Akcesoria do akwarium – w co się warto zaopatrzyć?

Artykuł zewnętrzny

akwarium

Akwarium to nie tylko zbiornik z wodą i pływające w nim ryby. Każdy doświadczony hodowca wie, że większość wydatków związanych z posiadaniem zbiornika wiąże się z zakupem sporej ilości akcesoriów oraz gadżetów, które ułatwiają prowadzenie akwarium, a także wspomagają funkcjonowanie jego mieszkańców. W jakie akcesoria warto zatem się zaopatrzyć, zakładając swoje pierwsze akwarium?

Oświetlenie LED

Sztuczne oświetlenie wraz z pokrywą to akcesoria, których nie może zabraknąć w żadnym zbiorniku z żywymi organizmami. Podwodny świat powinien mieć całodobowy dostęp do równomiernego oświetlenia. Jego sztuczny zamiennik jest o wiele lepszym wyjściem, niż światło dzienne – lampę można wybrać według konkretnych wymagań naszych roślin akwariowych, między innymi pod względem temperatury czy barwy światła. Dzięki temu można zapewnić rybom i roślinom idealne warunki do życia. Obecnie najlepszą opinią cieszą się lampy LED, które są bezpieczne oraz energooszczędne.

Pokrywa do akwarium

Pokrywa do akwarium to w zasadzie nie jest niezbędny element wyposażenia zbiornika, jednak zalecane jest jej użycie. Co ciekawe, pokrywy akwariowe mogą pełnić jednocześnie kilka funkcji. Główna rola pokrywy to zabezpieczenie akwarium przed wydostaniem się z niego ryb. Poza tym akcesorium to jest dobrą platformą do instalacji oświetlenia lub filtrów czy grzałek wewnątrz akwarium. Szczelna pokrywa chroni zbiornik przed nadmiernym parowaniem wody lub oziębianiem się jej, a także zabezpiecza przed dostawaniem się do środka zanieczyszczeń mechanicznych i kurzu.

Filtr akwariowy

Filtr to zdecydowany niezbędnik do funkcjonowania każdego akwarium. Dopasowany do litrażu zbiornika filtr służy do bezustannego oczyszczania wody, która z oczywistych względów nie podlega naturalnym procesom oczyszczania. Dzięki odpowiedniemu filtrowi można uniknąć zamulonego, pełnego glonów akwarium. Zbiornik bez filtracji szybko straci wszelkie właściwości umożliwiające funkcjonowanie ryb i innych stworzeń wodnych. Filtry dzieli się na wewnętrzne oraz zewnętrzne. Zewnętrzne doskonale sprawdzą się w zbiornikach średnich i dużych. Są one również wygodniejsze do czyszczenia.

Grzałka i termometr do akwarium

Temperatura wody w akwarium jest równie ważna, co jej czystość. Trzeba zatem się zaopatrzyć w grzałkę oraz dobry termometr, które są często do zakupu w komplecie. Dzięki tym przyrządom jesteśmy w stanie kontrolować temperaturę i stan wody w akwarium. Skoki temperatur są fatalne dla ekosystemu akwarium, dlatego należy dokładnie czuwać nad jej regulacją. Wiele grzałek ma wbudowany system alarmowy, który informuje o podwyższonej lub obniżonej temperaturze wody.

Oceń post

Dodaj komentarz