Wraz z nadejściem chłodnych dni konieczne jest sięgnięcie po ciepłe okrycie wierzchnie i obuwie. Na szczęście obecnie można liczyć na szeroki wachlarz wyboru, więc każdy znajdzie dla siebie coś odpowiedniego, zgodnie z preferencjami i potrzebami. Jako że asortyment jest bogaty i zróżnicowany, pojawia się pytanie, czym kierować się przy wyborze butów na zimę. Mogłoby się wydawać, że ich zakup będzie czymś banalnie prostym, ale w praktyce bywa z tym różnie. Nie można kierować się wyłącznie ceną ani najnowszymi trendami modowymi. Czas zastanowić się nad tym, jakie powinno być obuwie zimowe.
Rodzaje butów na zimę – na co się zdecydować?
Obecnie do wyboru jest tak wiele rodzajów obuwia zimowego, że aż trudno zdecydować się na konkretny model. Nic więc dziwnego, że wiele osób nie ogranicza się wyłącznie do jednej pary, co widać przede wszystkim w przypadku kobiet. Kolejne buty zawsze będą mile widziane, podobnie jak torebka czy kosmetyk. Klasyczne kozaki sięgają do połowy łydki, zapina się je na zamek. Można obecnie przebierać w modelach na szpilce, słupku czy koturnie. Do wyboru jest też podeszwa płaska, co zapewnia zimą większe poczucie stabilności. Kolejną opcją do wyboru są oficerki, idealne dla miłośników stylu militarnego. Cholewka sięga co najmniej do kolan albo nawet wyżej. Oficerki są dostępne przede wszystkim w wersji skórzanej, w naturalnych odcieniach. Jeszcze wyższą cholewką charakteryzują się muszkieterki, sięgają za kolano. Mają zwykle płaską podeszwę i są pozbawione zdobień, ale można też kupić modele na obcasach.
Zimą sprawdzą się również kowbojki z wyciętymi cholewkami, przyozdobione frędzlami i różnymi aplikacjami. Tego typu obuwie jest najczęściej na niskim obcasie. Można też zdecydować się na botki o cholewce sięgającej do kostki. Dostępne są w wersji płaskiej i na wysokim obcasie. Jeśli komuś zależy na typowo zimowym obuwiu, to powinien sięgnąć po śniegowce. Są pozbawione obcasów, sznurowane, zakrywają dużą część łydki. Do chodzenia po zaspach nadają się idealnie, dobrze izolują i chronią stopy przed marznięciem. Zimą nosi się także workery, kalosze, trepery, sztyblety i nawet sneakersy. Duży wpływ na wybór obuwia mają aktualne warunki atmosferyczne. Zima bardzo często jest łagodna i nie brakuje cieplejszych dni, dlatego nie zawsze trzeba sięgać po buty z wysoką cholewką, ocieplane ze wszystkich możliwych stron. Sprawdź ten sklep obuwniczy.
Czym kierować się przy wyborze obuwia zimowego?
Przed zakupem obuwia zimowego powinno się określić to, jakie ma być jego znaczenie, czyli do czego będzie noszone. Jeśli komuś zależy na estetycznym wyglądzie, to trzeba mieć na uwadze nawet to, aby buty pasowały do założonego okrycia wierzchniego. Dla przykładu do puchowej kurtki świetnie nadają się trapery i grube trzewiki. Z kolei płaszcz wymaga założenia botków lub kozaków. Najlepszym rozwiązaniem będzie inwestycja w dwa rodzaje obuwia zimowego, aby nie mieć potem problemu z dopasowaniem go do stylizacji i okazji. Kolejną kwestią jest to, aby dobrać odpowiedni model butów, wysokość i rozmiar. Zimą znaczenie ma to, aby obuwie miało wysoką cholewkę, chroniło przed chłodem i opadami atmosferycznymi, zapewniało stabilność stopom, zapobiegając upadkom i poślizgnięciom. Buty sięgające poniżej kostki nie sprawdzą się.
Nie powinno się kupować idealnie dopasowanego obuwia. Trzeba mieć na uwadze to, że zakłada się zwykle grubsze skarpety. Można śmiało pozwolić sobie na buty nawet o rozmiar większe. Jest to też istotne z jeszcze jednego powodu: zbyt mocno przylegające buty to prosta droga do szybszego wychłodzenia stóp, czyli do obniżenia komfortu i zwiększenia ryzyka przeziębienia się. Podczas wybierania obuwia zimowego należy zwracać uwagę na to, z jakich zostało wykonane materiałów. Idealną opcją są buty skórzane, odporne na działanie niesprzyjających czynników atmosferycznych. Solidnie wykonane obuwie to podstawa, musi być też nieprzemakalne, pozwalać skórze oddychać. Godne polecenia są też buty z zamszu i nubuku, szczególnie jeśli ktoś szuka czegoś eleganckiego. Sprawdzić należy również ocieplenie (polar obuwniczy, futerko, miś, wełna), które powinno być także w górnej części buta, co lepiej chroni przed śniegiem. Podeszwy butów muszą być grube i stabilne, najlepiej sprawdzą się modele ze żłobieniami.