Akcesoria gastronomiczne, czyli małe rzeczy o dużym znaczeniu

Krzysztof Werczyński

akcesoria

Każde zaplecze kuchenne, niezależnie od tego, czy jest to przestrzeń w restauracji, kawiarni, pizzerii czy barze, powinno być wyposażone tak, aby było w pełni funkcjonalne. Dlatego oprócz urządzeń potrzebnych do obróbki termicznej i szybkiego umycia naczyń, muszą się w nim znaleźć zróżnicowane akcesoria gastronomiczne ułatwiające przygotowanie zamówionych potraw i napojów. Niektóre akcesoria są uniwersalne i potrzebne właściwie w każdej przestrzeni kuchennej, inne są na tyle wyspecjalizowane, że stają się niezbędne w pracy za barem lub w lokalu o ściśle określonym charakterze – pizzerii, cukierni lub winiarni.

Akcesoria barmańskie i kelnerskie

Zacznijmy od wyposażenia baru w restauracji lub klubie. Profesjonalny barman oprócz wiedzy, sprawności i dużej odporności psychicznej potrzebuje narzędzi, które usprawnią przygotowywanie zamówionych drinków i napojów. Jakie są więc najważniejsze akcesoria barmańskie? Z pewnością warto wyposażyć bar w wieszaki i prowadnice do przechowywania czystych kieliszków, stojaki do dozowników i butelek z winem, regały zapewniające przechowywanie trunków w optymalnej pozycji i ułatwiające szybki dostęp do kolejnej butelki, stojaki do suszenia szklanek i karafek oraz w bezpieczne nosidełka do większej ilości zamówionych napojów lub piwa. Każdy barman musi mieć również pod ręką niezbędne przybory, a więc mieszadełka do drinków, szczypce do lodu, otwieracze, lejki, łyżki barowe, szufelki do lodu, nożyki barmańskie o różnym przeznaczeniu, słomki do drinków i napojów, maty barowe, syfony do wody i bitej śmietany oraz shakery. Precyzyjne dozowanie alkoholu ułatwią porcjomierze, dyspensery i miarki barowe, natomiast nalewaki i korki z rurką zwiększą komfort pracy i ograniczą straty wynikające z nieprecyzyjnego nalewania alkoholu. W piwiarni lub w pubie przydadzą się przede wszystkim profesjonalne akcesoria do piwa – młoteczki i stojaki do beczek, zapasowe zawory, krany i dozowniki, ociekacze i szpatułki do zbierania piany z kufla oraz specjalny zestaw do mycia rur doprowadzających złoty trunek do nalewaka.

Jeśli chcemy otworzyć lokal z obsługą kelnerską, warto zainwestować w niezbędne akcesoria kelnerskie. Przy dużej ilości zamówień łatwo się pogubić, dlatego pracownicy powinni mieć dostęp do listew lub szpikulców do bonowania. Przydadzą się również tacki lub eleganckie etui na rachunki dla klientów. W lokalach tanecznych i klubach, pomocnym rozwiązaniem mogą okazać się ułatwiające obsługę kolorowe żetony na piwo.

Akcesoria do wina

W winiarni i restauracji serwującej alkohole powinny znaleźć się niezbędne akcesoria do wina, a więc przede wszystkim korkociągi, zamykacze i niekapki oraz termometry służące do mierzenia temperatury serwowanych klientom alkoholi. Poza tym nie powinno zabraknąć eleganckich mis i wiaderek do wina i szampana oraz coolerów i schładzaczy do butelek. Sposób i temperatura podania markowych alkoholi mają ogromne znaczenie i przekładają się na satysfakcję klientów.

Akcesoria do pizzerii

Aby upiec znakomitą pizzę, potrzebny jest nie tylko profesjonalny piec, ale również kilka drobiazgów, które ułatwią przygotowanie i konsumpcję tego dania. Jakie akcesoria do pizzerii powinny znaleźć się więc w jej wyposażeniu? Podstawa to specjalne noże służące do porcjowania ciasta, radełka umożliwiające oddzielanie poszczególnych kawałków świeżo wypieczonej pizzy oraz łopatki pomagające nałożyć klientom gorące kawałki na talerz.

Akcesoria cukiernicze

Jakie akcesoria cukiernicze są potrzebne profesjonalnemu cukiernikowi? Jeśli zależy nam na sprawnej pracy i doskonałych efektach, należy zadbać, aby miał do dyspozycji zróżnicowane wycinarki i wykrawacze, znaczniki do porcjowania ciasta, pędzelki z naturalnego lub sztucznego włosia, wałki do ciasta z drewna, stali lub tworzywa sztucznego, worki, rękawy i pistolety cukiernicze, skrobaki i szpatułki, palniki do flambirowania oraz specjalne palniki do Creme Brulée. Warto zainwestować również w podkłady pod ciasta, kratki do studzenia, sito cukiernicze, zestaw łyżek dekoracyjnych, szablony do tworzenia dekoracji, przesiewacz cukierniczy, papier do pieczenia oraz zwykłe i dekoracyjne etykiety cenowe.

Oceń post

Dodaj komentarz