Materac – jaki wybierzesz, tak się wyśpisz

Artykuł zewnętrzny

jaki materac

Zdrowy sen jest podstawą dobrego samopoczucia. Pomaga w tym lekka kolacja, wywietrzona sypialnia i brak stresu. Najważniejszy jest jednak dobrze dobrany materac do naszego łóżka. Bez niego, efektywny wypoczynek nie będzie możliwy. Podpowiadamy, jak dobrać twardość materaca, aby zapewnić sobie komfort snu.

materac do łóżka

Szeroki wybór materacy

Sklepy zarówno stacjonarne, jak i internetowe oferują całą gamę materacy dla różnego rodzaju klientów. Gdy wybieramy materac , powinniśmy kierować się budową naszego ciała, wagą i stanem zdrowia. Ważne jest także to, czy sypiamy w pojedynkę, czy we dwójkę – w małżeńskim łóżku. Dostępne są materace o różnym stopniu twardości. Producenci oznaczają ją symbolem H, od angielskiego słowa “hardiness’ czyli twardość. Przy takim symbolu widnieje zawsze cyfra od 1 do 4. Najmiększe są materace oznaczone symbolem H1, przeznaczone przede wszystkim dla dzieci, wykonane z pianki wysokoelastycznej. Natomiast H4 to najtwardsze produkty, polecane osobom z dużą nadwagą, powyżej 100 kg. Pośrodku znajdują się średnio twarde materace. Oznaczone symbolem H2 są twardsze niż H1, odpowiednie dla zarówno dla mężczyzn jak i kobiet o normalnej wadze ciała. takie właśnie cieszą się największym powodzeniem klientów sklepów internetowych i stacjonarnych. Natomiast materac H3, to produkt twardy, na którym dobrze wyśpią się osoby tęgie, posiadające nadmiar kilogramów.

materac

Z pianki poliuretanowej, czy sprężynowy?

Musimy zastanowić się, z jakiego materiału powinien być nasz materac. Bardzo popularne są te, wykonane z pianki poliuretanowej. Dobrze dopasowują się do kształtu ciała i są antyalergiczne. Do wielu modeli dołączone są pokrowce, łatwe do utrzymania w czystości. Można też wybrać materac nawierzchniowy, cienki i wypełniony pianką. Taki materac przyda nam się, gdy nie chcemy wymieniać starego materaca a tylko wyrównać jego powierzchnię.

Innym rodzajem jest materac sprężynowy. Jak sama nazwa wskazuje, w środku oprócz miękkiego wypełnienia, znajdują się sprężyny. Pozwala to na równomierne rozłożenie ciężaru ciała podczas snu. Dla osób ze schorzeniami kręgosłupa polecane są materace kieszeniowe. Sprężyny z tytanu lub bardzo wytrzymałej stali umieszczone są w specjalnych kieszeniach. Zapewniają ergonomiczne podparcie różnych punktów ciała, co korzystnie wpływa na układ kostny i komfort snu. Zaletą jest  takich materaców jest trwałość. Można je użytkować przez wiele lat. Natomiast wadą jest dość wysoka cena.

materac do łóżka

Materace bonellowe, termoelastyczne i lateksowe

Materace bonellowe są tańszym odpowiednikiem materacy kieszeniowych. W ich wnętrzu znajdują się sprężyny, których kształt przypomina klepsydrę. Są bardzo wytrzymałe, przybierają ergonomiczny kształt podczas snu użytkownika i zapewniają wygodny sen. Z kolei materace termoelastyczne zmieniają swój kształt pod wpływem ciepłoty ciała. Polecane są osobom, które mają zaburzone krążenie krwi, ponieważ odpowiednie ułożenie w czasie snu, wpływa na nie bardzo korzystnie. Na szczególną uwagę zasługują materace, które wypełnia tzw. pianka memory. Materiał ten, początkowo wynaleziony do wyposażenia wahadłowców kosmicznych, jest dziś stosowany przez osoby cierpiące na choroby ortopedyczne. Twardość materaca jest niezwykle ważna dla osób obłożnie chorych. Pianka memory pozwala zapobiegać otarciom i odleżynom.

Najnowszym wynalazkiem są materace lateksowe. Uważane są obecnie za najzdrowsze i polecane są przez lekarzy ortopedów. Ich wypełnienie stanowi lateks, oraz naturalny kauczuk. Bez problemu dostosowują się do kształtu ciała, nie uciskają, pozwalają odciążyć kręgosłup i nie powodują powstawania odleżyn. 

Jak konserwować materac?

Materac, jako integralna część łóżka narażony jest na zabrudzenia i odkształcenia. Kiedy materac ma zdejmowany pokrowiec, sprawa staje się prostsza. Wystarczy uprać go w pralce, lub oddać do pralni chemicznej. Jeśli pokrowca nie ma, musimy zdjąć materac z łóżka i rozprowadzić na jego powierzchni środek czyszczący. Można przygotować go samemu, np. z mieszanki sody oczyszczonej i wody utlenionej. Pozbędziemy się w ten sposób plam i nieprzyjemnego zapachu. W asortymencie sklepów z materacami są także specjalne preparaty w sprayu, o miłej i trwałej woni. Kupując taki środek, postaw na sklepy internetowe, gdzie bez wątpienia znajdziesz taki, który pozwoli utrzymać materac w dobrym stanie.

Jak często zmieniać materac?  Gwarancja producentów to zwykle siedem lat. Po tym czasie należy kupić nowy. Nawet mimo dobrej konserwacji, traci on bowiem swoje właściwości. Znajdują się w nim także roztocza, które są przyczyną alergii. 

Klienci sklepów internetowych jak i zwykłych, mają tam możliwość wyboru produktów pozwalających spełnić ich oczekiwania. Natomiast wykwalifikowany personel, odpowie na wszystkie pytania dotyczące jakości i właściwości zdrowotnych. W ten sposób zapewnimy sobie spokojny i zdrowy sen. 

Konsekwencje złego wyboru 

Dobry materac i jego właściwe dopasowanie to gwarancja zdrowego nocnego wypoczynku. Niewłaściwie dobrany, spowoduje  złe ułożenie ciała w czasie snu, a co za tym idzie, kłopoty z kręgosłupem oraz zły przepływ krwi w organizmie. Dlatego zadbaj o należyte dopasowanie materaca do swoich potrzeb, aby uchronić się przed wieloma schorzeniami.

Oceń post

Dodaj komentarz