Jak zrobić zrzut ekranu MacBook?

Mikołaj Mikiciuk

Updated on:

zrzut ekranu macbook

Apple w przeciwieństwie do komputerów z systemem Windows nie posiada dedykowanego przycisku do robienia zrzutu ekranu, tzw. Print Screen’a. Oczywiście umożliwia taką funkcjonalność i zdaniem wielu – na dużo wyższym poziomie! W przypadku Macbooka i iMac’a w zależności od kombinacji na klawiaturze możemy wybrać zakres tworzenia screenshota. 

Kilka ważnych informacji

Screenshot zapisywany jest w formacie PNG i rozdzielczości takiej jak nasz ekran. Oczywiście wszelkie zmiany formatu pliku są możliwe za pomocą programów zewnętrznych. 

Domyślnie nazwa stworzonego przez nas screena zawiera w sobie nazwę „Zrzut ekranu” i datę w formacie rok – miesiąc – dzień oraz godzina,

np. Zrzut ekranu 2020 – 01 – 01 o 22:22.

Stworzony plik będzie po chwili dostępny na naszym biurku, a podgląd w ostatnich plikach. Za pomocą systemowej aplikacji Grab możemy zmienić domyślne położenie zapisywanych plików.

W wersji od Mojave istnieje aplikacja umożliwiająca robienie zrzutów. Otwieramy ją za pomocą Shift+Command+5.

W dowolnym momencie możemy przerwać wykonywanie print screena, dzięki czemu żaden plik nie zostanie stworzony, a cały proces zniwelowany. Wystarczy przycisnąć przycisk Escape. 

Print screen całego ekranu

Wykonanie zrzutu całego ekranu MacBooka jest bardzo proste. Wystarczy nacisnąć kombinację Shift + Command + 3. Jeśli mamy włączony dźwięk, to po chwili usłyszymy dźwięk migawki aparatu. 

Jak zrobić print screen mac
Shift + Command +3 = Screen shot!

Print screen części ekranu

Jeśli nie potrzebujemy zrzutu całości ekranu, możemy wybrać jego konkretny fragment. Do uchwycenia fragmentu ekranu używamy skrótu: Shift + Command + 4. Od razu pojawi się celownik służący do zaznaczenia pola, które nas interesuje. Możemy puścić już klawisze, a celownik przesuwamy po po przekątnej ekranu. Po puszczeniu przycisku myszki usłyszymy dźwięk migawki, a zrzut będzie dostępny na naszym biurku.  

Istnieje możliwość przeniesienia miejsca zaznaczenia ekranu za pomocą klawisza spacji lub Shift’u. Kiedy pojawi się celownik należy kliknąć lewy przycisk myszy i wcisnąć spację, a przeniesiemy obszar w dowolne miejsce ekranu. Wykorzystując przycisk Shift przeniesiemy obszar zaznaczenia tylko w poziomie. 

Jeśli natomiast chcemy wykonać zrzut o określonych rozmiarach, przytrzymaj lewy przycisk myszki i nie puszczaj go aż do momentu uzyskania odpowiedniego rozmiaru. Wielkość wyrażoną w pikselach widzisz w prawym, dolnym rogu zaznaczonego fragmentu (u góry w pionie, na dole w poziomie).  

Print screen okna aplikacji

Wykonanie screenshota okna aplikacji jest możliwe za pomocą użycia skrótu Shift + Command + 4. Po pojawieniu się celownika należy wcisnąć spację. Przesuwamy myszkę nad okno aplikacji i przyciskamy lewy przycisk myszki. Nałożony zostanie dodatkowo efekt cienia. 

Jeśli chcemy z niego zrezygnować po pojawieniu się kursora zamiast spacji należy przycisnąć kombinację przycisków spacja + alt, a dopiero wtedy lewy przycisk myszki. 

Opóźniony lub cykliczny print screen

MacOs umożliwia nawet wykonanie cyklicznego Print Screena lub z opóźnieniem czasowym. Wszystko to dzięki systemowej aplikacji GRAB. Wyszukaj i otwórz wspomnianą aplikację, znajdź opcję “Capture”, a następnie Timed Screen i uruchom timer

Drukowanie print screena 

… a jeśli chcesz wydrukować print screena stuknij dwukrotnie lewy przycisk myszy w celu otworzenia podglądu, wciśnij kombinację Command + P , a uruchomisz okienko preferencji drukowania.  

5/5 - (5 votes)

Dodaj komentarz