Tomografia komputerowa 3D – co warto wiedzieć?

Artykuł zewnętrzny

Updated on:

tomografia komputerowa 3d

Tomografia komputerowa 3D jest badaniem chętnie wykorzystywanym w laryngologii i stomatologii. Używane w trakcie badania urządzenie emituje bardzo małe dawki promieniowania, dzięki czemu jest bezpieczne dla dzieci. Badanie przebiega w pozycji stojącej lub pozycji siedzącej, która jest bardzo komfortowa dla pacjenta.

Uzyskiwane w trakcie badania obrazy 3D dają bardzo dużą precyzję przy diagnozowaniu danego problemu. 

Czym jest i na czym polega tomografia komputerowa 3D?

Tomografia komputerowa jest badaniem, które wykorzystuje małe dawki promieniowania rentgenowskiego. Dzięki badaniu można uzyskiwać obrazy przekrojowe tkanek i narządów (tomografia 2D) lub obrazy przestrzenne (tomografia komputerowa 3d) w zależności od rodzaju tomografu. Tomografia komputerowa 3D pozwala na trójwymiarowe zobrazowanie tkanek miękkich oraz struktur kostnych. Obecnie to podstawowy typ badania obrazowego, który umożliwia uwidocznienie struktur śródczaszkowych.

Do badania wykorzystuje są promienie rentgenowskie, jednak w inny sposób niż w trakcie tradycyjnego RTG. Podczas tomografii komputerowej 3D powstaje bardzo dużo zdjęć (kilkadziesiąt, a czasem nawet kilkaset). Dzięki nim uzyskuje się precyzyjny trójwymiarowy obraz danego narządu w naszym organizmie. Lekarz może go obejrzeć w różnych płaszczyznach.

Kiedy stosować tomografię komputerową 3D?

Badanie ma szerokie zastosowanie i wykonuje się je zwłaszcza w przypadku wszelkich podejrzeń krwiaków i guzów, urazów czy udarów mózgu. Badanie pozwala lekarzom na dokładniejsze zdiagnozowanie i tym samym zwiększoną skuteczność leczenia (nieraz pozwalając na ominięcie inwazyjnych “operacji zwiadowczych”).

Opisywaną tomografię szczególnie często wykonuje się podczas leczenia stomatologicznego (implantologia, ortodoncja, protetyka, endodoncja), laryngologicznego (diagnostyka chrapania, zapalenia śluzówki, choroby zatok) oraz innych schorzeń w obrębie twarzoczaszki, takich jak urazy głowy (rozpoznanie zmian kostnych i krwiaków pourazowych) czy nowotwory. Obrazy uzyskane dzięki tomografii komputerowej 3D właściwie za każdym razem umożliwiają postawienie dobrej diagnozy i wdrożenia terapii w stadium choroby, które jest niewykrywalne w innym badaniu obrazowym (USG lub zwykły rentgen).

Tomografię komputerową powinno się wykonać jak najszybciej to możliwe m.in. w przypadku udaru mózgu dla zróżnicowania pomiędzy udarem niedokrwiennym i krwotocznym. Dzięki dokładnemu obrazowaniu sąsiednich struktur wykorzystuje się tomografie komputerową do oceny stopnia zaawansowania wielu procesów patologicznych np. procesów zapalnych.

Obrazowanie 3D pozwala na bardziej dokładne i precyzyjne diagnozowanie schorzeń w obrębie głowy. Urządzenie ma panel dentystyczny oraz laryngologiczny, umożliwiając obrazowanie zębów i zatok przynosowych na najwyższym poziomie. W trakcie tomografii komputerowej 3D, w przeciwieństwie do wielu urządzeń, pacjenci siedzą lub stoją zwróceni do lekarza, dzięki czemu komfort badania jest znacznie większy.

Tomograf 3D wyróżniają m.in. takie czynniki, jak

  • Dawka promieniowania, która jest kilkakrotnie mniejsza od badania standardowym badaniem tomografii komputerowej;
  • Optymalnie skrócony czas badania (badanie trwa od kilku do kilkudziesięciu sekund);
  • Wynik badania można omówić z lekarzem zaraz po skończeniu badania, a to mocno przyspiesza proces diagnostyczny;
  • Precyzyjny skan umożliwia diagnozę zmian w początkowym stadium rozwoju nowotworów, procesów zapalnych czy innych patologii;
  • Obrazowanie, które umożliwia wczesne wykrywanie zmian. Pozwala to unikać wielu inwazyjnych metod diagnostycznych.

Wykonuje się następujące badania tomografem wiązki stożkowej CBCT:

  • tomografia zatok 3d
  • pantomogram

Jaką przewagę ma tomografia 3D nad innymi rodzajami badania?

Tomografia komputerowa 3D w porównaniu do zwykłej tomografii komputerowej trwa od kilku do kilkunastu sekund, a nie kilka czy kilkanaście minut. Nowoczesne tomografy 3D mają postać ramienia z głowicą, które obraca się dookoła ciała pacjenta, co sprawia, że badanie może być przeprowadzone w komfortowej dla pacjenta pozycji siedzącej lub stojącej. Osoba poddawana tomografii komputerowej 3D nie jest więc wsuwana w pozycji leżącej do ciasnego aparatu, a to sprawia, że badanie jest znacznie mniej stresujące dla pacjentów.

W przeciwieństwie do badań nagłych (np. powypadkowych), tomografia zaplanowana jest przeprowadzana z użyciem środka kontrastującego (cieniującego). Jego zadanie to pomoc w uwidocznieniu pewnych elementów na obrazie. Obecnie wykorzystywane się zazwyczaj kontrasty niejonowe, które nasze organizmy znacznie lepiej wydalają. Pacjentom z chorobami tarczycy lub cukrzykom przyjmującym leki zawierające metforminę nie zaleca się ich podawania ponieważ zawierają jod.

Przed wykonaniem badania trzeba powiedzieć lekarzowi o takich rzeczach, jak: astma, niewydolność nerek, ciąża, karmienie piersią, cukrzyca, katar sienny lub jaskra.

Pacjenci, przed rozpoczęciem badania, powinni być na czczo przez co najmniej przez sześć godzin, zażyć wszystkie przyjmowane leki i wypić dużą ilość wody, ponieważ środek kontrastujący wydalany jest wraz z moczem. Zaleca się również dostarczyć wyniki badania na poziom kreatyniny.

Pacjenci, którzy zgłaszają się na badania tomograficzne powinni wypełnić ankietę, która zawiera szczegółowe pytania dot. między innymi leków przyjmowanych przez pacjenta, stanu zdrowia i chorób przewlekłych. Po weryfikacji ankiety przez pielęgniarkę, pacjent jest prowadzony do gabinetu zabiegowego, w którym za pomocą dożylnego wenflonu otrzyma środek kontrastujący (w razie potrzeby pacjent może się przebrać w jednorazowe, specjalne ubrania, co wyklucza konieczność leżenia nago podczas wykonywanego badania).

Warto też pamiętać o zostawieniu w depozycie metalowych przedmiotów, zegarków, biżuterii, jak również urządzeń elektronicznych.

W pomieszczeniu tomografu pacjenci powinni pozostać w bezruchu. Czas całego badania to ok. 10-15 minut w zależności od wielkości obszaru, który obejmuje. Przeprowadzanie go nie wiąże się z wystąpieniem jakichkolwiek dolegliwości. Czasem jedynie mogą wystąpić sporadyczne reakcje alergiczne na środek kontrastujący.

5/5 - (4 votes)

Dodaj komentarz