Wyłazy dachowe, czyli dobry sposób na komfort i bezpieczeństwo Twojej rodziny

Artykuł zewnętrzny

wyłazy dachowe

Budując dom jednorodzinny, trzeba rozważyć mnóstwo drobiazgowych opcji. Instalacja wyjść dachowych jest jedną z nich. Czy to się rzeczywiście opłaca? Warto mieć wyłazy dachowe w swoim domu? Owszem warto. W naszym artykule dowiesz się dlaczego.

Wyłazy dachowe a bezpieczeństwo

Wyłazy dachowe umożliwiają łatwy i bezpieczny dostęp do dachu, strychu i innych trudno dostępnych miejsc w domu. Metalowe, przenośne drabiny są praktyczne tylko w wąskim zakresie. Mogą też być groźne dla zdrowia. Łatwo je przewrócić, a wadliwa konstrukcja lub zardzewiały element może doprowadzić do nagłego zsunięcia się stopni. No i katastrofa gotowa. Zainstalowanie wyłazu eliminuje takie zagrożenia. Nigdy nie utkniesz na dachu. A jeśli zaistnieje pilna potrzeba, będziesz mieć do niego tak szybki dostęp, jak to tylko możliwe.

Zamontowanie wyłazu dachowego poprawia również bezpieczeństwo przeciwpożarowe. Parter Twojego domu mogą strawić płomienie, podczas gdy cała rodzina zostanie ewakuowana przez dach. Podobnie da się powiedzieć o powodzi. Ile to już razy polskie domy zostały doszczętnie zalane? Przecież w naszym kraju powodzie to odwieczny problem. Odpowiednio szeroki wyłaz dachowy ułatwi postępowanie w sytuacji kryzysowej.

Wyłaz dachowy podczas prac konserwacyjnych

Wyłazy są niezwykle pomocne w zapewnianiu bezpiecznego i łatwego dostępu do dachu również w celu jego konserwacji. Dzięki takim systemom wszelkiego rodzaju naprawy i zabiegi pielęgnacyjne są i szybsze, i łatwiejsze zarazem. Choćby samo dostarczenie przewodu wodnego może odbyć się poprzez wyłaz dachowy, więc mycie dachówek lub blachy przestanie być jakimkolwiek problemem. Impregnacja czy farba również może zostać w ten sposób dostarczona, a w razie nasilenia się wiatru lub deszczu odwrót ludzi oraz sprzętu przebiegnie sprawnie.

Konserwacja dachu dotyczy także odśnieżania. Choć zimy w Polsce potrafią być łagodne, nagłe śnieżyce czy atak mrozu to coś, na co trzeba być gotowym. Wyłazy dachowe pozwolą Ci w bezpieczny sposób skuć lód z dachu. Usunięcie nadmiaru śniegu także nie będzie problematyczne, a to z kolei odciąży konstrukcję. Takie czynności to podstawa, aby zapobiec ewentualnej katastrofie budowlanej. A co z czyszczeniem komina? No właśnie, przewody kominowe także trzeba regularne czyścić. Ich drożność musi być zapewniona. To jeden z najważniejszych obowiązków, jaki spoczywa na każdym gospodarzu.

Czy wyłaz dachowy ma wpływ na oszczędność?

Tak. Nowoczesne wyłazy dachowe są świetnie izolowane, więc nie wypuszczą ciepła ze strychu lub poddasza. Oznacza to, że obawy o konieczność dogrzewania tych pomieszczeń są bezzasadne. Energia słoneczna z zewnątrz natomiast będzie mogła je bez przeszkód nagrzać. Są jednak i takie konstrukcje, które mają wbudowane filtry, aby zapobiec nadmiernemu nagrzewaniu w czasie lata. Dzięki temu nie ma potrzeby uruchamiania klimatyzacji tylko po to, aby zneutralizować nadmiar ciepła, który dostał się do domu przez otwór dachowy.

Takie rozwiązanie ma potencjał finansowy. Otóż instalacja wyłazów dachowych może podnieść wartość Twojego domu. Wynika to z licznych zalet obecności takich systemów w budynkach mieszkalnych. Oznacza to, że nawet skromny wyłaz stanowi ulepszenie, które poprawia atrakcyjność nieruchomości. Potencjalni kupcy mogą być z tego względu bardzo zadowoleni, ponieważ nie będą musieli przeprowadzać kosztownego remontu w celu umieszczenia nowych wyłazów.

Wyłazy na płaski dach

Warto wspomnieć o domach z płaskim dachem. Umieszczenie wyłazu pozwoli nie tylko wczas wystąpienia wyżej wymienionych okoliczności, lecz także jako komfortowy sposób na zagospodarowanie dostępnej przestrzeni. Ule na dachu nie są dzisiaj czymś szokującym. W krajach zachodnich decyduje się na to całkiem sporo osób. Wyłaz posłuży oczywiście jako wygodna forma dostępu. Poza tym płaski dach można wykorzystać jako wspaniały taras. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby postawić na nim stół, krzesła, a nawet grilla. Bezpieczny i relatywnie duży wyłaz dachowy to najlepszy sposób, aby sobie coś takiego umożliwić.

Łatwość użycia

Wyłazy dachowe zostały zaprojektowane tak, aby były łatwe w obsłudze i lekkie. Większość starych luków dachowych jest wykonana z litego metalu, przez co są dość ciężkie i trudne do podniesienia. Do tego rdzewieją… Dziś jednak producenci mają w ofercie rozwiązania, które są właściwie stuprocentowo odporne na korozję. Są też znacznie lżejsze i łatwiejsze w otwieraniu. Drążek blokujący na przykład ułatwia obsługę wyłazów jedną ręką, a tłoki gazowe podnoszą pokrywę do 80 stopni. Oczywiście wiele zależy od konkretnych modeli i podczas zamawiania warto dokładnie sprawdzić wszystkie parametry oraz dane techniczne.

Podsumowanie

Umieszczenie wyłazu dachowego umożliwia łatwiejsze usuwanie śniegu i lodu. Pomaga też w czasie konserwacji przewodów kominowych bez potrzeby używania ruchomych drabin. Przede wszystkim jednak dzięki nim znacznie bezpieczniej dostać się na dach w razie pilnej potrzeby. Ewakuacja rodziny w czasie pożaru lub powodzi stanie się dużo prostsza, jeśli zainstalujesz dobrej jakości sprzęt. Wyłazy dachowe to zatem doskonały pomysł, nie sądzisz?

Oceń post

Dodaj komentarz