Informacyjne

Dobranoc czy dobra noc? Jak się pisze?

Gramatyka, ortografia, stylistyka i typografia w języku polskim to zbiór ponad 1000 reguł, które należy wziąć pod uwagę pisząc poprawny tekst. Nic dziwnego, że mamy tak wiele wątpliwości jak coś poprawnie napisać. Przedmiotem rozważań niniejszego artykułu jest odpowiedź na pytanie jak poprawnie napisać słowo: dobranoc czy dobra noc? Ponadto przedstawimy definicję słowa o poprawnej pisowni i zastosujemy ją na konkretnych przykładach. Dla osób, które jednak zdecydują się na odpuszczenie zastosowania tej formy, przygotowaliśmy zbiór synonimów do wykorzystania.

Jak się pisze: dobranoc czy dobra noc?

jak się pisze

dobranoc, dobra noc

jak się nie pisze

Wśród wymienionych powyżej słów, obydwie formy są poprawne, natomiast ich znaczenie będzie inne. Ich wymienne stosowanie będzie błędem językowym. Zachęcamy Cię do zapoznania się z poniższymi informacjami, a wyjaśnimy to dokładniej. W ten sposób nie popełnisz więcej tego błędu!

  1. Dobranoc – to forma pożegnania używana wieczorem, o późnej porze lub bezpośrednio przed snem. Stosowana jest w celu życzenia odbiorcy słów dobrej i spokojnej nocy. Ten zwrot stosowany w języku polskim jest uznawany za zrost (dobra + noc), a te z kolei zapisywane są łącznie.

Przykład zastosowania w zdaniu:

  • “Idę spać. Dobranoc!”,
  • “To był ciężki dzień. Choć powiedzieli już sobie dobranoc, ich myśli wciąż krążyły po głowie i uniemożliwiały uśnięcie.”,
  • “Już padam ze zmęczenia. Idę się wykąpać. Dobranoc!”,
  • “Dobranoc!”.
  1. Dobra noc – życzenie komuś po prostu dobrej nocy lub określenie na dobrą noc.

Przykład zastosowania w zdaniu:

  • “To była dobra noc. Zarobiłem za barem 400 zł.”
  • “Mamo, Tato, życzę wam dobrej nocy!”
  • “Niech to będzie dla Ciebie dobra noc. Zaśnij szybciutko i oby przyśniły Ci się miłe rzeczy”.
  • “Po dobrym dniu czeka Cię dobra noc. Śpij słodko.”

Jaka jest definicja słów “dobranoc” i “dobra noc”?

Poniżej przedstawiamy definicję wyrażenia “dobranoc” według słownika języka polskiego PWN oraz słownika ortograficznego PWN. Natomiast nie jest możliwe znalezienie definicji wyrażenia “dobra noc”, gdyż składa się z dwóch słów, które nie tworzą na stałe konkretnego znaczenia.

Słownik języka polskiego PWN:

dobranoc 
«forma pożegnania przed nocą»

na dobranoc 
«przed nocą lub przed zaśnięciem»

Słownik ortograficzny PWN:

dobra•noc
 ndm

Jakie są synonimy do słowa “dobranoc” i “dobra noc”?

Niestety obydwa wyrażenia nie mają żadnych synonimów, które można użyć zamiennie. Każde inne określenie może mieć inne znaczenie.

5/5 - (1 vote)

Mikołaj Mikiciuk

Absolwent kierunków Finanse i Rachunkowość, Zarządzanie Marketingiem oraz Innowacyjne Zarządzanie Marką na Wyższej Szkole Bankowej w Poznaniu. Zawodowo zajmuje się rozwojem małych i średnich firm opracowując i wprowadzając nowe strategie marketingowe oraz sprzedażowe.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Back to top button

Wyłącz Adblocka, daj zarobić ;(

Udostępniamy wartościowe informacje kompletnie za darmo. Prosimy Cię jednak o wyłączenie Adblocka, a obiecujemy, że reklamy nie naruszą Twojej prywatności ani komfortu przeglądania strony.