Atmosfera i kultura panująca w firmie jako czynnik zatrzymujący pracowników w Twojej firmie

Artykuł zewnętrzny

atmosfera w pracy

Wzrost liczby firm na rynku i wiele opcji nowych stanowisk pracy spowodowało, że wysokość wynagrodzenia nie jest już dla pracownika priorytetem – równie ważne są atmosfera i kultura organizacyjna jakie panują w ich firmie.

Kultura korporacyjna – co to takiego?

Jest to pewien zbiór zachowań, które mówią o tym w jaki sposób pracodawcy i pracownicy wchodzą w interakcje wewnętrzne jak i zewnętrzne. Dzięki kulturze korporacyjnej firmy mogą łatwiej przyciągnąć nowych klientów i pracowników. 

Kultura korporacyjna to inaczej jasne cele firmy jakie chce ona przedstawić światu i według których się kieruje. Przedstawia ona także codzienne procedury czy zwyczaje jakie panują w miejscu pracy.

Typy kultury korporacyjnej

Istnieją cztery typy kultury korporacyjnej:

  • kultura klanu – charakteryzuje się jednością między pracownikami oraz przyjazną i pozytywną atmosferą, wszyscy są pomocni i lojalni wobec siebie. Liderzy angażują się w pomoc swoim pracownikom i dają im możliwość na rozwijanie swoich umiejętności i spełnianie się w życiu zawodowym,
  • kultura adhokracji – oznacza, że firmy, które ją stosują stawiają na dynamiczne i nastawione na współpracę środowisko pracy. Pracodawcy są w stanie dać przestrzeń swoim pracownikom, o ile ich efekty przyczynią się do sukcesu firmy, ceni się tu również elastyczność pracy,
  • kultura rynku – idealna dla pracoholików – skupia się na ciągłym dążeniu do sukcesu, osiąganiu wyników przez firmę bez względu na to, jaka będzie panować w niej atmosfera,
  • kultura hierarchii – jej cechą charakterystyczną jest przestrzeganie wszelkich procesów i procedur, które zostały wcześniej określone przez liderów. W tej kulturze nie istnieje takie coś jak elastyczność czy podejmowanie ryzyka. 

Atmosfera i kultura prawie tak samo ważna co wynagrodzenie

Według badania firmy Awareson, atmosfera i kultura organizacji są na drugim miejscu czynników zatrzymujących pracowników IT w organizacji. Głównym powodem długotrwałego związania się pracownika z firmą jest wynagrodzenie. 

Jak się okazuje – pieniądze to nie wszystko czego chcą pracownicy w organizacjach IT. Równie istotna jest dla nich atmosfera, jaka panuje w miejscu pracy. Jeżeli nie jest ona satysfakcjonująca to pracownicy nie mają większych powodów, aby zostać w firmie – w końcu ofert pracy jest pełno. 

Z tego powodu pracodawcy zaczęli postrzegać swoich pracowników jako ludzi, a nie robotów, dzięki którym firma osiąga sukces. Zaczęli się oni uczyć w jaki sposób mogą pomóc rozwijać się swoim pracownikom oraz zapewniają im wsparcie i elastyczność pracy.

Należy także pamiętać o kulturze organizacji – pracownik może się identyfikować z przedstawionymi przez firmę wartościami, dzięki czemu poczuje swoją przynależność. Jego poczucie związania z miejscem pracy wpłynie na motywację, dzięki czemu pracodawca będzie mógł mu łatwiej zaufać.

  • Dodatkowo za deklaracjami muszą iść działania. Jeśli firma stawia na rozwój pracowników, to powinno oznaczać np. określony budżet, dodatkowe dni wolne na szkolenia czy jasne kryteria awansu – mówi Maja Wojciechowska, HR BP w Awareson.

Kultura i atmosfera są znakiem rozpoznawczym firmy, jego wizerunkiem, dzięki któremu łatwiej przyciągnie ona do siebie nowych pracowników, zmotywuje do działania oraz zwiększy ich wydajność.

Oceń post

Dodaj komentarz