Jak zabezpieczyć Apple ID? – Praktyczne porady

Mikołaj Mikiciuk

Updated on:

apple id zabezpieczenie

Nie pozwól, aby Twój Apple ID został zgubiony

Twój identyfikator Apple ma kluczowe znaczenie. To bramka do wszystkiego co posiadasz w chmurze. Obejmuje to co znajduje się na koncie iCloud, czyli dane osobowe w poczcie, kalendarzu i przypomnieniach, zakupione aplikacje, subskrypcje, muzyka, wideo i aplikacje oraz … kopie zapasowe systemu!

Jeśli ktoś obcy uzyska dostęp do twojego Apple ID może to wykorzystać w niewłaściwy sposób. Jest w stanie ukraść Twoje dane osobowe i nawet podszywać się pod Ciebie. Każde przechwycenie Apple ID może być bardzo niebezpieczne, a nawet kosztowne. Dlatego warto przynajmniej wprowadzić wszelkie środki ostrożności.  

Zablokuj swój Apple ID

Pomimo ryzyka niewiele osób robi wszystko, aby zabezpieczyć swój Apple ID. W tym artykule znajdują się wskazówki, jak łatwo i skutecznie blokować socjotechnikę i ataki na konta, a także zwiększać bariery wejścia na konto.

Przedstawimy podejście stopniowo, a każdy omówiony wątek po wprowadzeniu zapewnia większe bezpieczeństwo. Niekoniecznie musisz przestrzegać wszystkich wskazówek, ale przynajmniej skorzystaj z niektórych. Nie myśl także, że Twoje konto było bezpieczne do tej pory bez robienia czegokolwiek.

Zaktualizuj swoje hasło

Przede wszystkim zmień hasło na takie, które będzie ciężkie do odgadnięcia dla potencjalnego złodzieja, a tym bardziej możliwe do odgadnięcia przypadkowo. Ludzie często nie zastanawiają się nad bezpiecznym hasłem, a czasy kiedy „passw0rd” było bezpieczne bezpowrotnie minęły. 

Najlepiej jest użyć menedżera haseł, takiego jak 1Password lub wbudowany mechanizm sugestii Safari, aby utworzyć nowe hasło. Dbaj o bezpieczeństwo (np. W menedżerze haseł lub aplikacji zabezpieczonej za pomocą FaceID). Oczywiście nigdy nie używaj tego hasła do żadnego innego konta.

W celu zmiany hasła do Apple ID wejdź na appleid.apple.com, zaloguj się i kliknij „Edytuj” obok nagłówka Bezpieczeństwo.

Ponadto, jeśli aktualizujesz hasło, ponieważ uważasz, że Twoje konto zostało przejęte, skorzystaj z opcji, aby wylogować się ze wszystkich urządzeń i stron internetowych, które obecnie używają Twojego Apple ID.

Wyloguj się ze starych urządzeń

W miarę nabywania kolejnych urządzeń z nadgryzionym jabłuszkiem Twój Apple ID będzie powiązany z coraz większą ich liczbą. Przed sprzedażą jakiegokolwiek urządzenia należy się skutecznie wylogować i najlepiej przywrócić urządzenie do ustawień fabrycznych. (Najlepiej wybrać opcję wymazania iPhone bezpośrednio w urządzeniu: „Wymaż całą zawartość i ustawienia”.)

Aby zobaczyć urządzenia, na które obecnie zalogowany jest Twój Apple ID, przejrzyj sekcję Urządzenia w witrynie Apple ID. W każdym przypadku możesz wybrać więcej opcji, które określą model, wersję systemu operacyjnego i numer seryjny urządzenia. Ponadto powiązane elementy z Apple Pay są wyraźnie oznaczone.

Możesz zdalnie usunąć urządzenie z konta Apple ID, a nawet wymazać to urządzenie zdalnie. Z racji doświadczenia jednak wiemy, że samo zdalne “odpięcie” od konta często nie kończy się sukcesem. 

Włącz dwuetapowe uwierzytelnianie

Apple oferuje uwierzytelnianie dwuetapowe. Polega ono na tym, że gdy chcesz zalogować się na nowe urządzenie, musisz zweryfikować swoją tożsamość za pomocą kodu wysłanego na zaufanego iPhone’a, iPada lub iPoda touch z systemem iOS 9 lub nowszym, Apple Watch z systemem watchOS 6 lub nowszym albo Mac z systemem OS X El Capitan lub nowszym.

Uwierzytelnianie można łatwo skonfigurować w Ustawieniach na iOS. Przejdź do Ustawienia > Kliknij swoją nazwę Apple ID > Hasło i ochrona > “Włącz uwierzytelnianie dwupoziomowe”. Musisz podać numer zaufanego numeru telefonu, aby otrzymać kody weryfikacyjne. W systemie Mac równoważne ustawienia znajdują się w „Preferencje systemowe”> iCloud> Szczegóły konta > “Bezpieczeństwo”.

W sekcji Bezpieczeństwo w witrynie Apple ID możesz dodać kolejne numery. Apple zaleca to zrobić na wypadek kiedy możesz nie być w stanie uzyskać dostępu do swojego numeru podstawowego. Nie dołączaj jednak telefonu należącego do kogoś innego – zamiast tego użyj innego numeru, do którego tylko Ty masz dostęp.

Należy również pamiętać, że system 2FA firmy Apple nie jest do końca doskonały. Możliwy jest przypadek, że ktoś wejdzie w posiadanie komputera Mac, zaloguje się do witryny Apple ID, uzyska dostęp do 2FA na tym komputerze Mac, a następnie uzyskać dostęp do ustawień Apple ID.

Chroń się przed taką możliwością, zabezpieczając nie tylko swoje Apple ID skomplikowanym hasłem, ale także swój komputer. Nie używaj autouzupełniania haseł w przeglądarce dla konta Apple ID. Jeśli hasło te zostało już zapisane, może być usunięte w ustawieniach przeglądarki.

Stwórz prywatne odpowiedzi bezpieczeństwa

Jeśli nie chcesz używać uwierzytelniania dwupoziomowego, możesz zamiast tego wybrać ochronę swojego konta za pomocą pytań zabezpieczających. Uwaga! Pytania ogólne można łatwo zaprojektować społecznie, pomyśl tylko jak w dobie Internetu łatwo uzyskać takie informacje jak nazwy szkoły do której chodzisz, imienia psa, panieńskiego nazwiska Twojej matki, a nawet numeru PESEL.

Niestety nie jesteś w stanie nic zrobić ze standardowymi pytaniami Apple, ale możesz się zabezpieczyć. Użyj menedżera haseł i stwórz unikalny, losowy ciąg dla każdej odpowiedzi, który tylko ty możesz znać. Zapisz je w swoim menedżerze haseł, więc tylko Ty masz dostęp.

Uważaj na wiadomości phishingowe / SMS

Wiadomości phishingowe to takie, które próbują wyglądać jak oryginalna wiadomość zachęcająca do zalogowania się na konto Apple. Przeważnie nawet pobieżne spojrzenie na wiadomość przejawia coś podejrzanego. Niestety często złodziej będzie próbować wzbudzić w tobie lęk lub stres. Może to zrobić na przykład poprzez stwierdzenie, że Twoje konto zostało zablokowane lub zagrożone, lub że dokonano dużego zakupu, o którym nie wiedziałeś.

Nigdy nie klikaj linku bezpośrednio z tej wiadomości, a tym bardziej nie loguj się na stronę podaną w linku. Może to wyglądać jak oficjalna strona internetowa Apple, ale tak nie jest. 

W razie wątpliwości dotyczących wiadomości e-mail lub ostrzeżeń dotyczących bezpieczeństwa związanych z wyłudzaniem informacji odwiedź witrynę pomocy technicznej Apple , przewiń w dół i wybierz Uzyskaj pomoc techniczną.

5/5 - (4 votes)

Dodaj komentarz