają użytkownikowi odpowiednią sztywność i stabilność. Na rynku dostępna jest niezwykle zróżnicowana pod względem konstrukcji oferta kijów karbonowych, które stały się wizytówką kolekcji najpopularniejszych marek. Ten rodzaj kijków dzięki swojej ultralekkości najczęściej jest wykorzystywany podczas biegów, gdzie liczy się jak najmniejsza waga wyposażenia trekkingowego.

Typy blokowania kijków trekkingowych

Niezwykle przydatną funkcjonalnością, w jaką wyposażone są kije trekkingowe, jest regulacja ich wysokości, dzięki której możliwe jest dostosowanie ich długości w zależności od ukształtowania terenu po jakim się poruszamy, a także do wzrostu użytkownika. Podczas stromych podejść kije trekkingowe  można łatwo skrócić, zaś podczas dłuższych zejść wygodnie wydłużyć do oczekiwanej wysokości. Także podczas pokonywania zbocza w poprzek, czyli tzw. trawersowania, można szybko wyregulować ich wysokość.

Jeśli chodzi o blokadę długości kijów trekkingowych, na rynku dostępne są dwie opcje regulacji, jakimi są systemy zewnętrzne oraz wewnętrzne – skręcane, które na pierwszy rzut oka są niewidoczne, gdyż znajdują się wewnątrz kija. Po dokręceniu dwóch segmentów, wygodny kołek rozporowy blokuje ustawienia na pożądanej wysokości. Jeśli chodzi o kije trekkingowe z zewnętrznym systemem blokowania, wyposażone są one w specjalną dźwignię zaciskającą poszczególne segmenty kijów. Ten typ blokady jest niezawodny w każdych warunkach a ponadto można obsługiwać go także w rękawicach.

Kijki nordic walking – uchwyty i końcówki

Sięgając po odpowiedni model kijków dla własnego użytku, musimy zwrócić uwagę także na uchwyty i końcówki, w jakie zostały wyposażone. One również będą wpływały na wygodę użytkowania. Komfortowe rączki wykonane z pianki EVA, będą zapobiegać odciskom, gwarantując stabilność i pewny uchwyt. W kwestii końcówek, czyli tzw.talerzyków, ich wybór będzie determinowany porą roku i rodzajem opadów napotkanych na trasie. Małe talerzyki letnie instalujemy podczas wakacyjnych wypraw, z kolei te większe – zimowe, zapewnią dobrą przyczepność podczas przemierzania zasypanych śniegiem szlaków.

Wybierając się na górskie szlaki nie zapominajmy o dodatkowym wyposażeniu, które pomoże nam przejść trasę w komfortowych warunkach. Poza kijami trekkingowymi, każdy miłośnik pieszych wycieczek powinien być zaopatrzony w obuwie trekkingowe stabilizujące kostkę, apteczkę pierwszej pomocy a także w latarkę – bo bezpieczeństwo na szlaku to podstawa!

Oceń post

Dodaj komentarz