Już niemal w każdym domu możemy spotkać okna z plastikowymi ramkami. Jest to aktualnie najpopularniejsza i najkorzystniej wychodząca forma stolarki okiennej. Dzięki takiej technice wykonania, dostępnych jest wiele wariantów zarówno w kwestii kształtu, jak i koloru.
Przejdź na skróty:
Standardowe okno składa się na dobrą sprawę z czterech elementów. Część osób uważa, że najważniejsza w kwestii doboru jest szyba, a pozostali twardo trzymają stronę profili. Prawda jest jednocześnie wygodna i niewygodna dla wszystkich. Każdy element okna jest ważny i na żadnym nie powinniśmy oszczędzać.
Szyba – na jakiej podstawie dobierać?
Szyby mają za zadanie przede wszystkim wpuszczać odpowiednią ilość światła do pomieszczenia. Za tym czynnikiem ciągnie się następny, a mianowicie przepuszczanie ciepła. Obydwa te parametry są kluczowe w kontekście wyboru okien i jako klienci posiadamy szeroką bazę dostępnych odmian. Określenie ilości przepuszczanej energii słonecznej oraz przepuszczanego do wewnątrz światła, sygnuje się kolejno jako współczynniki „g” i „L”.
Wysoki współczynnik „g” to zdecydowana zaleta, jednak tylko w zimie. Posiadamy wówczas praktycznie darmowe ogrzewanie. Latem natomiast, w pomieszczeniach robi się gorąco i występuje potrzeba klimatyzowania. Sytuacja ma się podobnie z drugim współczynnikiem, gdzie w sezonie letnim może pojawić się zbyt duże nasilenie światła, co nie jest zbytnio komfortowe szczególnie dla mieszkań umiejscowionych po stronie wschodniej i zachodniej.
Oczywiście, ważnym elementem jest także grubość szyb. Ma ona na celu zapewnienie nam odpowiedniej izolacji akustycznej. Obszerna grubość okna przydaje się w posiadłościach ulokowanych blisko ruchliwych dróg publicznych.
Profile i uszczelki – jak są wykonywane?
Profil to bardzo ważny element, bez którego niemożliwe jest wykonanie ościeżnicy i obudowy poszczególnych skrzydeł. Oprócz aspektów wizualnych, zadaniem profilu jest także zapewnienie odpowiedniej izolacji termicznej. W takich samych celach tworzy się uszczelki, z tym wyjątkiem, że te drugie dodatkowo gwarantują nam tłumienie drgań w szybach.
Zarówno profile, jak i uszczelki wykonywane są z tworzyw sztucznych. Najczęściej wykorzystuje się tutaj polichlorek winylu. Z pewnością spotkaliśmy się niejednokrotnie z takimi materiałami jak profile czy uszczelki pvc. Posiadają one znakomite właściwości tłumiące oraz izolacyjne. Przenikalność ciepła takich profili i uszczelek jest określana za pomocą współczynnika „Uw”.
Wszystkie te elementy powstają w procesie tzw. ekstruzji. Jest to nic innego, jak po prostu wytłaczanie przez głowicę formującą tworzywa w stanie półpłynnym.
Okucia – zapewnienie oknom funkcjonalności
Dokładne przepatrzenie omawianych elementów jest często bagatelizowane przez inwestorów. Okazuje się, że to właśnie okucia mają zapewnić nam pełną funkcjonalność okna. To przy ich pomocy udaje nam się otwierać okno, przesuwać bądź też po prostu je uchylać. W starszych typach okien, części te miały za zadanie wyłącznie otwierać okno w osi pionowej. Dziś wiemy, że oferują nam znacznie większą liczbę funkcji.
Aktualnie na rynku możemy spotkać okucia zabezpieczające przed włamaniem bądź otwarciem przez dzieci, a także te zapewniające mikrowentylację. Warto zwracać uwagę również na samą jakość wykonania i materiał, z którego zostały stworzone.