Promowane

Najpiękniejsze kościoły w Warszawie. Tu będziesz mieć wspaniałe zdjęcia ślubne

Warszawa, stolica Polski, jest miastem pięknych kościołów. Które z nich szczególnie zasługują na uwagę? Gdzie zdecydowanie warto się wybrać, będąc w mieście? Oto nasza lista warszawskich kościołów, które warto odwiedzić z różnych powodów. Nie możesz tych miejsc pominąć, będąc nawet przez krótki czas w Warszawie.Kopiuj HTML Kopiuj tekst

Śródmieście: Akademicki Kościół św. Anny w Warszawie – znany na całą Polskę dzięki kazaniom

Znany w całej Polsce dzięki wspaniałym kazaniom i konferencjom ks. Pawlukiewicza kościół św. Anny w Warszawie to jedno z pierwszych miejsc, do jakich warto się udać. Rzymskokatolicka świątynia jest umiejscowiona tuż przy Krakowskim Przedmieściu, a jej historia ściśle wiąże się ze sprowadzeniem zakonu bernardynów do Polski w 1454 przez księżną Annę Fiodorównę oraz Jana Kapistrana.

Biały gmach kościoła przetrwał niespokojne czasy potopu szwedzkiego, ale  podczas II wojny światowej w 1944 roku jego duża część została spalona. Odbudowa miała miejsce w latach  1946–1962. Święty Jan Paweł II odwiedził to miejsce na spotkaniu z młodzieżą w dniu 3 czerwca 1979 roku. Jeśli szukasz idealnego miejsca na fotografię ślubną w Warszawie, to ten kościół będzie doskonałym wyborem. 

Żoliborz: Kościół św. Stanisława Kostki – miejsce pielgrzymkowe

Warszawski kościół św. Stanisława Kostki zlokalizowany na Żoliborzu ściśle wiąże się z historią błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki, który od października 1980 roku raz w miesiącu współuczestniczył w odprawianiu popularnych Mszy św. za Ojczyznę, jakie w kolejnych latach (zwłaszcza 1982-1984) cieszyły się ogromnym zainteresowaniem nie tylko mieszkańców stolicy, ale całej Polski.

W dniu 19 października 2010 ranga kościoła na Żoliborzu została podniesiona do Sanktuarium Diecezjalnego Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki, w związku z czym odpust zupełny w świątyni można uzyskać co roku w dni takie jak 23 kwietnia, 6 czerwca oraz 19 października. Świątynia została wybudowana w okresie międzywojennym.

Dwie symetryczne wieżyczki szybko stały się miejscem pielgrzymek wielu osób, ponieważ tuż obok kościoła został pochowany błogosławiony ks. Jerzy Popiełuszko. W 2008 w otoczeniu świątyni kręcono sceny do filmu biograficznego na temat jego osoby, a 14 czerwca 1987 to miejsce odwiedził Jan Paweł II.

Śródmieście: Kościół Sióstr Wizytek – dzieło sztuki architektonicznej

Uznawany za jeden z najpiękniejszych kościołów w Warszawie, budowany etapami kościół Sióstr Wizytek pod wezwaniem Opieki św. Józefa Oblubieńca Niepokalanej Bogurodzicy Maryi należy do parafii Świętego Krzyża. Warto go odwiedzić, chociażby z uwagi na patrona – święty Józef patronuje mężczyznom narzeczonym, ale jest również patronem dobrej śmierci. Kościół Sióstr Wizytek to jedna z nielicznych świątyń w stolicy, które nie zostały zniszczone w czasie II wojny światowej.

Fasada kościoła ma ściśle barokowy charakter, a na cokołach stoją rzeźby św. Anny, św. Joachima i św. Jana Chrzciciela i św. Józefa. Ciekawe, że w latach 1825–1826 podczas nauki w Liceum Warszawskim na organach w tym właśnie kościele grał Fryderyk Chopin – znany na całym świecie polski pianista.

Ursynów: Kościół św. Katarzyny w Warszawie – najstarszy w Warszawie

Najstarszy kościół w stolicy mieści się na Ursynowie, w dawnej wsi Służew. Parafia została ufundowana w 1238 roku. W trakcie potopu szwedzkiego w 1655 roku wnętrze uległo zniszczeniu, dlatego odbudowano je w stylu barokowym.

Dzięki swojej długiej historii na terenie Warszawy, w kościele znajdują się obrazy oraz rzeźby pochodzące z różnych epok – od średniowiecza, przez renesans po nowsze. Budynek plebanii również jest zabytkowy – pochodzi z 1640 roku. Przyrodników ucieszy fakt, iż w otoczeniu kościoła znajdują się pomniki przyrody – m.in. lipa drobnolistna.  Kościół św. Katarzyny nadal jest czynną świątynią, w której odprawiane są Msze św. oraz nabożeństwa.

Śródmieście: Kościół pw. Wniebowzięcia NMP i Świętego Józefa, czyli seminaryjny lub pokarmelicki

Kościół pw. Wniebowzięcia NMP i Świętego Józefa nazywany jest też seminaryjnym lub pokarmelickim. Budowę świątyni zapoczątkowano w roku 1661. Jest on zbudowany na planie krzyża, a podstawowym stylem jest barok. W kościele w nawie bocznej znajduje się ołtarz poświęcony Matce Boskiej Patronce Dobrej Śmierci. Ikona, jaka się tam znajduje, pochodzi z Ukrainy i została podarowana przez króla Jana Kazimierza w 1664 roku.

Strona fasadowa kościoła jest bardzo bogata w zdobienia i wspaniale dopracowana pod względem architektonicznym. Świątynia jest uznawana za jedną z najpiękniejszych w Warszawie. Należy również do grona nielicznych kościołów umiejscowionych na terenie stolicy, które podczas trwania II wojny światowej nie ucierpiały.

Oceń post

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Back to top button

Wyłącz Adblocka, daj zarobić ;(

Udostępniamy wartościowe informacje kompletnie za darmo. Prosimy Cię jednak o wyłączenie Adblocka, a obiecujemy, że reklamy nie naruszą Twojej prywatności ani komfortu przeglądania strony.