Jak sprawdzić numer IMEI telefonu komórkowego?

Mikołaj Mikiciuk

Updated on:

jak sprawdzić numer imei telefonu

Każdy telefon komórkowy ma unikalny numer IMEI, czyli International Mobile Equipment Identity. Ten numer jest bardzo ważny, ponieważ stanowi numer seryjny urządzenia, więc spełnia przede wszystkim cele bezpieczeństwa jak np. ustalenie statusu i własności urządzenia, a także identyfikacja przez producenta (np. do naprawy gwarancyjnej, czy możliwości zainstalowania oprogramowania). Istnieje możliwość umieszczenie numeru IMEI na czarnej liście co spowoduje brak możliwości jego funkcjonowania w świecie telekomunikacyjnym (np. po kradzieży). Chociaż z pewnością nie chcesz udostępniać swojego numeru IMEI telefonu, warto wiedzieć, co to jest i gdzie go znaleźć w razie konieczności. Pokażemy Ci na przykładzie urządzeń iOS i na Androidzie.

Jak sprawdzić numer IMEI na telefonie z Androidem?

Mając dostęp do telefonu z Androidem, bardzo prosto znaleźć numer IMEI bez żadnej wiedzy specjalistycznej. Zwykle można go znaleźć przechodząc do ustawień urządzenia, a następnie szukając w takich zakładkach jak: “Informacje o telefonie”,”Informacje o urządzeniu”, “Ogólne”, “System” lub podobne. Dzieje się tak ze względu na rozmaitość nakładek graficznych tworzonych przez producentów telefonów, a korzystających z oprogramowania Android. Jak zatem znaleźć numer IMEI na telefonie z Androidem? Zobaczmy na przykładowym urządzeniu:

 1. Otwórz Aplikacje
 2. Wybierz “Ustawienia”
 3. Zjedź na sam dół listy,
 4. Wybierz “Informacje o urządzeniu”,
 5. Kliknij “Stan”,
 6. Następnie “Informacje IMEI”

Przytrzymaj dłużej na numerze, a skopiujesz go do schowka.

Jak sprawdzić numer IMEI na iPhonie?

Numer IMEI na iPhonie można znaleźć aż w kilku miejscach:

 • w ustawieniach,
 • fizycznie na urządzeniu,
 • w Finderze lub iTunes
 • na oryginalnym opakowaniu.

Poniżej znajdziesz instrukcję do pierwszego przypadku:

jak sprawdzić numer imei na iphone
 • Wejdź do Ustawień,
 • Przejdź do zakładki “Ogólne”,
 • Kliknij opcję “To urządzenie…”,
 • Przewiń w dół do sekcji “Nr główny”, 
 • W polu “IMEI” znajdziesz 15 cyfrowy kod.

Możesz także przytrzymać dłużej kod i wybrać opcję “kopiuj”, a następnie wkleić w dowolnym miejscu np. w mailu do operatora. 

Jak sprawdzić numer IMEI telefonu za pomocą Apple ID?

Nie masz dostępu do urządzenia, a potrzebujesz sprawdzić jego numer IMEI? Zobacz jak to zrobić za pomocą konta Apple ID. 

jak sprawdzić numer imei appleid
 1. Zaloguj się na stronie appleid.apple.com,
 2. Potwierdź logowanie na urządzeniu połączonym z kontem wpisując kod autoryzacyjny,
numer imei appleid
 1. Kliknij w “Urządzenia” w lewym menu,
 2. Następnie wybierz urządzenie, które chcesz sprawdzić,
numer imei appleid
 1. Zjedź na dół okienka,
 2. W polu IMEI znajdziesz 15 cyfrowy kod.

Jak znaleźć numer seryjny urządzenia w Finderze lub iTunes?

Najdłuższą opcją sprawdzenia numeru IMEI jest podłączenie urządzenia do komputera, a następnie wykonanie kilku prostych kroków. Jeśli jednak przypadkowo robisz porządki, akurat zgrywasz muzykę na telefon lub robisz backup na iPhonie, a telefon jest podłączony do Twojego komputera, wykonaj poniższą instrukcję:

imei w finderze
 1. Podłącz iPhone do komputera,
 2. Uruchom Finder (dla urządzeń z systemem MacOs Catalina 10.15 lub nowszym),
 3. Kliknij na ikonkę swojego urządzenia w Finderze,
 4. Kliknij dwukrotnie na informacje znajdujące się pod nazwą Twojego telefonu. Obok numeru telefonu znajdziesz numer IMEI, MEID oraz ICCID. 

Czy istnieją inne sposoby sprawdzania numeru IMEI?

Niektóre urządzenia mają wygrawerowany numer IMEI z tyłu urządzenia, na naklejkach w środku telefonu (zazwyczaj pod baterią lub koło miejsca na kartę SIM), a zdecydowana większość smartfonów posiada je nabite na tackę SIM. Możesz zobaczyć numer IMEI na tacce SIM w każdej generacji iPhone’a począwszy od 6s do iPhone’a 12, z wyjątkiem SE pierwszej generacji. Niektóre telefony Samsung Galaxy mają numer IMEI z tyłu obudowy, osadzony w maleńkiej, prawie półprzezroczystej czcionce — do jego odczytania będziesz potrzebować szkła powiększającego, a nawet wtedy będzie trudno go zobaczyć. 

Sprawdź IMEI na pudełku

Jeśli Twój iPhone, ale także telefon z Androidem został skradziony, a pech chciał, że zapomniałeś sprawdzić i zapisać numer IMEI, nadal możesz go zlokalizować, a także zablokować. Jeśli zachowałeś pudełko, w którym kupiłeś telefon, masz szczęście, ponieważ na pewno znajduje się na naklejce po jednej ze stron.

Sprawdź IMEI za pomocą krótkiego kodu

Jeszcze prostszym sposobem na sprawdzenie numeru IMEI, pod warunkiem, że posiadasz odblokowany telefon, jest użycie krótkiego kodu. Zobacz jakie to banalne!

jak sprawdzić numer imei na dowolnym telefonie
 1. Wybierz *#06#
 2. Po chwili wyświetli się okno systemowe urządzenia, a w nim będzie podany numer IMEI wraz z kodem kreskowym,
 3. Możesz zapisać te informacje w notatniku lub zapisać jako obraz/dokument. 

Niestety nie wszystkie telefony, zwłaszcza nowej generacji, będą obsługiwać ten kod. Jednakże na moim iPhone 11 oraz 13 Pro, a także Samsung Galaxy s6 edge działa bez zarzutu. 

5/5 - (3 votes)

Dodaj komentarz