Laserowa korekcja wzroku – fakty i mity

Artykuł zewnętrzny

Updated on:

laserowa korekcja wzroku

Wady wzroku – zarówno krótko-, dalekowzroczność i astygmatyzm – dotykają osoby bez względu na wiek i płeć. Zdarza się, że już naprawdę małe dzieci muszą nosić okulary. Przez wiele lat osoby mające problem z widzeniem skazane były na okulary. Z czasem pojawiły się soczewki kontaktowe. Dzisiaj w grę wchodzi również leczenie z wykorzystaniem technologii laserowej. Jakie efekty daje laserowa korekcja wzroku? Opinie pacjentów pokazują, że laserowa korekcja wzroku daje naprawdę dobre efekty i świetnie się sprawdza. Czy taki zabieg jest bezpieczny? Na co można liczyć, decydując się na niego?
Czy laserowa korekcja wzroku jest bezpieczna?

Do mitów dotyczących laserowej korekcji wzroku zalicza się te mówiące o tym, że jest to zabieg niebezpieczny. Tymczasem laserowa korekcja wzroku jest jednym z najbezpieczniejszych zabiegów, jakie oferuje współczesna medycyna. Trudno natknąć się na relacje pacjentów, z których wynika, że podczas zabiegu stało się coś złego. Warto pamiętać, że zabieg wykonywany jest na rogówce, która jest tak naprawdę powierzchnią oka. Oznacza to, że lekarz nie ingeruje w żaden sposób w te struktury, które położone są głębiej. W renomowanych placówkach bardzo duży nacisk kładzie się również na wizyty kontrolne.

Czy duże wady dyskwalifikują do zabiegu?

Wiele osób sądzi, że laserową korekcję wzroku można przeprowadzić tylko u pacjentów z niewielką wadą. Tymczasem okazuje się, że nowoczesny sprzęt, którym dzisiaj dysponują renomowane placówki okulistyczne, pozwala na korektę naprawdę dużych wad. W przypadku astygmatyzmu w grę wchodzi nawet 6 dioptrii. Nawet wada -12 dioptrii może być skorygowana z wykorzystaniem lasera. Oczywiście trzeba pamiętać, że decyzję o możliwości wykonania zabiegu u danego pacjenta zawsze podejmuje lekarz po zebraniu wywiadu i przeprowadzeniu badania. Tym, co wpływa na podjęcie decyzji jest między innymi grubość rogówki.

Czy decydując się na laserową korekcję wzroku, można liczyć na trwały efekt?

Wiele osób obawia się laserowej korekcji wzroku, sądząc, że zabieg jest kosztowny, a jego efekty krótkotrwałe. Tymczasem trzeba pamiętać, że w trakcie zabiegi dochodzi do zmiany kształtu rogówki. Jest to zmiana o charakterze trwałym, która nie cofa się. Trzeba jednak pamiętać, że 40 – 45 rok życia to czas, kiedy na skutek zachodzących w organizmie zmian może spadać akomodacja. W efekcie pojawia się tak zwana starczowzroczność, która wiąże się z koniecznością używania okularów podczas czytania. Warto jednak wiedzieć, że laserowa korekcja wzroku bardzo dobrze radzi sobie również z tym problemem.

W jakim wieku można przeprowadzić laserową korekcje wzroku?

Mimo tego, że laserowa korekcja wzroku opinie zbiera bardzo dobre, trzeba pamiętać, że zabieg ten można wykonywać dopiero wówczas, gdy proces wzrostu gałki ocznej się zakończy, a wada będzie stabilna. W efekcie większość specjalistów podejmuje się przeprowadzania korekcji dopiero u osób, które ukończyły osiemnasty rok życia. Niektórzy zalecają, aby robić to jeszcze później – około dwudziestego pierwszego roku życia.

Laserowa korekcja wzroku to zabieg w pełni bezpieczny i naprawdę skuteczny. Decydując się na niego, można zapomnieć o noszeniu niewygodnych okularów czy drogich soczewek kontaktowych. To doskonały wybór dla wszystkich, którzy chcą cieszyć się idealną ostrością wzroku, a jednocześnie czerpać ze swobody, jaką daje brak okularów i soczewek kontaktowych.

Oceń post

Dodaj komentarz