Jeśli właśnie kupiłeś nowego Apple Watch’a, to z pewnością chcesz go wręcz wyrwać go z opakowania i od razu wypróbować. Właśnie dlatego przygotowaliśmy ten pomocny przewodnik podczas pierwszego konfigurowania nowego zegarka.
Przejdź na skróty:
Apple Watch konfiguracja
Poniżej omówimy cały proces konfiguracji smartwatcha i jak zacząć z niego korzystać. Jest to stosunkowo proste, ale jest kilka rzeczy, o których powinieneś wiedzieć podczas tego procesu.
W tym przewodniku dowiesz się, jak skonfigurować Apple Watch, Apple Watch 2 , Apple Watch 3 , Apple Watch 4 i Apple Watch 5. Nieważne jaki model posiadasz, proces jest praktycznie taki sam proces dla wszystkich tych urządzeń.
Pamiętaj tylko, że do skonfigurowania zegarka Apple Watch potrzebny będzie iPhone wraz z najnowszą wersją systemu iOS . Jeśli nie zaktualizowałeś, to teraz jest najwyższy moment.
Przed skonfigurowaniem Apple Watch
Przede wszystkim jeszcze chwilę oprzyj się pokusie, aby od razu go założyć. Zanim zapniesz zegarek Apple Watch na nadgarstku, odwróć go i odszukaj dwa małe wcięcia obok pasków.
Są to przyciski zwalniające pasek, naciśnij i przytrzymaj jeden, a następnie wysuń pasek na boki, aby go usunąć. Sprawdź w opakowaniu zegarka, a znajdziesz drugi pasek (dostajesz jeden duży i jeden mały). Spróbuj obu i sprawdź, który najlepiej pasuje.
Teraz połóż zegarek na płaskiej powierzchni, obok telefonu. Ułatwia to automatyczną synchronizację z iPhonem (w miarę możliwości unikaj manualnego konfigurowania). Upewnij się, że Twój iPhone ma włączony Bluetooth i że jest podłączony do lokalnej sieci Wi-Fi lub komórkowej.
Znajdź boczny przycisk (w kształcie pigułki) na zegarku Apple Watch i naciśnij go, aby go włączyć. Stuknij „Rozpocznij parowanie” na zegarku i w aplikacji Apple Watch na telefonie. Jeśli się nie pojawi, możesz zostać poproszony o użycie tylnej kamery, aby zrobić zdjęcie animacji na ekranie zegarka.
Jeśli jest to twój pierwszy zegarek Apple, kliknij „Skonfiguruj zegarek Apple”. Możesz także wybrać przywracanie z kopii zapasowej, jeśli ją utworzyłeś. Możesz zostać poproszony także o aktualizację do najnowszej wersji watchOS, jeśli pojawi się nowa wersja od czasu wyprodukowania zegarka.
Możesz zostać poproszony o zalogowanie się przy użyciu hasła Apple ID, co można zrobić później, ale niektóre funkcje zostaną zablokowane do momentu, aż to zrobisz.
Teraz wybierz ustawienia, które zegarek ma dzielić z iPhonem. Jeśli w telefonie aktywowano niektóre funkcje, takie jak Znajdź moje lub Usługi lokalizacyjne, zostaną one automatycznie włączone w Apple Watch.
W przypadku starszych modeli podczas konfiguracji zostaniesz poproszony o określenie, na którym nadgarstku będziesz nosić zegarek. Nie wpływa to na orientację wyświetlacza zegarka (jest możliwa do ustawienia osobno), a informacja ta służy określeniu kierunku ruchu, który powinien spowodować włączenie wyświetlania po podniesieniu nadgarstka.
Jeśli nie masz pewności co do danego ustawienia możesz je później zmienić w aplikacji na iPhone.
Zabezpiecz zegarek na wypadek kradzieży konfigurując hasło. Zegarek używa tylnego czujnika w celu określenia jego zdjęcie, po czym wymusza wprowadzenie hasła.
Możesz także zaznaczyć funkcję automatycznego odblokowania zegarka po każdorazowym odblokowaniu swojego telefonu iPhone.
Domyślny kod dostępu składa się z czterech cyfr, ale stuknięcie opcji „Dodaj długi kod dostępu” umożliwia wprowadzenie 10-cyfrowej liczby.
Dodatkowa ochrona
Możesz także włączyć ustawienie “Wymaż dane” w aplikacji Apple Watch na iPhone (Mój zegarek> Hasło). Gdy ta opcja jest włączona, zegarek kasuje zawartość po 10 błędnych wpisach kodu.
Wracając do konfiguracji: gdy pojawi się pytanie, czy zainstalować wszystkie aplikacje Watch dołączone do aplikacji na iPhone’a, możesz pominąć ten krok, aby przyśpieszyć proces instalacji, a następnie zainstalować je według własnych potrzeb. Poza tym nadmierna ilość aplikacji na zegarku raczej nie jest zbyt funkcjonalna.
Jeśli konfigurujesz zegarek Apple Watch z LTE, w tym miejscu zostaniesz poproszony o podanie danych operatora.
Wreszcie zegarek Apple Watch synchronizuje się z telefonem iPhone i możesz zacząć go używać. Załóż zegarek, stuknij w ekran i wprowadź hasło. Dopóki nie zdejmiesz zegarka teraz po podniesieniu nadgarstka ekran ożyje za każdym razem!
Konfigurowanie ekranu głównego
W aplikacji Apple Watch na iPhonie możesz znaleźć dwie grupy aplikacji. Pierwsza z nich zawiera oficjalne aplikacje od Apple, natomiast poniżej znajdują się aplikacje innych programistów.
Stuknij aplikację na liście i wybierz opcję “Pokaż na Apple Watch”, aby zainstalować ją na zegarku.
Niektóre aplikacje zapewniają także Widgety, które zapewniają szybki dostęp do kluczowych funkcji po przesunięciu palca w górę od dołu tarczy zegarka. Możesz włączyć do 20 z nich.
Aplikacje mogą być przestawiane bezpośrednio z ekranu głównego zegarka. Stuknij i przytrzymaj ikonę aplikacji do momentu aż wszystkie ikony zaczną drgać. Teraz przytrzymaj ikonę aplikacji, aby ją chwycić i przenieść w nowe miejsce.
Aby usunąć aplikację innej firmy (oznaczoną krzyżykiem w lewym górnym rogu), dotknij szybko jej ikony i wybierz opcję “Usuń aplikację“.
O wiele łatwiej jest organizować widok aplikacji z poziomu iPhone’a. Układ zegarka odświeży się chwilę później.
Zmiana ustawień Apple Watch’a
Zegarek Apple Watch jest bardziej rozbudowanym urządzeniem niż można sobie wyobrazić. Pierwszą rzeczą, którą należy wiedzieć jest fakt, że istnieją dwa miejsca do konfiguracji ustawień. Na ekranie głównym zegarka znajduje się aplikacja Ustawienia zawierająca podstawowe ustawienia. Natomiast druga to taka, że aplikacja Apple Watch na iPhonie umożliwia dużo więcej opcji konfiguracji niż z poziomu samego zegarka.
Chcesz zmienić ustawienia? Zapraszamy do aplikacji.
Ogranicz powiadomienia
Otrzymywanie wielu powiadomień na Apple Watch stanie się wkrótce bardzo przytłaczające. Wybierz opcję “Powiadomienia”, aby wyświetlić ustawienia każdej aplikacji. Możesz znaleźć tam różne ustawienia, ale w większości będą to dwie opcje: Lustrzane odbicie iPhone (domyślnie wybrane) i niestandardowe.
Stuknij opcję “Niestandardowe”, aby wybrać zachowanie powiadomień aplikacji na zegarku. Dostępne są trzy opcje: wyświetlanie powiadomienia wizualnego na ekranie, powiadomienie głosowe oraz powiadomienie haptyczne – wibracyjne.
Niektóre aplikacje mają dużo bardziej złożone powiadomienia. Na przykład aplikacja “Aktywności” będzie zmuszała nas do wykonania danej czynności np. będzie wyświetlać powiadomienie o tym, żeby wstać i poruszać się. Doświadczymy także aktualizacji postępów w ciągu dnia, codziennych osiągnięć celów, długoterminowe osiągnięcia i cotygodniowe podsumowanie.
Pozbądź się czerwonej kropki
Jeśli przegapisz powiadomienie, u góry tarczy zegarka pojawi się czerwona kropka. Uważasz, że jest to denerwujące? Dobra wiadomość – możesz to wyłączyć.
Zwiększ swoją prywatność
Mały ekran zegarka czyni go dość prywatnym, ale możesz chcieć ukryć treść alertów. W ustawieniach znajdziesz opcję “Prywatność powiadomień”, po zmianie zobaczysz tylko typ alertu i osobę, od której pochodzi, a szczegółowe informacje będą dostępne dopiero po dotknięciu alertu.
Sprawdź aktualizacje
Ważną funkcją znalezioną w aplikacji Apple Watch, której nie ma na samym urządzeniu jest aktualizacja oprogramowania. Przejdź do Ogólne> Aktualizacja oprogramowania, a aplikacja sprawdzi, czy dostępna jest nowa wersja WatchOS i umożliwi Ci jej instalację.
Twój zegarek będzie musiał się ładować i mieć co najmniej 50% mocy baterii, aby wykonać aktualizację.
Sprawdź użycie
Starsze modele zegarków Apple Watch mają tylko 8 GB przestrzeni dyskowej, która może szybko się zapełnić. Seria 4 posiada 16 GB pamięci, a seria 5 już do 32 GB – pozostawiając więcej miejsca dla mediów. Możesz sprawdzić co dokładnie pochłania miejsce Twojego zegarka. Wejdź w ustawienia Ogólne> Użycie.
Przewiń czas do przodu
Jeśli chcesz ustawić inny czas na zegarku, dotknij Ustawienia na ekranie głównym Apple Watch i wybierz “Czas”. Stuknij w miejscu, w którym jest napisane „+0 min” i obróć cyfrową tarczę, aby określić, jak daleko chcesz ustawić czas, a następnie stuknij Ustaw.
Wpływa to tylko na tarczę zegarka, bowiem rzeczywisty czas jest wyświetlany gdzie indziej.