Wybieramy laptopy – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Mikołaj Mikiciuk

Updated on:

wybieramy laptopy

Popularność komputerów przenośnych sprawiła, że stacjonarne urządzenia stały się bardziej wyspecjalizowanym sprzętem. Jednak i laptopy mogą być przeznaczone do różnych celów, a ich parametry są wyjątkowo zróżnicowane. Jak wybrać odpowiedni komputer, spełniający wszystkie potrzeby? Przeczytaj, na co zwrócić uwagę przy zakupie laptopa, aby sprawdził się on w zadaniach mu powierzanych.

Zakup laptopa – najważniejsze parametry

Nowy komputer do pracy, nauki, a może zabawy, przeglądania internetu lub gier? Do każdego z tych celów laptop może okazać się przydatny, jednak będzie to najczęściej inny sprzęt. Wymagania bywają różne, uzależnione od wydajności, używanych programów, ale również budżetu, jakim dysponujesz. Uwzględnij przy wyborze komputera przede wszystkim:

Podzespół Znaczenie Możliwe rodzaje
procesor wydajność, szybkość działania, obsługa wszystkich podzespołów procesory wielordzeniowe o podstawowej częstotliwości taktowania i trybach turbo
pamięć RAM wydajność, płynność działania szybka pamięć o dużej pojemności – standardy DDR4 i wyższe
pamięć masowa przestrzeń na dane, system, prędkość uruchamiania aplikacji i komputera HDD, SSD, hybrydowe
karta graficzna wpływ na przetwarzanie grafiki, kluczowa dla multimediów zintegrowana lub dedykowana

Ważny w większości przypadków będzie także preinstalowany system operacyjny, który pozwoli na szybkie rozpoczęcie pracy czy zabawy z nowym laptopem. W razie wątpliwości, jakie parametry laptopa będą dla Ciebie optymalne, zasięgnij porady eksperta lub przeczytaj odpowiednie artykuły na ten temat, mające zastosowanie w Twoim przypadku.

na co zwrócić uwagę przy zakupie laptopa

Design i funkcjonalność laptopów są także ważne

Choć wydaje się, że wydajność laptopa jest kluczowa, dla wielu osób równie istotny jest jego wygląd i ergonomia. To ważne, aby sprzęt był wygodny w codziennym użytkowaniu, dopasowany do najczęstszych scenariuszy użycia. Kwestie te mogą uwzględniać również aspekty techniczne, na przykład:

  • przekątną ekranu, typ matrycy, rozdzielczość maksymalną,
  • wagę urządzenia, fizyczne wymiary,
  • rodzaj klawiatury, podświetlenie, obecność dodatkowych klawiszy numerycznych,
  • baterię – czas działania, ładowania, możliwość wymiany,
  • obecność kamery, mikrofonu,
  • sposoby komunikacji,
  • rodzaje interfejsów, obsługiwane standardy.

Zastosowanie laptopów – jedna z najważniejszych kwestii

Przed dokonaniem ostatecznej decyzji, co do zakupu wymarzonego laptopa zastanów się nad tym, jakie ma być jego zastosowanie. Obecnie na rynku jesteś w stanie wyróżnić kilka najpopularniejszych rodzajów:

  • laptopy biznesowe – odznaczają się rozbudowaną funkcjonalnością. Stosuje się w nich nowoczesne i niezawodne podzespoły oraz przydatne dodatki i akcesoria, takie jak: czytnik linii papilarnych, złącze stacji dokującej oraz moduł TPM,
  • laptopy do gier – kluczową kwestią w tej kategorii są: spora ilość pamięci RAM, wydajny układ chłodniczy, innowacyjna karta graficzna i pojemny dysk najlepiej SSD,
  • laptopy domowe – zdecydowanie najprostsze, ponieważ powinny pozwolić na swobodne odtwarzanie muzyki, odpalanie podstawowych gier, programów biurowych i bezproblemowe surfowanie po Internecie.

Zastanów się dobrze nad tym, czego oczekujesz po swoim sprzęcie, a następnie zabierz się za podejmowanie finalnej decyzji. Własne potrzeby rozpatrz w pierwszej kolejności.

jak wybrać laptopa

Rodzaj matrycy i przekątna ekranu – jak do tego podejść?

Wśród kilku najistotniejszych parametrów współczesnych laptopów na szczególne wyróżnienie zasługują dwa: rodzaj matrycy oraz przekątna ekranu. Zapoznaj się z kluczowymi informacjami na temat ich dobierania, a w krótkim czasie pozbędziesz się wszelkich wątpliwości.

Jeśli chodzi o matrycę do wyboru masz następujące możliwości: wersję matową (odpowiedzialna za skuteczne pochłanianie światła i eliminowanie refleksów, zyskuje uznanie ze względu na swoją uniwersalność), błyszczącą (bogate nasycenie kolorów oraz wysoka jakość obrazu), z powłoką antyrefleksyjną (dobra jakość obrazu oraz eliminowanie odbić) oraz dotykową (łatwe korzystanie z laptopa, np. w zakresie przeglądania Internetu).

Przekątna ekranu ma niebagatelny wpływ na wydajną pracę z zakupionym laptopem. Zastanów się nad tym, która opcja będzie dla Ciebie najkorzystniejszym wyborem: 11,6″ oraz mniejsze (przeznaczone do wykonywania podstawowych czynności, np. szybkich zapisków), 13,3 i 14″ (idealne do podróżowania), 15,6 i 17″ (sprawdzą się podczas oglądania filmów i grania w ulubione gry komputerowe).

Warto zauważyć, że zakup laptopa to nie tylko kwestie samego sprzętu. Odpowiedzią na pytanie na co zwrócić uwagę przy zakupie laptopa powinna być także kwestia sprawdzonego sprzedawcy, sklepu, który posiada sprzęt z legalnej dystrybucji objętej gwarancją producenta. To gwarantuje szybką pomoc w razie wystąpienia problemów z urządzeniem.

Gdzie znaleźć więcej informacji i kupić laptopa?

Wspomniane aspekty decydujące o wyborze laptopa to jedynie niewielka część wszystkich aspektów, które warto brać pod uwagę. Więcej informacji na temat poszczególnych modeli i serii laptopów możesz znaleźć na stronie internetowej Ceneo.pl. Znajdziesz tam wszystkie najważniejsze parametry techniczne i rankingi. Na portalu możesz również porównać ceny wybranych sprzętów w największych sklepach internetowych w Polsce i znaleźć najlepszą ofertę laptopa dla siebie. Warto również sprawdzić zaufane opinie klientów, którzy dokonali już zakupu danego produktu.

5/5 - (3 votes)

Dodaj komentarz