Jak dbać o kurtki puchowe?

Artykuł zewnętrzny

Updated on:

Jak dbać o kurtki puchowe?

Wraz z nadchodzącymi chłodami warto odświeżyć garderobę jesienno-zimową. Uniwersalnym okryciem jest kurtka puchowa. Znana ze swoich właściwości nieprzepuszczających chłodu przysparza o lekki niepokój, gdy mowa o jej czyszczeniu. Jak z nią postępować, by nie uległa zniszczeniu?

Czyszczenie kurtki puchowej w pralce

Wiele osób zastanawia się, czy pranie kurtki puchowej w pralce jest bezpieczne? Jeżeli będziemy przestrzegać kilku zasad jest to najwygodniejszy sposób czyszczenia kurtki wypełnionej puchem. Bez względu jednak na to, jakie masz doświadczenie w suszeniu ubrań czy jaką ilością czasu dysponujesz, przed praniem i suszeniem kurtki zawsze zapoznaj się z informacjami znajdującymi się na metce wewnątrz odzieży. Pomoże to zapobiec ewentualnym uszkodzeniu ubrań.

Kurtkę puchową można prać w pralce, w temperaturze nieprzekraczającej 40°C oraz wirowaniu niewychodzącym poza 600 obrotów na minutę. Najlepiej sprawdzić zalecenia producenta i zastosować się do wskazań widniejących na metce. Pierwszym warunkiem jest użycie detergentów przeznaczonych do prania puchu. Zastosowanie zwykłego proszku lub płynu do prania, spowoduje zniszczenie wypełnienia kurtki. Idealnie sprawdzi się preparat czyszczący do puchu Uniwersal Down Cleaner.

Dodatkowe zastosowanie mają piłeczki tenisowe (do tenisa ziemnego) wrzucone do bębna pralki. Podczas wirowania zadbają o to, by puch nie zbijał się w kłębki. Do prania należy wrzucić od 3 do 4 piłeczek tenisowych, aby skutecznie spełniły swoją rolę. W niektórych sklepach lub przez Internet można również znaleźć specjalne piki do prania, które sprawdzą się tak samo dobrze.

Ważny jest również dobór odpowiedniego programu, co pozwoli uniknąć przykrych niespodzianek. Niektóre pralki mają specjalnie dedykowany program do prania puchu. W przypadku, gdy nie ma tej opcji, pralkę należy nastawić na pranie tkanin delikatnych (program do prania jedwabiu lub wełny) w temperaturze 40°C z wirowaniem od 400 do 600 obrotów na minutę. Takie pranie powinno trwać około 2 godzin.

Jak suszyć kurtkę puchową?

Po wyjęciu kurtki puchowej z pralki czeka nas niemałe zaskoczenie, gdyż jej wygląd będzie bardziej przypominał płaski śpiwór niż kurtkę. Jest to normalny proces i nie należy się obawiać, że coś poszło nie tak lub niewłaściwie nastawiliśmy parametry pralki. Aby kurtka odzyskała właściwy u świeży wygląd, istotne jest, aby ją odpowiednio wysuszyć. Po właściwym suszeniu kurtka puchowa z pewnością odzyska swoją dawną objętość. 

Po pierwsze, puchową kurtkę można wysuszyć automatycznie zarówno w pralko-suszarce, jak i suszarce bębnowej. Jeżeli zdecydujemy się na takie rozwiązanie, powinniśmy również i w tym przypadku wybrać program przeznaczony do suszenia tkanin delikatnych. Suszenie nie może przekraczać temperatury 60°C, gdyż puch może ulec przypaleniu. Do suszenia również możemy użyć piłeczek tenisowych, które zapobiegną zbijaniu pierza. Jeżeli dysponujemy pralko-suszarką, zadanie będzie o tyle łatwiejsze, że między obiema czynnościami nie będziemy musieli wyjmować prania z pralki i już na początku wystarczy wybrać odpowiedni program, łączący pranie z suszeniem, dostosowany do danego typu prania. Tego typu program włącza suszenie automatycznie, od razu po praniu, i trwa zazwyczaj około 6 godzin. Jest to najbardziej efektywny i najmniej czasochłonny sposób suszenia kurtki. 

Jeżeli chcemy wysuszyć kurtkę puchową w bardziej tradycyjny sposób, bez użycia suszarki, pamiętajmy, że nie należy jej wieszać. Dlaczego? Ponieważ doprowadzi to do zbicia puchu. Kurtkę należy suszyć, kładąc ją w suchym i przewiewnym pomieszczeniu, na przykład na suszarkę czy ręcznik. Co kilka godzin należy ją oklepywać oraz potrząsać, co powoduje rozbijanie puchu i przywracanie jej właściwego wyglądu. Należy mieć na uwadze, że procesu suszenia nie należy na siłę przyspieszać za pomocą suszarki do włosów lub grzejnika elektrycznego. Nie należy również suszyć kurtki puchowej na kaloryferze, gdyż może to skończyć się jej przypaleniem i nieładnie wyglądającymi plamami na materiale. 

Nie zapomnij o przygotowaniu kurtki do prania czy suszenia

Przed rozpoczęciem prania, koniecznie zadbaj o to, aby kurtka puchowa była w odpowiedni sposób przygotowana do nadchodzących czynności. Co to oznacza? Zapnij wszystkie guziki i zamki. Wyczyść za pomocą wody i mydła wszystkie trudniejsze do pozbycia się plamy, aby mieć pewność, że zostaną usunięte do końca podczas prania. Sprawdź wszystkie kieszenie i schowki, by opróżnić je z różnych przedmiotów, które mogły tam pozostać: paragonów, pieniędzy, gumek, kartek itd. Na koniec przewróć kurtkę na lewą stronę i w takiej formie włóż ją do pralki.

Czyszczenie kurtki z pierza syntetycznego

Oprócz kurtek wypełnionych pierzem kaczym lub gęsim w sklep.jack-wolfskin.pl dostępne są również kurtki z wypełnieniem syntetycznym. Nie mają one takich właściwości termicznych jak kurtki z puchem naturalnym, są jednak o wiele bardziej odporne na wilgoć. Czyszczenie i pranie kurtek z wypełnieniem syntetycznym jest dużo prostsze niż z wypełnieniem naturalnym. Dobrze jest użyć preparatu do prania odzieży turystycznej, poza tym pranie i suszenie nie wymaga aż tylu zabiegów jak w naturalnym odpowiedniku. 

5/5 - (1 vote)

Dodaj komentarz