Jak dom na planie kwadratu i z prostym dachem obniży nam koszty inwestycji?

Mikołaj Mikiciuk

Updated on:

Domy na planie kwadratu i z prostym dachem idealnie wpisują się w trendy nowoczesnego budownictwa jednorodzinnego. Są to również rozwiązania tanie w budowie oraz eksploatacji. Co pozwala obniżyć koszty inwestycji? Jakie rozwiązania wpływają na energooszczędność? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Dom na planie kwadratu i z prostym dachem – koszty inwestycji

Domy na planie kwadratu cieszą się dużą popularnością, ponieważ są to budynki uznawane za tanie w budowie oraz eksploatacji. Co więcej, projekty tego typu domów znajdujące się na Domoweklimaty.pl obejmują zarówno budynki parterowe, jak i z możliwością adaptacji poddasza. Dlaczego domy na planie kwadratu i z prostym dachem są tanie w budowie? Przede wszystkim dlatego, że prosta bryła przekłada się na ograniczenie powierzchni ścian zewnętrznych, a co za tym idzie mniejsze zużycie materiałów. W przypadku dachu prosta, dwuspadowa konstrukcja jest zdecydowanie tańsza od wielospadowej, zarówno ze względu na mniejsze zużycie materiałów (mniej odpadów), jak i tańszą robociznę. Ostatnia kwestia wynika z faktu, że dwuspadowy dach wykonuje się łatwo i szybko.

budowa domów do 70 m

Energooszczędność w domach na planie kwadratu

Wielu inwestorów decyduje się na budowę domu na planie kwadratu ze względu na energooszczędność. Jak już wspomniano prosta, kompaktowa bryła minimalizuje powierzchnię ścian zewnętrznych, co pozwala ograniczyć straty ciepła. Dwuspadowy dach jest natomiast nie tylko tani w budowie, ale również ogranicza powstawanie mostków termicznych, co przekłada się na energooszczędność. Budując tego typu dom oraz pamiętając o jego odpowiednim usytuowaniu względem stron świata (salon od południa) można liczyć na energooszczędność, czyli zdecydowanie niższe rachunki za energię. Warto również podkreślić, że domy na planie kwadratu łatwo się ogrzewa, ponieważ równomierny rozkład sprawia, że instalacja jest kompaktowa, a ciepłe powietrze równomiernie rozprowadza się po wnętrzu.

dom na planie kwadratu

Funkcjonalność domów na planie kwadratu

Warto mieć świadomość, że domy na planie kwadratu od lat cieszą się popularnością nie tylko ze względu na niższe koszty budowy, czy energooszczędność. Ich zaletą jest również funkcjonalność, ponieważ tego typu przestrzeń można odpowiednio rozplanować. Rezygnując z bryły o nietypowych kształtach można mieć bowiem pewność, że we wnętrzu nie będzie długich korytarzy, czy pomieszczeń zlokalizowanych w dalekiej odległości od siebie. Domy na planie kwadratu umożliwiają komfortowe rozplanowanie pomieszczeń, co jest istotne już na etapie wyboru projektu. Więcej informacji na ten temat można znaleźć w artykule: O czym warto pamiętać wybierając projekt domu na planie kwadratu? Zaletą jest również proporcjonalność konkretnych pomieszczeń, które charakteryzują się odpowiednim stosunkiem długości do szerokości.

dom bagatela

Podsumowując należy stwierdzić, że moda na domy na planie kwadratu i z dwuspadowym dachem nadal będzie trwała, co wynika z ich funkcjonalności oraz atrakcyjnych kosztów inwestycji. Z pewnością przysłuży się jej również wymóg energooszczędności w domach jednorodzinnych, ponieważ budynki na bazie kwadratu to rozwiązania, które pozwalają zminimalizować straty ciepła.

Oceń post

Dodaj komentarz