Korzystanie z Facebooka jest dzisiaj tak popularne, że nieobecność w tym medium społecznościowym może doprowadzić do wykluczenia z kręgów znajomych, a w przypadku firm do zmniejszenia przychodów ze sprzedaży. Funkcje Facebooka są bardzo rozbudowane i można wykorzystywać je do przeróżnych celów. Wiąże się to również z obowiązkiem przestrzegania regulaminu serwisu. Dowiedz się jak długo trwa zablokowane konto na fb i jak unikać blokad na przyszłość.
Przejdź na skróty:
Co to jest więzienie na Facebooku?
Więzienie na Facebooku (#FacebookJail) ma miejsce, gdy Facebook karze konto (profil lub stronę firmową) blokując funkcjonalności lub wyłączeniem konta z użytkowania. Dzieje się tak z powodu łamania regulaminu serwisu np. poprzez publikowanie nieodpowiednich treści, publikowania zbyt często (SPAM), a także dawaniu zbyt wielu polubień i komentarzy.
Jak długo trwa zablokowane konto na fb?
Kary ustalane są indywidualnie od każdego przypadku. Czynnikiem, który będzie wpływać na długość blokady będzie przede wszystkim skala (ilość zgłoszeń naruszenia) i sposób nadużycia. Im poważniejsze złamanie regulaminu, tym kara może być bardziej dotkliwa. Czynnikami dodatkowymi mogą być np. recydywa w otrzymywaniu kary za to samo przewinienie.
Kary z reguły wahają się od wyłączenia funkcjonalności na kilka godzin, 3 dni, 6 dni, tydzień poprzez zablokowane konto na fb, aż do usunięcia profilu lub strony.
Rodzaje kar za naruszenia regulaminu
“Zablokowano mi możliwość wysyłania zaproszeń”
Wysyłanie zaproszeń do akceptacji znajomości, to normalna rzecz, jeśli nie przesadzimy z ilością wniosków w bardzo krótkim odstępie czasowym. Możliwe, że ktoś zgłosi Twój profil jako naruszenie – wysyłanie zaproszeń do osób, których nie znamy może skutkować nałożeniem kary objawiającą się brakiem możliwości wysyłania zaproszeń.
To samo tyczy się zaproszeń do wszelkiego rodzaju gier – ta sama wiadomość wysłana do dużej ilości osób może zostać wychwycona przez algorytm Facebooka i zbanowana.
Ile trwa blokada możliwości wysyłania zaproszeń na Facebooku? Może to potrwać od kilku godzin do kilku dni, sprawa rozpatrywana jest indywidualnie – w zależności od skali przewinienia.
“Zablokowano mi dostęp do profilu znajomego”
Blokada braku możliwości kontaktu z drugim użytkownikiem, to niestety nie blokada nałożona przez Facebooka, a przez drugiego użytkownika. Facebook ma możliwość wpisania użytkownika na “czarną listę”. W ten sposób z punktu widzenia zablokowanej osoby , osoba blokująca nie istnieje – jej konto znika, nie ma możliwości wyszukania jej profilu ani przeglądania zawartości. Nie możesz oznaczyć także tej osoby na zdjęciach, ani wysłać jej wiadomości.
Blokada musi zostać zdjęta przez osobę blokującą. Nie ma innego sposobu.
“Zablokowano mi funkcję udostępniania na Facebooku”
Brak jakiejkolwiek możliwości udostępniania postów, przesyłania filmików itp. może być spowodowana z przekroczeniem dopuszczalnych limitów udostępniania w krótkim odstępie czasowym lub udostępnianie tych postów, które zostały oznaczone jako SPAM.
Ile może trwać blokada udostępniania? Zazwyczaj kilka dni, a dodatkowo udostępnione treści zostaną usunięte. Możliwe jest także zablokowanie całego konta.
“Zablokowano mi możliwość korzystania z aplikacji Messenger”
Blokada tego typu ma charakter czasowy – trwa od kilku godzin do kilku dni. Blokada możliwości korzystania z Messengera może być nałożona z uwagi na:
– wysyłanie SPAMU do znajomych,
– wysyłanie zaproszeń do nieznajomych osób,
– dodawanie ludzi do grupy bez ich chęci.
Sposoby na unikanie kar
Nie zachowuj się jak BOT
Facebook w celu zwalczania nadużyć stworzył algorytm, który prześwietla nasze działania i oznacza je jako podejrzane. Te, które są uznawane za bezsprzeczne mogą być z automatu uznane za nadużycia, a profil ukarany.
Brane pod uwagę może być także zachowywanie się jak potencjalny BOT (czyli program, który wykonuje za nas określone czynności). Unikaj zatem przekraczania limitu czasu (przecież musisz mieć życie poza Facebookiem), oraz szybkiego komentowania i lajkowania rzeczy, które Ci się podobają. Po prostu nie rób tego z zawrotną szybkością.
Zachowaj prawdziwość relacji
O ile Ty kogoś kojarzysz, to ktoś Ciebie już nie musi. To samo jeśli prowadzisz firmę i chciałbyś zastosować strategię oznaczania innej firmy w celu przyciągnięcia jej uwagi, to musisz się liczyć z tym, że taka sytuacja może zostać zgłoszona do FaceBooka jako SPAM.
Oczywiście, sporadyczne oznaczenie kogoś nie powinno skutkować od razu nałożeniem blokad, lecz wraz z ich ilością zmniejsza się Twoja wiarygodność. Omijaj także oznaczania osób, których fizycznie na zdjęciu nie ma.
Facebook dąży do zachowania prawdziwych relacji. Dlatego też wysyłanie zaproszeń do obcych Ci ludzi może zostać szybko zgłoszone lub wychwycone przez stróżującego bota.
Działanie, które może zostać odebrane jako niechciane, to dodawanie osób do grup bez ich zgody.
Nie przesadzaj z ilością postów
Oprócz nadużyć związanych z naruszeniem praw, są ustalone także limity “normalności”. Jeśli Facebook daje Ci znać, żebyś zrobił sobie przerwę, bo wykonujesz za dużo czynności, to znaczy, że masz problem i zbyt serio traktujesz swój profil.
To samo tyczy się firm, które publikują zbyt dużo treści. Nie jest społecznie normalnym informowanie o każdej zmianie w firmie wszystkich osób, które polubiły firmowy profil. Zamęczanie ich mało ważnymi informacjami nie dość, że będzie nieskuteczne, to doprowadzi do “odlajkowania”.
Zachowaj odstęp pomiędzy publikacją postów
Do nadużyć często dochodzi kiedy bardzo chcemy się rozreklamować lub usilnie coś sprzedać. Wrzucanie tego samego ogłoszenia wszędzie gdzie to możliwe? Marketplace, tablica i 15 grup Sprzedam/Kupię. “Co, Ja tego nie zrobię?” Niestety… to może skutkować zablokowaniem możliwości publikacji.
Jest na to sposób! Aby uniknąć kar i wykroczeń podczas próby opublikowania tej samej treści na wielu stronach należy zachować odstęp co najmniej kilka minut (najlepiej około 5 minut) pomiędzy każdym postem. Ta strategia jest doskonałą metodą unikania Szeryfa Facebooka.
Możesz użyć także narzędzi do planowania publikacji. Standardowe narzędzie udostępnione przez Facebooka nie posiada takiej opcji publikacji na różnych grupach – należy skorzystać z aplikacji zewnętrznej. Umożliwi ona automatyczną publikację, bez ingerencji użytkownika.
Prowadzisz profil firmowy? Przeczytaj regulamin!
Regulamin Facebooka możemy traktować jako instrukcję obsługi. Czytanie sekcji poświęconej naruszeniom skutkować będzie świadomym i poprawnym poruszaniu się po portalu. O ile zwykły konsument nie powinien się czymś takim przejmować, to przedsiębiorca już tak – utrata profilu, na który pracowało się kilka lat jest po prostu stratą pieniędzy i czasu.
Znajdują się tam zapisy dotyczące rodzaju konta (a w tym braku możliwości wykorzystywania profilu prywatnego na cele działalności gospodarczej), czy też konieczności posiadania stosownych regulaminów w określonych przypadkach.
Częstym naruszeniem jest także wysyłanie prywatnych wiadomości w celach promocyjnych.
Twórz unikalne treści i grafiki
Zawieszenie profilu firmowego może być konsekwencją stosowania skopiowanych treści z innych stron (ktoś zgłosił treść jako naruszenie praw autorskich), a także w przypadku wykorzystania grafiki ściągniętej np. z Google i oznaczonej przez Facebooka jako SPAM.
Co do zasady, ryzykujesz blokadą za każdym razem kiedy wykorzystujesz cudzą własność – treści, grafiki. Tworzenie własnych pozwala Ci na wyróżnienie się, a na dodatek możesz spać w pełni spokojnie.
Najczęstszym powodem zgłaszania naruszeń grafik, to prawa autorskie. Możesz skorzystać z darmowych banków zdjęć, a będziesz mieć pewność, że zdjęcie ma licencję na wykorzystanie.
Najlepszym pomysłem z pewnością będzie stworzenie własnych – w tym celu przejdź do serwisu Canva i skorzystaj z darmowego kreatora.
Nie linkuj do tej samej strony wiele razy
Linkowanie do tej samej strony może być traktowane po dłuższym czasie przez algorytm Facebooka jako SPAM. Coraz częściej wykorzystywanym sposobem na zarówno uniknięcie problemów związanych z nadużyciami jak i czysto estetycznym – jest skrócenie linku. O ile ładniej wygląda taki, który ma kilkanaście znaków w porównaniu z naszym oryginalnym linkiem sięgającym 3 linijek!
Polecane “skracacze adresów url”, to np.: bit.ly lub goo.gl
Niczego nie tracimy – linki z Facebooka są “nofollow”, czyli nie są linkami pozycjonującymi.
Chroń się przed trollami
Nie trzeba daleko szukać kogoś, kto został bezpodstawnie posądzony o coś czego nie zrobił. Często konkurencja lub po prostu ktoś złośliwy, jest w stanie uprzykrzyć życie. Wystarczy, że zacznie oznaczać wszelkie udostępnione przez nas treści jako naruszenia, a Facebook weźmie cały profil “pod lupę”.
Jeśli znasz potencjalne zagrożenie, powinno się zlikwidować je zawczasu blokując możliwość wyświetlania własnych treści dla tego osoby. Zasada jest banalna, to czego nie widzi = nie może zgłosić jako naruszenie.
Jak długo trwa dezaktywowanie i usuwanie konta na Facebooku?
Facebook umożliwia dwa rodzaje “usunięcia” konta. Pierwszy z nich to dezaktywacja, która jest bardziej zawieszeniem konta niż usunięciem. Po dokonaniu dezaktywacji, profil nie będzie widoczny dla innych użytkowników Facebooka. Jeśli zdecydujesz się wrócić do społeczności, wystarczy się zalogować, co skutkować będzie automatycznym przywróceniem całości profilu do takiego stanu, jak sprzed dezaktywacji.
Jeśli natomiast decydujesz się na trwałe usunięcie konta, to proces usuwania trwa 14 dni. Nie ma możliwości natychmiastowego usunięcia, musisz mieć czas na przemyślenie. Tak samo jak w przypadku dezaktywacji, wystarczy, że się zalogujesz, a Twoje konto wraz z całą zawartością zostanie przywrócone.
Podsumowanie
Facebook może nałożyć na nas karę, która według naszego uznania będzie niesłuszna albo w pełni zasłużona. Przestrzeganie powyższych zasad powinno uchronić Was przed nałożeniem blokady na konto.
Pamiętaj także, że niezależnie od powodu kary, zawsze możesz skontaktować się z konsultantem Facebooka i wyjaśnić sytuację. Możliwe będzie złagodzenie blokady.
Miej na uwadze nasze porady i nie daj się zamknąć w więzieniu Facebooka!
Więcej informacji znajdziesz w Centrum Pomocy na Facebooku.