Włamanie na Facebooka. Co zrobić? Jak zapobiegać? 

Mikołaj Mikiciuk

Updated on:

włamanie na facebooka

Będąc użytkownikiem na Facebooku, z pewnością doświadczyliście już pobieżnych oznak włamania na konto. Mogą przejawiać się dziwnymi publikacjami Twojego znajomego, które wydają się nieodpowiednie i wyraźnie odróżniają się od jego osobowości oraz nawykami publikowania. Często dochodzi do nadużyć, czy też próśb o wykonanie przelewu, zachęt do skorzystania z usług na jakiejś stronie itd. Bez względu na charakterystyczne znaki, rozpoznanie włamania na konto Facebooka Twojego znajomego jest łatwe i nie stanowi dla Ciebie dużego zagrożenia, jeśli nie ulegniesz, ani nie klikniesz w żaden odnośnik. Niestety większość użytkowników Facebooka nie widzi, ani nie przegląda regularnie własnych postów, stąd rozpoznanie, że ich konto zostało zhakowane, może być trudniejszym przedsięwzięciem. Zapraszamy do artykułu pt. “Włamanie na Facebooka. Co zrobić? Jak zapobiegać? 

Jak rozpoznać włamanie na konto na Facebooku?

Oto siedem typowych oznak, że Twoje konto zostało zhakowane: 

Problemy z logowaniem

Jednym z pierwszych kroków podejmowanych przez hakerów podczas włamania na konto na Facebooku jest zmiana adresu e-mail i/lub hasła powiązanego z kontem. Wszystko po to, aby odciąć dostęp do konta uprawnionemu właścicielowi. Z tego powodu pierwszą oznaką włamania na konto zwykle są problemy z logowaniem.

Zmiana danych osobowych i informacji o koncie 

Oprócz zmiany adresu e-mail i hasła, poszkodowani mogą zauważyć zmiany w danych osobowych w swoim profilu konta. Jeśli zależy Ci na swoim koncie, zwracaj uwagę na wszelkie zmiany w Twoich danych, a tym bardziej na zmiany swojego imienia, daty urodzenia, aktualnego miasta, czy innych danych osobowych.

Nieznane zapisy na osi czasu i udostępnienia

Kiedy Twój profil udostępnienia wpisy innych osób lub publikuje własne wpisy bez Twojej wiedzy, możesz mieć problem z bezpieczeństwem konta. Jak najszybciej usuń opublikowane wpisy na swojej tablicy i porządnie zabezpiecz konto, póki masz jeszcze do niego dostęp!

Skargi od znajomych 

Zwykle to właśnie znajomi jako pierwsi zauważają włamanie na Facebooka. Głównie dlatego, że są głównym celem włamywacza lub dzięki nim pozyskują Twoje dane osobowe. Słysząc, że coś jest nie tak z Twoim kontem, zaufaj znajomemu.

Nieznane lokalizacje logowania

Facebook umożliwia logowanie tylko konkretnym urządzeniom i w zaufanej lokalizacji, by zapobiegać podejrzanym, nieautoryzowanym dostępom. Tak więc, gdy próba zalogowania zostanie podjęta z nietypowej lokalizacji lub urządzenia, z którego nigdy wcześniej się nie logowaliśmy, możesz otrzymać ostrzegającą wiadomość e-mail o nietypowej aktywności. Oczywiście, jeśli nie rozpoznajesz lokalizacji lub urządzenia wspomnianego w takiej wiadomości e-mail, istnieje duża szansa, że ​​podjęto próbę włamania. Nie łudź się, że ktoś przypadkowo wpisał Twoje poprawne dane logowania do konta.

Nierozpoznane prośby o dodanie do znajomych

Haker, który uzyskał nieautoryzowany dostęp do konta użytkownika Facebooka, często próbuje wykorzystać włamanie, by zebrać dane osobowe także od innych użytkowników Facebooka. A jednym z najlepszych sposobów na uzyskanie takiego dostępu jest zaprzyjaźnienie się z nim na Facebooku. Z tego powodu, kiedy zauważysz, że konto samo wysyła zaproszenia do znajomych, to oznacza, że ktoś włamał się na Twoje konto.

Podejrzane wiadomości i e-maile 

Włamywacze często próbują podszywać się za użytkownika, którego zhakowali, aby nakłonić znajomych użytkownika do wysłania im pieniędzy lub wykonania innych pożądanych działań. W rezultacie zhakowani użytkownicy często odkrywają wysłane z ich konta wiadomości na Messengerze, których nie rozpoznają. O ataku na Twoje konto może świadczyć także otrzymanie wiadomości e-mail od Facebooka o „próbie odzyskania konta”, gdy takiej próby nie podejmowałeś.

Co zrobić po włamaniu na konto Facebook?

włamanie na facebooka

Użytkownicy, którzy podejrzewają włamanie na Facebooka, powinni natychmiast odwiedzić tę stronę na Facebooku poświęconą zabezpieczaniu zhakowanych kont. Ten kreator przeprowadzi Cię przez proces zabezpieczania konta i da informacje o zaistniałej sytuacji bezpośrednio do odpowiedniego działu, który postara się zapobiec dalszym działaniom. 

Włamanie na Facebooka – jak się przed nim chronić?

Istnieje wiele scenariuszy, które kończą się tak samo – włamaniem na konto. Jednakże, pomimo popełnienia błędów, możesz je łatwo naprawić. Facebook oferuje szereg funkcji bezpieczeństwa i wskazówek zaprojektowanych specjalnie dla osób chcących chronić swoje konta. 

Wyloguj się z obcych urządzeń

Pozwalasz członkowi rodziny lub przyjacielowi „pożyczyć” swoje konto na Facebooku logując się na jego urządzeniu? Błąd! Oprócz zrobienia kawału i opublikowaniu na Twojej tablicy zbereźnego obrazka, konsekwencje mogą być znacznie większe. Zdarzają się przypadki podszywania się, kontynuacji rozmów, robienie sobie żartów, czy wykorzystywanie znajomości do porozmawiania z kimś, ale także gromadzenia danych osobowych, wyłudzaniem pieniędzy, czy kradzieżą.

włamanie na fb

Z rozwiązaniem przychodzi strona bezpieczeństwa Facebooka, na której możesz sprawdzić na jakich urządzeniach oraz w jakiej lokalizacji, Twoje konto jest zalogowane. Ta lista zawiera wszystkie inne urządzenia, z których korzystaliście w przeszłości. Oczywiście, czasem zdarzają się problemy z błędną lokalizacją ze względu na korzystanie z VPN, Proxy lub trybu Incognito w przeglądarce. Nie można zatem brać ich dosłownie, jeśli korzystasz w powyższych narzędzi. 

Jeśli nie rozpoznajesz któregoś z urządzeń, kliknij trzy pionowe kropeczki i wyloguj je z Twojego konta. Nie zapomnij zmienić hasło do Facebooka.

Skonfiguruj dwuskładnikowe uwierzytelnianie

Uwierzytelnianie dwuskładnikowe (znane również jako 2FA) wykorzystuje aplikację na smartfony z systemem Android lub iOS do procesu logowania. Po podaniu nazwy użytkownika i hasła Facebook poprosi Cię o wpisanie serii sześciu cyfr generowanych przez aplikację. Numery te zmieniają się co określony czas (najczęściej co minutę), więc podczas logowania potrzebujesz mieć w pobliżu swój telefon. Aktualnie większość portali i ważnych stron umożliwia dwuskładnikowe logowanie, więc jeśli zależy Ci na bezpieczeństwie, skonfiguruj to nie tylko na Facebooku!

Sprawdź połączone metody płatności

Pisząc ten artykuł sam się zdziwiłem, że moje konto posiada połączoną metodą płatności jaką jest moja karta kredytowa, choć nie pamiętam sytuacji, w której bym z niej korzystał. Przez ten fakt, włamanie na Facebooka mogłoby się skończyć kradzieżą pieniędzy z konta.

Możesz to sprawdzić w dwóch miejscach. Pierwszym z nich jest strona, która pokazująca skonfigurowane karty kredytowe do dokonywania bezpośrednich płatności na rzecz osób fizycznych lub innych zbiórek, o nazwie Facebook Pay. 

Kolejne płatności związane są z kampaniami reklamowymi, czyli Facebook Ads. Natomiast, aby usunąć metodę płatności, należy pierw zatrzymać uruchomione kampanie.

Usuń połączone aplikacje i strony 

powiązane aplikacje facebook

Często nie chcemy zakładać nowego konta na przeglądanym przez nas portalu. Stąd też wykorzystujemy konto Facebook do logowania się. Jeśli kiedykolwiek korzystałeś z tego sposobu, przyszedł czas na przejrzenie i usunięcie niepotrzebnych dostępów. To samo dotyczy usuwania wszelkich integracji biznesowych. Kliknij i przejdź do strony, która pokaże Ci wszystkie powiązania. W moim przypadku lista liczyła ponad 60 pozycji.

Uwaga! Jeśli posiadasz stronę biznesową na Facebooku, warto rozważyć dodanie nowego administratora. Ważne, by co najmniej dwie osoby miały uprawnienia administratora do tej strony. Zapobiegnie to sytuacji, w której Twoje konto firmowe zostałoby zhakowane, a odzyskanie strony byłoby niemożliwe.

Pomyśl, zanim klikniesz

Otrzymasz wiele wiadomości, które będą podszywać się pod dostawców energii, kurierów, osoby z banku, z policji, czy też od prawników obiecujących spadek od dalekiego krewnego. Nie klikaj w żaden link, nie dzwoń pod żaden z tych numerów, ani nie wysyłaj wiadomości. To może być przynęta hakera. Zamiast tego przejdź do witryny lub bezpośrednio użyj własnej aplikacji.

Uważaj także na rzeczy, które wydają się niezwykłe albo są okazjami. Zwracaj uwagę na wiadomości, których nie wysłałeś, wpisy, których nie utworzyłeś oraz zakupy, których nie dokonałeś. Mogą to być informacje świadczące o tym, że ktoś planuje włamanie na Facebooka lub już to zrobił.

5/5 - (4 votes)

Dodaj komentarz