Informacyjne

Dobry wieczór czy dobrywieczór? Jak się pisze? Definicja + przykłady

Gramatyka, ortografia, stylistyka i typografia w języku polskim to zbiór ponad 1000 reguł, które należy wziąć pod uwagę pisząc poprawny tekst. Nic dziwnego, że mamy tak wiele wątpliwości jak coś poprawnie napisać. Przedmiotem rozważań niniejszego artykułu jest odpowiedź na pytanie jak poprawnie napisać słowo: Dobry wieczór czy dobrywieczór? Ponadto przedstawimy definicję słowa o poprawnej pisowni i zastosujemy ją na konkretnych przykładach. Dla osób, które jednak zdecydują się na odpuszczenie zastosowania tej formy, przygotowaliśmy zbiór synonimów do wykorzystania.

Jak się pisze: Dobry wieczór czy dobrywieczór?

jak się pisze

dobry wieczór

jak się nie pisze

dobrywieczór

Wśród wymienionych powyżej słów, poprawną pisownią jest: dobry wieczór. To połączenie dwóch wyrazów (dobry i wieczór) stanowi całość pod względem znaczeniowym, nie jest to jednak zrost (jak w przypadku słowa “dobranoc”). Reguła mówiąca o zapisie takich połączeń stanowi, iż pisownia ich powinna być rozłączna.

Natomiast słowo “dobrywieczór” nie istnieje w słowniku ortograficznym ani języka polskiego i stanowi błąd, gdyż nie jest zrostem.

Jaka jest definicja frazy “dobry wieczór”?

Poniżej przedstawiamy definicję słowa “dobry wieczór” według słownika języka polskiego PWN orz słownika ortograficznego PWN.

Słownik języka polskiego PWN:

Dobry wieczór
grzecznościowa formuła używana w sytuacji witania się wieczorem

Słownik ortograficzny PWN:

dobry wieczór (zestawienie)

Natomiast słowo “dobrywieczór” nie może być zdefiniowane ponieważ stanowi błąd.

Przykłady użycia

Przykładem użycia zwrotu “dobry wieczór” są poniższe zdania:

  • “Dobry wieczór Pani, w czym mogę pomóc?”
  • “Obsługa w tym lokalu była kiepska. Kelner przyszedł dopiero po 20 minutach i oznajmił: “Dobry wieczór, przepraszam bardzo, ale o tej godzinie podajemy już tylko drinki.”
  • “Na dobry wieczór polecam lampkę naszego lokalnego wina.”,
  • “”Dobry wieczór” to także sonety Adama Mickiewicza”,
  • “No i na dobry wieczór dostałam telefon z tymi informacjami”.

Jakie są synonimy do słowa “dobry wieczór”?

Niestety zestawienie “dobry wieczór” nie ma dosłownych synonimów o podobnym znaczeniu.

5/5 - (1 vote)

Mikołaj Mikiciuk

Absolwent kierunków Finanse i Rachunkowość, Zarządzanie Marketingiem oraz Innowacyjne Zarządzanie Marką na Wyższej Szkole Bankowej w Poznaniu. Zawodowo zajmuje się rozwojem małych i średnich firm opracowując i wprowadzając nowe strategie marketingowe oraz sprzedażowe.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Back to top button

Wyłącz Adblocka, daj zarobić ;(

Udostępniamy wartościowe informacje kompletnie za darmo. Prosimy Cię jednak o wyłączenie Adblocka, a obiecujemy, że reklamy nie naruszą Twojej prywatności ani komfortu przeglądania strony.