Zawody przyszłości – jakie kwalifikacje warto zdobyć?

Artykuł zewnętrzny

zawód

Rynek pracy i oczekiwania względem pracownika zmieniają się wraz z postępem w świecie. Z tego powodu, jeśli chcesz być atrakcyjnym kandydatem dla potencjalnego pracodawcy, warto pamiętać o podnoszeniu swoich kwalifikacji. Pomogą w tym kursy specjalistyczne. Poniżej podpowiemy, które z nich warto wybrać ze względu na pomyślne prognozy dobrze rokujących zawodów.

Kurs na kierowcę zawodowego

W wielu branżach, nie tylko transportowych, kierowca okazuje się niezbędnym ogniwem dobrze prosperującego przedsiębiorstwa. Nie maleje zapotrzebowanie na kierowców różnych kategorii, od najbardziej popularnej kategorii B, uprawniającej do kierowania samochodem osobowym, aż po prawo jazdy kat C, które pozwala prowadzić samochody ciężarowe. Do pracy poszukiwane są też osoby po specjalistycznych kursach nalewania i opróżniania cystern. Zawód kierowcy wymaga dużej odpowiedzialności i skupienia. Specyfika kierowania pojazdem będzie się różnić zależnie od tego czy przewozi się towary, czy ludzi, kieruje się na terenie kraju, czy pokonuje trasy międzynarodowe. Z ważnym prawem jazdy z pewnością znajdziesz pracę dostosowaną do swoich preferencji.

Szkolenie na operatora maszyn

Rośnie zapotrzebowanie na wykwalifikowanych specjalistów szczególnie w branży budowlanej, gdzie potrzeba osób, które obsługują ciężkie maszyny do robót drogowych czy  ziemnych. Dlatego warto ukończyć co najmniej kilka tego rodzaju kursów, ponieważ zazwyczaj na terenie budowy wymagane jest bycie możliwie wszechstronnym pracownikiem. Taka praca wiąże się nie tylko z obsługą koparki czy walca drogowego – w odpowiedzialny i zgodny z wymogami zasad bezpieczeństwa sposób. W skład obowiązków często wchodzi również poruszanie się tymi maszynami po drogach – na co również potrzebne są uprawnienia, oraz umiejętność przeprowadzenia przeglądu maszyny czy ewentualnej likwidacji prostych usterek. Warto jednak zwrócić uwagę na zakres szkolenia – czy uprawnia do obsługi maszyn wszystkich klas, czy tylko części – oczywiście najlepiej jest zdobyć możliwie jak najszersze uprawnienia, bo nigdy nie wiadomo, gdzie może przyjść nam pracować.

Szkolenia elektroenergetyczne

Jeżeli z kolei chcesz pracować w branży elektroenergetycznej bądź gazowej, najlepszym rozwiązaniem będzie zapisanie się na kursy SEP. Szkolenia te przygotowują do dozoru lub eksploatacji urządzeń, sieci bądź instalacji elektrycznych, energetycznych lub gazowych – w zależności od wyboru grupy. Takie uprawnienia zwiększają możliwość zatrudnienia w gazowniach, elektrowniach i przedsiębiorstwach przemysłowych. Możesz także poszukiwać zleceń u osób prywatnych w ramach własnej firmy. Ważne jest jednak, aby pamiętać o dużej odpowiedzialności, jaka wiąże się z wykonywaniem tych zawodów oraz bezwzględnym stosowaniu się do zasad higieny i bezpieczeństwa pracy.

Kurs spawania

Spawacze są nieustannie poszukiwani na rynku pracy a przy tym dobrze opłacani. Dlatego warto opanować umiejętność spawania przynajmniej jedną z dostępnych metod. Poszczególne kursy pozwolą zdobyć zainteresowanym książkę spawacza i wraz z kolejnymi uprawnieniami uzupełniać ją przy kolejnych szkoleniach z tego zakresu. Umiejętność spawania otwiera możliwość zatrudnienia w warsztatach, fabrykach oraz stoczniach, a także w zakładach o profilu transportowym, metalurgicznym czy budowlanym.

Podnieś swoje kwalifikacje i zarobki

Powyżej wymieniliśmy tylko przykładowe najbardziej popularne zawody przyszłości – jest ich oczywiście znacznie więcej. W zależności od branży pojawią się inne wymagania, jednak warto posiadać jak najwięcej umiejętności, które potwierdzają nabyte w trakcie szkoleń uprawnienia. Dzięki temu nie tylko poszerzysz wachlarz możliwości, ale i zwiększysz wysokość wynagrodzenia. Atrakcyjny pracownik na rynku to również ceniony pracownik. Dlatego nie zwlekaj i zapisz się na wybrany kurs już teraz.

Oceń post

Dodaj komentarz