Pedicure leczniczy, pedicure medyczny, podstawowy zabieg podologiczny – to określenie, które zwykle zamiennie stosuje się na określenie jednego zabiegu. Na czym polega zabieg? To zabieg przeznaczony dla stóp, w trakcie którego podolog opracowuje paznokcie oraz podeszwy stóp, oczyszcza wały paznokciowe, usuwa nadmierne zrogowacenia, aplikuje odpowiednio dobrane preparaty. Celem zabiegu jest nie tylko pielęgnacja, ale także poprawa stanu zdrowia stóp.
Przejdź na skróty:
Dlaczego warto wybrać gabinet podologa?
Kiedy chcesz zadbać o stopy, możesz się zastanawiać, jaki gabinet wybrać: kosmetyczny czy podologiczny? I jaki typ pedicure jest dla Ciebie lepszy? Już odpowiadamy.
Pedicure kosmetyczny to zabieg, którego głównym celem jest pielęgnacja, poprawa estetyki stóp i pomalowanie paznokci.
Taki zabieg powinien być wykonywany tylko na zdrowych stopach.
Jeżeli masz stopy bardziej problematyczne, zauważasz u siebie tendencję do powstawania zmian, takich jak: stwardnienia, modzele, pękające pięty, wrastanie paznokci, nieładnie (niezdrowo) odrastające paznokcie, na których są przebarwienia, pęknięcia, zgrubienia – warto udać się do gabinetu podologicznego.
Gabinet podologiczny to odpowiednie miejsce także dla osób, których problemy ze stopami i paznokciami są wynikiem choroby, tj. cukrzyca, łuszczyca, choroby reumatyczne, reumatoidalne zapalenie stawów, grzybica i inne.
Podolog zajmie się twoimi stopami w profesjonalny sposób i będzie mu zależało na tym, żeby twoje dolegliwości wyleczyć, a nie tylko doraźnie je poprawić lub „zamalować” lakierem.
Co odróżnia pedicure leczniczy od kosmetycznego?
Pierwsza podstawowa różnica jest taka, że w gabinecie podologicznym zawsze pracuje się na suchej skórze. Przed zabiegiem podolog nie uraczy Twoich stóp kąpielą. Dlaczego? Bo dzięki temu eliminuje ryzyko usunięcia zbyt dużej ilości naskórka.
Poza tym moczenie stóp zaburza obraz zmian chorobowych, powoduje zacieranie granic między skórą zdrową a zmienioną.
- Podolog używa specjalistycznych narzędzi typu skalpel, dłuto, frezarka podologiczna (która jest mocniejsza i skuteczniejsza niż kosmetyczna) oraz odpowiednio dobranych frezów. Kosmetyczka używa przede wszystkim frezarki i tarki, dlatego tylko powierzchownie usuwa zrogowaciały naskórek.
- Podolog korzysta wyłącznie ze sterylnych lub jednorazowych narzędzi. Używa tylko profesjonalnych i atestowanych preparatów, a zabieg podologiczny jest wykonywany z zachowaniem medycznych standardów.
- Podstawowy zabieg podologiczny jest zabiegiem pielęgnacyjnym, leczniczym i profilaktycznym jednocześnie. Pedicure kosmetyczny jest zabiegiem typowo pielęgnacyjnym.
- Zabieg u podologa trwa ok. 1-2 h, pedicure kosmetyczny jest krótszy i trwa około 0,5 h. Wskazane jest, żeby wizyty u podologa powtarzać co 4-6 tygodni. Regularność pozwala zachować stopy w dobrym stanie. W czasie zabiegu podolog określi, kiedy wskazana jest następna wizyta.
Z pedicure leczniczego możecie skorzystać w Klinice Podologicznej Ortomedicum we Wrocławiu i w Gliwicach.
Odpowiednie narzędzia w odpowiednich rękach
Do usuwania zrogowaceń podolog używa głównie skalpela, a nie frezarki jak kosmetyczka. Skalpel kojarzy Ci się z poważnym zabiegiem i chirurgiem? Spokojnie. Nie ma się czego obawiać. Podolog używa skalpela tak, że nawet tego nie poczujesz. A jest to jedyna skuteczna metoda do usuwania zrogowaceń i zgrubień.
Frez powinien służyć tylko do wygładzenia skóry (czyli wykończenia zabiegu).
Poza tym w przypadku zrogowaceń i pękający pięt frezowanie i ścieranie naskórka powoduje przegrzewanie skóry, co tylko mobilizuje ją do narastania i pogłębiania problemu.
PAMIĘTAJ! W gabinecie podologicznym można pomalować paznokcie lakierem, tak jak w przypadku pedicure kosmetycznego.
Podsumowując, dbajmy o nasze stopy nie tylko w lecie, by pokazać się na plaży. Piękne i zdrowe stopy powinny być ważne dla nas cały rok, przecież służą nam nie tylko latem. Pedicure leczniczy wiąże w sobie efekt zdrowia i piękna Twoich stóp. Usunięcie zrogowaciałej skóry i odcisków jest zdrowiem nie tylko dla Twoich stóp, ale to komfort który odczuwasz podczas chodzenia czy stania. Odwiedź profesjonalny gabinet podologiczny Ortomedicum i sprawdź efekty naszych działań.