Jaki jest najpopularniejszy serwis społecznościowy zrzeszający ponad 2,9 miliarda aktywnych użytkowników miesięcznie? Oczywiście mowa o Facebooku! Solidny, prosty, interaktywny układ Facebooka każdego dnia zmaga się z wymaganiami ponad 1,62 miliarda aktywnych użytkowników. Niestety, w ostatnich czasach wzrosty nie są aż tak spektakularne. Nieprzychylny czas zaczął się wraz z wprowadzeniem nowego układu graficznego, a następnie przejściem na nowe platformy jak np. TikTok i Tweeter. Duża część użytkowników nadal szuka sposobu na powrót do starszej wersji Facebooka. Jeśli zaliczasz się do tej grupy, to zapraszamy do naszego artykułu pt. “Starsza wersja Facebooka – jak ją przywrócić?”.
Przejdź na skróty:
Dlaczego wygląd Facebooka się zmienił?
Od 2020 roku jesteśmy świadkami zmiany wyglądu Facebooka, ale także funkcjonalności. Każde oprogramowanie ma tendencję do ulepszania poprzedniej wersji nie tylko pod względem możliwości, ale także atrakcyjności wizualnej. Wydaje się jednak, że nowa aktualizacja Facebooka wprowadziła tak wiele zmian, że aż zdenerwowała użytkowników i większość z nich nadal tęskni za starszą wersją.
Nowy układ Facebooka zawiera opcję włączenia trybu ciemnego, oddzielny interfejs dla zakładek grupowych, wbudowaną aplikację Facebook Messenger na komputery stacjonarne, ale to nie wszystko. Użytkownicy mogą robić zakupy na platformie Marketplace, a także publikować zdjęcia trójwymiarowe w trybie portretowym aparatu oraz włączyć tryb cichy, który wyciszy wszystkie powiadomienia.
Oprócz wprowadzenia nowych funkcjonalności, nowa wersja pod wieloma względami różni się od starszej wersji Facebooka. Wśród przykładów można wymienić zmianę szaty graficznej, czy nazewnictwa. Wielu użytkowników skarży się także na to, że znalezienie poprzedniego posta nie jest tak łatwe jak w wersji klasycznej, ponieważ nowa wersja oferuje wyszukiwanie tylko według roku, podczas gdy wersja klasyczna pozwalała użytkownikom sortować i znajdować posty nie według dokładnej daty, ale z miesiąca na miesiąc, dzięki czemu jest to o wiele mniej nużące. W klasycznym projekcie możesz sprawdzić takie informacje jak np. kiedy dana osoba dołączyła do grupy, za pomocą prostej czynności – po prostu najeżdżając kursorem na post. Co więcej, wersja klasyczna umożliwia przeglądanie kalendarza w przypadku, gdy grupa opublikuje wydarzenie, co z kolei nie jest dostępne w zaktualizowanej wersji.
Choć niektóre funkcje, które oferuje klasyczny projekt są lepsze i tęskno niektórym użytkownikom, tak należy zwrócić uwagę na wyróżniające się funkcje w nowym układzie. Jednym z takich przykładów jest zakładka „Grupy”, w której nowy projekt posiada więcej filtrów, a nawet dedykowany filtr dla lokalizacji. Co więcej, rozszerzono możliwości odnajdywania znajomych i obserwujących dzięki wprowadzeniu dodatkowego paska wyszukiwania. Natomiast grupy otrzymały „ikonę lupy”, co także znacznie przyśpieszy możliwości szukania informacji. Nowy wygląd przyda się w sytuacji, gdy konieczne jest wyszukanie postów na dany temat, dzięki opcji wyszukiwania w profilu.
Czy starsza wersja Facebooka jest do przywrócenia?
Do połowy roku 2021, starsza wersja Facebooka była wspierana nawet przez samego Facebooka i odbywało się to za pomocą 3 kliknięć. Niestety opcja ta została wyłączona, a wszyscy użytkownicy zostali zmuszeni do przejścia na nową platformę. Są jednak użytkownicy nie do końca zadowoleni i za wszelką cenę chcą dalej korzystać z tej aplikacji w klasycznym wyglądzie. Istnieje tylko jeden sposób na zrealizowanie tego, a jest nim zainstalowanie odpowiedniej wtyczki. Wtyczki tego typu imitują używanie nieistniejącej już przeglądarki – Internet Explorer, który z racji swojej nieaktualności, nie wspiera nowego Facebooka. Tylko i wyłącznie dla tych użytkowników jest możliwe przeglądanie klasycznego widoku.
Istnieje wiele pluginów, a wśród tych działających i bezpłatnych możemy wyróżnić:
Rozszerzenia na Chrome / Brave Web Browser
Rozszerzenia na Firefox Web Browser
Rozszerzenia na Microsoft Edge Web Browser
Jest jednak kilka rzeczy, na które warto zwrócić uwagę:
- To tylko tymczasowe rozwiązanie. Facebook może zmienić ustawienia w każdym momencie, co uniemożliwiłoby działanie wtyczek. W połowie 2021 r. Facebook zlikwidował wiele luk, z których korzystały te wtyczki i możliwe jest korzystanie tylko z części funkcjonalności.
- Wtyczki mogą zmieniać sposób wyświetlania strony, ale nie mogą przywracać funkcji, które Facebook wyłączył po zakończeniu wsparcia klasycznego widoku.
- Wtyczki mogą zmienić sposób w jaki przeglądasz Facebooka, ale nie zmieniają sposobu, w jaki inni oglądają Twoją stronę.
- Koniecznie sprawdzaj opinie o rozszerzeniach, gdyż nie możemy ręczyć za bezpieczeństwo ich używania.
Jak wrócić do starszej wersji Facebooka? Krok po kroku
W tym celu posłużę się pierwszym rozszerzeniem dla przeglądarki Chrome (niekoniecznie w ciemnym motywie!). Oto starsza wersja Facebooka w kilku krokach:
- Kliknij w link rozszerzenia Revert Site,
- Kliknij “Dodaj do chrome”,
- Potwierdź klikając “Dodaj rozszerzenie”,
- Przypnij rozszerzenie klikając w pinezkę,
- Wybierz wtyczkę z listy i kliknij “Off”.