Gramatyka, ortografia, stylistyka i typografia w języku polskim to zbiór ponad 1000 reguł, które należy wziąć pod uwagę pisząc poprawny tekst. Nic dziwnego, że mamy tak wiele wątpliwości jak coś poprawnie napisać. Przedmiotem rozważań niniejszego artykułu jest odpowiedź na pytanie jak poprawnie napisać słowo: Wujek czy wójek? Ponadto przedstawimy definicję słowa o poprawnej pisowni i zastosujemy ją na konkretnych przykładach. Dla osób, które jednak zdecydują się na odpuszczenie zastosowania tej formy, przygotowaliśmy zbiór synonimów do wykorzystania.
Jak się pisze: Wujek czy wójek?
wujek
wójek
Wśród wymienionych powyżej słów, poprawną pisownią jest: wujek. Słowo to pochodzi od innego wyrazu – wuj i jest jego zdrobnieniem. Z kolei z reguł dotyczących pisowni wyrazów historycznych wynika, że powinniśmy je zapisywać tak jak były pisane dawniej. Wyraz “wuj” jest w polszczyźnie od wielu lat i zawsze był zapisywany w takiej formie.
Natomiast słowo “wójek” nie istnieje w słowniku ortograficznym ani języka polskiego i stanowi błąd ortograficzny. Problematyczność tego wyrazu polega na dużym podobieństwie “wujka” do wyrazu “wójt”, który z kolei pisany jest przez “ó” zamknięte.
Jaka jest definicja frazy “wujek”?
Poniżej przedstawiamy definicję słowa “wujek” według słownika języka polskiego PWN oraz słownika ortograficznego PWN.
Natomiast słowo “wójek” nie może być zdefiniowane ponieważ stanowi błąd.
Przykłady użycia
Przykładem użycia zwrotu “wujek” są poniższe zdania:
- “Mój wujek Wojtek jest wójtem.”
- “Wujek, kiedy pojedziemy na ryby?”
- “Wujek Basi to dyrektor szkoły”,
- “Uwielbiam mojego wujka za to, że zabiera mnie na wycieczki”,
- “Przed chwilą wujek wyszedł z domu”.
Jakie są synonimy do słowa “wujek”?
Wyrażenie “wujek” ma kilka dosłownych synonimów, a także kilka alternatywnych w zależności od kontekstu:
- wuj, wujcio, wujaszek, krewny