Promowane

Atmosfera i kultura panująca w firmie jako czynnik zatrzymujący pracowników w Twojej firmie

Wzrost liczby firm na rynku i wiele opcji nowych stanowisk pracy spowodowało, że wysokość wynagrodzenia nie jest już dla pracownika priorytetem – równie ważne są atmosfera i kultura organizacyjna jakie panują w ich firmie.

Kultura korporacyjna – co to takiego?

Jest to pewien zbiór zachowań, które mówią o tym w jaki sposób pracodawcy i pracownicy wchodzą w interakcje wewnętrzne jak i zewnętrzne. Dzięki kulturze korporacyjnej firmy mogą łatwiej przyciągnąć nowych klientów i pracowników. 

Kultura korporacyjna to inaczej jasne cele firmy jakie chce ona przedstawić światu i według których się kieruje. Przedstawia ona także codzienne procedury czy zwyczaje jakie panują w miejscu pracy.

Typy kultury korporacyjnej

Istnieją cztery typy kultury korporacyjnej:

  • kultura klanu – charakteryzuje się jednością między pracownikami oraz przyjazną i pozytywną atmosferą, wszyscy są pomocni i lojalni wobec siebie. Liderzy angażują się w pomoc swoim pracownikom i dają im możliwość na rozwijanie swoich umiejętności i spełnianie się w życiu zawodowym,
  • kultura adhokracji – oznacza, że firmy, które ją stosują stawiają na dynamiczne i nastawione na współpracę środowisko pracy. Pracodawcy są w stanie dać przestrzeń swoim pracownikom, o ile ich efekty przyczynią się do sukcesu firmy, ceni się tu również elastyczność pracy,
  • kultura rynku – idealna dla pracoholików – skupia się na ciągłym dążeniu do sukcesu, osiąganiu wyników przez firmę bez względu na to, jaka będzie panować w niej atmosfera,
  • kultura hierarchii – jej cechą charakterystyczną jest przestrzeganie wszelkich procesów i procedur, które zostały wcześniej określone przez liderów. W tej kulturze nie istnieje takie coś jak elastyczność czy podejmowanie ryzyka. 

Atmosfera i kultura prawie tak samo ważna co wynagrodzenie

Według badania firmy Awareson, atmosfera i kultura organizacji są na drugim miejscu czynników zatrzymujących pracowników IT w organizacji. Głównym powodem długotrwałego związania się pracownika z firmą jest wynagrodzenie. 

Jak się okazuje – pieniądze to nie wszystko czego chcą pracownicy w organizacjach IT. Równie istotna jest dla nich atmosfera, jaka panuje w miejscu pracy. Jeżeli nie jest ona satysfakcjonująca to pracownicy nie mają większych powodów, aby zostać w firmie – w końcu ofert pracy jest pełno. 

Z tego powodu pracodawcy zaczęli postrzegać swoich pracowników jako ludzi, a nie robotów, dzięki którym firma osiąga sukces. Zaczęli się oni uczyć w jaki sposób mogą pomóc rozwijać się swoim pracownikom oraz zapewniają im wsparcie i elastyczność pracy.

Należy także pamiętać o kulturze organizacji – pracownik może się identyfikować z przedstawionymi przez firmę wartościami, dzięki czemu poczuje swoją przynależność. Jego poczucie związania z miejscem pracy wpłynie na motywację, dzięki czemu pracodawca będzie mógł mu łatwiej zaufać.

  • Dodatkowo za deklaracjami muszą iść działania. Jeśli firma stawia na rozwój pracowników, to powinno oznaczać np. określony budżet, dodatkowe dni wolne na szkolenia czy jasne kryteria awansu – mówi Maja Wojciechowska, HR BP w Awareson.

Kultura i atmosfera są znakiem rozpoznawczym firmy, jego wizerunkiem, dzięki któremu łatwiej przyciągnie ona do siebie nowych pracowników, zmotywuje do działania oraz zwiększy ich wydajność.

Oceń post

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Back to top button

Wyłącz Adblocka, daj zarobić ;(

Udostępniamy wartościowe informacje kompletnie za darmo. Prosimy Cię jednak o wyłączenie Adblocka, a obiecujemy, że reklamy nie naruszą Twojej prywatności ani komfortu przeglądania strony.