Najpiękniejsze kościoły w Warszawie. Tu będziesz mieć wspaniałe zdjęcia ślubne

Artykuł zewnętrzny

Updated on:

fotografia ślubna warszawa

Warszawa, stolica Polski, jest miastem pięknych kościołów. Które z nich szczególnie zasługują na uwagę? Gdzie zdecydowanie warto się wybrać, będąc w mieście? Oto nasza lista warszawskich kościołów, które warto odwiedzić z różnych powodów. Nie możesz tych miejsc pominąć, będąc nawet przez krótki czas w Warszawie.Kopiuj HTML Kopiuj tekst

Śródmieście: Akademicki Kościół św. Anny w Warszawie – znany na całą Polskę dzięki kazaniom

Znany w całej Polsce dzięki wspaniałym kazaniom i konferencjom ks. Pawlukiewicza kościół św. Anny w Warszawie to jedno z pierwszych miejsc, do jakich warto się udać. Rzymskokatolicka świątynia jest umiejscowiona tuż przy Krakowskim Przedmieściu, a jej historia ściśle wiąże się ze sprowadzeniem zakonu bernardynów do Polski w 1454 przez księżną Annę Fiodorównę oraz Jana Kapistrana.

Biały gmach kościoła przetrwał niespokojne czasy potopu szwedzkiego, ale  podczas II wojny światowej w 1944 roku jego duża część została spalona. Odbudowa miała miejsce w latach  1946–1962. Święty Jan Paweł II odwiedził to miejsce na spotkaniu z młodzieżą w dniu 3 czerwca 1979 roku. Jeśli szukasz idealnego miejsca na fotografię ślubną w Warszawie, to ten kościół będzie doskonałym wyborem. 

Żoliborz: Kościół św. Stanisława Kostki – miejsce pielgrzymkowe

Warszawski kościół św. Stanisława Kostki zlokalizowany na Żoliborzu ściśle wiąże się z historią błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki, który od października 1980 roku raz w miesiącu współuczestniczył w odprawianiu popularnych Mszy św. za Ojczyznę, jakie w kolejnych latach (zwłaszcza 1982-1984) cieszyły się ogromnym zainteresowaniem nie tylko mieszkańców stolicy, ale całej Polski.

W dniu 19 października 2010 ranga kościoła na Żoliborzu została podniesiona do Sanktuarium Diecezjalnego Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki, w związku z czym odpust zupełny w świątyni można uzyskać co roku w dni takie jak 23 kwietnia, 6 czerwca oraz 19 października. Świątynia została wybudowana w okresie międzywojennym.

Dwie symetryczne wieżyczki szybko stały się miejscem pielgrzymek wielu osób, ponieważ tuż obok kościoła został pochowany błogosławiony ks. Jerzy Popiełuszko. W 2008 w otoczeniu świątyni kręcono sceny do filmu biograficznego na temat jego osoby, a 14 czerwca 1987 to miejsce odwiedził Jan Paweł II.

Śródmieście: Kościół Sióstr Wizytek – dzieło sztuki architektonicznej

Uznawany za jeden z najpiękniejszych kościołów w Warszawie, budowany etapami kościół Sióstr Wizytek pod wezwaniem Opieki św. Józefa Oblubieńca Niepokalanej Bogurodzicy Maryi należy do parafii Świętego Krzyża. Warto go odwiedzić, chociażby z uwagi na patrona – święty Józef patronuje mężczyznom narzeczonym, ale jest również patronem dobrej śmierci. Kościół Sióstr Wizytek to jedna z nielicznych świątyń w stolicy, które nie zostały zniszczone w czasie II wojny światowej.

Fasada kościoła ma ściśle barokowy charakter, a na cokołach stoją rzeźby św. Anny, św. Joachima i św. Jana Chrzciciela i św. Józefa. Ciekawe, że w latach 1825–1826 podczas nauki w Liceum Warszawskim na organach w tym właśnie kościele grał Fryderyk Chopin – znany na całym świecie polski pianista.

Ursynów: Kościół św. Katarzyny w Warszawie – najstarszy w Warszawie

Najstarszy kościół w stolicy mieści się na Ursynowie, w dawnej wsi Służew. Parafia została ufundowana w 1238 roku. W trakcie potopu szwedzkiego w 1655 roku wnętrze uległo zniszczeniu, dlatego odbudowano je w stylu barokowym.

Dzięki swojej długiej historii na terenie Warszawy, w kościele znajdują się obrazy oraz rzeźby pochodzące z różnych epok – od średniowiecza, przez renesans po nowsze. Budynek plebanii również jest zabytkowy – pochodzi z 1640 roku. Przyrodników ucieszy fakt, iż w otoczeniu kościoła znajdują się pomniki przyrody – m.in. lipa drobnolistna.  Kościół św. Katarzyny nadal jest czynną świątynią, w której odprawiane są Msze św. oraz nabożeństwa.

Śródmieście: Kościół pw. Wniebowzięcia NMP i Świętego Józefa, czyli seminaryjny lub pokarmelicki

Kościół pw. Wniebowzięcia NMP i Świętego Józefa nazywany jest też seminaryjnym lub pokarmelickim. Budowę świątyni zapoczątkowano w roku 1661. Jest on zbudowany na planie krzyża, a podstawowym stylem jest barok. W kościele w nawie bocznej znajduje się ołtarz poświęcony Matce Boskiej Patronce Dobrej Śmierci. Ikona, jaka się tam znajduje, pochodzi z Ukrainy i została podarowana przez króla Jana Kazimierza w 1664 roku.

Strona fasadowa kościoła jest bardzo bogata w zdobienia i wspaniale dopracowana pod względem architektonicznym. Świątynia jest uznawana za jedną z najpiękniejszych w Warszawie. Należy również do grona nielicznych kościołów umiejscowionych na terenie stolicy, które podczas trwania II wojny światowej nie ucierpiały.

Oceń post

Dodaj komentarz