Włosy są wytworami naskórka – do zachowania ich w dobrej kondycji konieczne jest więc utrzymanie odpowiedniego poziomu związków niezbędnych zarówno ich łodygom, jak i skórze. Gdy Twoje włosy słabną, stają się łamliwe, kruche i pozbawione blasku, sięgnij po witaminy na włosy. Które z nich warto suplementować i dlaczego?
Przejdź na skróty:
Najważniejsze witaminy na włosy – grupa B
Mianem witamin określa się związki niezbędne dla funkcjonowania organizmu. Tylko niektóre z nich są częściowo wytwarzane w organizmie, jednak w niewystarczającej ilości, dlatego ich głównym źródłem jest pożywienie, a w razie potrzeby dodatkowa suplementacja.
Związki organiczne określane jako witaminy z grupy B to szeroka, różnorodna grupa niezbędnych substancji, a biotyna, choć bardzo ważna dla zdrowia i urody, nie jest jedyna. Jeśli chcesz mieć mocne, sprężyste i nawilżone kosmyki, witaminy na włosy, które powinny Cię zainteresować, to również pozostałe związki z tej grupy, np.:
- witamina B2 (ryboflawina),
- witamina B3 (niacyna, witamina PP),
- witamina B5 (kwas pantotenowy),
- witamina B9 (kwas foliowy),
- witamina B12.
Witaminy na włosy – działanie biotyny
Aby zachować zdrową skórę głowy oraz mocne, gęste włosy, podstawą jest utrzymanie optymalnego poziomu wszystkich witamin. Najważniejsze witaminy na włosy to głównie te z grupy B, zwłaszcza witamina B7, nieco lepiej znana pod nazwą biotyna, choć do jej określenia używa się także sformułowań, takich jak np. witamina H, czy koenzym R.
Biotyna bierze udział w licznych procesach metabolicznych organizmu. Pod względem ważnym dla urody związek ten odgrywa kluczową rolę, uczestniczy m.in. w produkcji podstawowego związku budulcowego włosa, czyli keratyny. Jako główne właściwości biotyny uznaje się nie tylko poprawę kondycji skóry i jej wytworów, ale także działanie takie, jak np.:
- odżywienie korzenia macierzy włosa,
- redukcja siwych włosów,
- wzmocnienie i poprawa elastyczności łodygi włosa,
- stymulacja porostu włosów.
Preparaty zawierające witaminy na włosy niemal zawsze mają w swoim składzie właśnie biotynę. Związek ten zaleca się suplementować przy problemach z nadmiernym wypadaniem, łamliwością, osłabieniem i rozdwajaniem włosów. Niedobory witaminy B7 mogą skutkować m.in. przedwczesną utratą włosów, ich przetłuszczaniem się, skłonnością do łupieżu, stanami zapalnymi skóry, czy osłabieniem kondycji skóry i paznokci.
Inne korzystnie wpływające witaminy na włosy – A, E, C
Utrzymanie odpowiedniego poziomu witamin z grupy B to już spory sukces w drodze do uzyskanie nienagwannej fryzury. Ale witaminy na włosy, które mają korzystny wpływ na skład i wygląd naszych kosmyków, to o wiele więcej cennych związków.
Jedną z ważnych witamin dla włosów i całego ciała jest witamina A, uznawana za związek jeden z najważniejszych dla stanu skóry i włosów. Pod mianem witaminy A skrywają się retinoidy, które powstają z prekursorów i prowitamin. Substancja ta, podobnie jak witaminy D, E i K jest rozpuszczalna w tłuszczach. Poza wsparciem licznych procesów i funkcji układu odpornosciowego witamina A działa też na włosy. Warunkuje zachowanie ich zwartej struktury, czy lśniącej barwy. Dba też o kondycję skóry głowy.
Związkiem o właściwościach wspierających urodę jest też też witamina E – podobnie jak witamina A uznawana za witaminę piękna i młodości. Obie te substancje są silnymi antyoksydantami, które neutralizują reaktywne formy tlenu (wolne rodniki). Popularne produkty zawierające witaminy na włosy często zawierają właśnie te związki. Jako pierwszy objaw niskiego poziomu witaminy E uznaje się pogorszenie stanu skóry włosów.
Kolejną witaminą niezbędną do zachowania zdrowych włosów jest witamina C. Bywa ona kojarzona głównie ze wsparciem układu immunologicznego, ale jej działanie jest kluczowe także dla urody. Jeśli zabraknie tego związku w Twoim ciele, skutki będą bardzo wyraźne. Niedobory witaminy C powodują m.in. osłabienie cebulek włosów, ich nadmierne wypadanie, łamliwość i rozdwajanie końcówek.
Jak przyjmować witaminy na włosy i zwiększyć ich skuteczność?
Związki rozpuszczalne w tłuszczach są magazynowane przez organizm, ale witaminy rozpuszczalne w wodzie łatwo ulegają wydaleniu i muszą być regularnie uzupełniane. Witaminy na włosy powinny być przyjmowane codziennie, czy to jako składnik pożywienia, czy w formie dodatkowych suplementów.
Zawsze jednak warto przyjmować witaminy w trakcie posiłku. Związki odżywcze dostarczane wraz z pożywieniem ułatwiają wchłanianie witamin, a tym samym zwiększają ich biodostępność i skuteczność.
Jeśli interesują Cię skuteczne sposoby wspierania urody, sprawdź preparaty Vitapil witaminy na włosy, które zawierają nie tylko witaminy, ale także minerały oraz inne składniki wspomagające kondycję skóry, włosów i paznokci.