Pożyczki społecznościowe online – jak z nich korzystać?

Artykuł zewnętrzny

Updated on:

pożyczki społecznościowe

Rynek produktów finansowych ma wiele propozycji dla swoich klientów. Oprócz ofert instytucji bankowych można zdecydować się na oferty firm pożyczkowych albo sektora social lending. Ta ostatnia propozycja nie cieszy się jeszcze tak dużą popularnością jak klasyczne pożyczki pozabankowe, ale głównie wynika to z niewiedzy. Nie da się ukryć, że pożyczki społecznościowe online to nadal mało znany produkt, a przecież w krajach anglosaskich wyjątkowo ceniony.

Pożyczki inne niż wszystkie

Trzeba przyznać, że pożyczki społecznościowe wyróżniają się zdecydowanie na rynku ofert pożyczkowych. Podstawowa różnica dotyczy pożyczkodawcy. W tym przypadku nie mamy do czynienia z pośrednictwem instytucji bankowej lub pozabankowej, ponieważ pożyczkodawcą jest osoba fizyczna nazywana prywatnym inwestorem. Innymi słowy, to ktoś, kto nie pracuje na rzecz firmy finansowej, ale dla pożyczkobiorców przeznacza własne pieniądze. Dlatego umowa pożyczkowa ma charakter umowy cywilnoprawnej i zostaje zawarta pomiędzy pożyczkodawcą a pożyczkobiorcą bez żadnego pośrednictwa.

Oczywiście prywatny inwestor nie jest filantropem i na pożyczaniu pieniędzy zarabia. A ile, to już zależy od indywidualnych ustaleń. I tu ważna kwestia – w przypadku pożyczek społecznościowych nie ma z góry ustalonych reguł, ale one się klarują w trakcie negocjacji między pożyczkodawcą a pożyczkobiorcą. Można zatem powiedzieć, że jest większe pole manewru dla obu stron i ustalenia takich warunków, które będą odpowiadać zarówno jednym, jak i drugim.

Pożyczki społecznościowe online to ciekawa alternatywa dla innych produktów

Pierwsze pożyczki społecznościowe, zwane też prywatnymi, pojawiły się w naszym kraju w roku 2008. Oczywiście chodzi o typ pożyczek komercyjnych. Wcześniej też zdarzały się przecież pożyczki prywatne, ale w ramach np. rodziny czy przyjaciół. W takiej sytuacji oddawało się wyłącznie pożyczoną sumę i nikt na tym nie zarabiał. Natomiast od 2008 roku pożyczki społecznościowe zaistniały jako formalny produkt finansowy.

Jak już wcześniej wspomniano, ta forma pożyczania cieszy się szczególną popularnością w krajach anglosaskich i niektórych państwach Europy Zachodniej. U nas nadal nie może przebić się do świadomości ludzi, chociaż należy podkreślić, że z roku na rok pożyczki społecznościowe stają się coraz bardziej znane.

Prywatni inwestorzy mają okazję do zarobku na swoich wolnych środkach, i co ważne, to realny zarobek, a nie iluzoryczny jak na lokacie bankowej. Z kolei dla potencjalnych pożyczkobiorców wielką zaletą tej formy finansowania okazuje się duża dostępność nawet dla osób zadłużonych i z zajęciami komorniczymi.

Gdzie szukać pożyczek społecznościowych online?

Zasoby internetowe są nieograniczone, ale w przypadku pożyczek prywatnych zaleca się wyjątkową ostrożność. Znane są sytuacje, kiedy ktoś ogłasza się jako prywatny inwestor, a de facto pragnie jedynie wyłudzić dane. Dlatego lepiej unikać ogłoszeń, które można znaleźć na popularnych platformach marketplace albo forach internetowych. Ryzyko zdecydowanie zbyt duże. 

Jak nie tam, to gdzie? Najlepszym rozwiązaniem okazuje się skorzystanie z platformy pożyczkowej, która umożliwia dodanie oferty pożyczki prywatnej. Na tego typu serwisach pożyczkowych jak https://monebay.pl/ można znaleźć nie tylko propozycje firm pożyczkowych, ale również prywatnych inwestorów w ramach social lending. To zdecydowanie bezpieczniejsza forma pożyczania.

Jeszcze jedna uwaga – przestrzegamy również przed kuszeniem się na oferty znajdujące się na słupach ogłoszeniowych w wielu miastach.

W jaki sposób ubiegać się o pożyczkę społecznościową online?

Opcje są w zasadzie dwie. Można skorzystać z gotowej propozycji inwestora, o ile oczywiście odpowiadają w pełni warunki przez niego proponowane zarówno w kwestii wysokości pożyczki, jak i warunków umowy. Jednak najczęściej to potencjalni pożyczkobiorcy (zweryfikowani przez serwis) zamieszczają swoje ogłoszenia z podanymi propozycjami warunków. Kiedy zgłosi się konkretny inwestor, to można spróbować z nim jeszcze negocjować.

Jednak trzeba pamiętać, że pierwszym krokiem musi być rejestracja na platformie social lending. To prosta i szybka procedura, ponieważ wystarczy wpisać kilka podstawowych danych osobowych, numer telefonu i numer aktywnego rachunku bankowego. Potem następuje telefoniczna weryfikacja. Jeżeli wszystko jest w porządku, to można złożyć wniosek pożyczkowy. Wszystko zajmuje dosłownie kilka minut.  

Co ważne, o pożyczkę społecznościową online mogą wnioskować nawet osoby zadłużone lub z negatywnymi wpisami w bazie BIK i KRD, które dostały odmowę w instytucjach bankowych i pozabankowych. Jak to możliwe? Prywatny inwestor nie sprawdza żadnych baz, nie potrzebuje też zaświadczeń z pracy. W tym przypadku zabezpieczeniem jest weksel lub zastaw.

W związku z tym każdy potencjalny pożyczkobiorca powinien pamiętać, aby sporządzić umowę pożyczkową, i to nawet przy najmniejszych kwotach (przy których tego obowiązku nie ma). To pozwala dobrze zabezpieczyć interesy pożyczkobiorcy w razie trafienia na niezbyt uczciwą osobę.

Oceń post

Dodaj komentarz