Według wstępnych danych Głównego Urzędu Statystycznego inflacja konsumencka w Polsce wyniosła w czerwcu 2022 roku 15,6 proc. To oznacza, że nasze oszczędności tracą na wartości w tempie niespotykanym od ponad 20 lat. Aby temu zapobiec, trzeba środki zainwestować. Tylko jak to zrobić, aby zminimalizować ryzyko? Czy możliwe jest bezpieczne inwestowanie na giełdzie, na której potencjał zysku jest bardzo wysoki?
Przejdź na skróty:
Jak zacząć inwestowanie na giełdzie?
Jak inwestować na giełdzie krok po kroku? Podjęcie próby zarabiania powinno być poprzedzone odpowiednim przygotowaniem teoretycznym, zrozumieniem rynku kapitałowego i poznaniem instrumentów finansowych. Warto także spróbować swoich sił w wirtualnym inwestowaniu. Oznacza to, że najpierw dokonujemy fikcyjnego zakupu danych papierów wartościowych, a następnie analizujemy, jakie byśmy osiągnęli wyniki, gdybyśmy rzeczywiście się na to zdecydowali. Oczywiście inaczej podejmuje się decyzje, kiedy istnieje ryzyko utraty części lub całości kapitału, natomiast i tak warto przed rozpoczęciem inwestowania spróbować swoich sił na giełdzie bez wykładania oszczędności.
Inwestowanie na giełdzie – podstawy
Po zdobyciu wiedzy teoretycznej i wirtualnym testowaniu można przejść do konkretnego przygotowania do inwestycji. Przede wszystkim trzeba wiedzieć, że aby móc przechowywać kupione papiery wartościowe i inne instrumenty finansowe, należy założyć konto maklerskie. Oferty są zróżnicowane – przed otwarciem rachunku dobrze jest sprawdzić, ile wynosi opłata za jego prowadzenie, prowizja od obrotu obligacjami i innymi papierami wartościowymi, a także czy dostęp do notowań w czasie rzeczywistym jest darmowy.
Otwarcie rachunku możliwe jest również przez stronę internetową domu maklerskiego. Jeśli chodzi o banki, to najłatwiej zrobić to można za pośrednictwem bankowości elektronicznej. Kiedy to zadanie powiedzie się, przychodzi czas na wpłacenie środków na konto. Inwestowanie na giełdzie warto rozpocząć od małych kwot i to przy założeniu, że ewentualna utrata tych pieniędzy nie wpłynie negatywnie na finanse inwestora. Oznacza to, że należy zacząć od sumy stanowiącej niewielki procent oszczędności.
Czy lokowanie środków na giełdzie się opłaca? Zdecydowanie tak, jeśli masz wiedzę, doświadczenie i podejmujesz przemyślane decyzje. Częstym błędem osób początkujących inwestorów decydujących się na akcje jest niewłaściwe reagowanie. Kiedy aktywa zaraz po transakcji zaczynają tracić na wartości, często dochodzi do ich sprzedaży. Owszem, możliwe są sytuacje, w których taki krok będzie uzasadniony, jednak często wynika on ze strachu przed większą stratą. Dlatego też portfel inwestycyjny należy różnicować, aby w razie spadku wartości jednych akcji, wzrost wartości innych powodował, że i tak osiągniemy zysk. Czasem też konieczna jest cierpliwość, która pozwoli zaakceptować czasowe.
Bardzo ważną podstawową zasadą inwestowania na giełdzie jest też założenie, że nie należy obracać pożyczonym kapitałem. W razie złych wyników nie tylko stracimy zainwestowane środki, ale również będziemy musieli spłacić zobowiązanie – co może okazać się bardzo dużym problemem.
Jakie jest ryzyko inwestowania na giełdzie?
Każda forma inwestowania wiąże się z ponoszeniem ryzyka. Nie da się też ukryć, że na giełdzie jest ono wysokie, stawki akcji mogą się zmieniać dynamicznie. Nawet wtedy, gdy zdobędziemy wiedzę w tym zakresie i nie będziemy dokonywać pochopnych zakupów, nie mamy gwarancji osiągnięcia zysku. Tu niestety sporą rolę odgrywa też zwykłe szczęście. Dlatego decydując się na taką formę zagospodarowania środków, musimy liczyć się z możliwością utraty części lub wszystkich pieniędzy.
W co można bezpiecznie inwestować?
Giełda to tylko jeden z wielu sposobów na obracanie kapitałem. Czy istnieją mniej ryzykowne formy lokowania oszczędności? Tak, a jedną z nich jest złoto, nazywane bezpieczną przystanią dla inwestorów. Jest ono wybierane szczególnie często w czasie kryzysu, gdyż co ciekawe, historia pokazuje, że w takich okresach kruszec ten zyskuje na wartości. Inwestowanie w złoto to na pewno dobry pomysł dla osób, które mają mniejszą wiedzę i szukają bezpiecznych czy mniej skomplikowanych opcji na ochronę środków przed inflacją. Od zakupu tego metalu nie stronią też jednak doświadczeni inwestorzy, traktujący go jako ważny element portfela inwestycyjnego, zabezpieczający część kapitału na wypadek załamania gospodarczego.
A jak rozpocząć inwestowanie w złoto? Wystarczy wejść na stronę https://skup.zlota.pl/ i wypełnić formularz kontaktowy. Następnie należy oczekiwać informacji ze strony doradcy, z którym zostaną uzgodnienie warunki inwestycji. Wbrew obiegowej opinii, złoto może też przynieść duży zysk – w ostatnich 50 latach było to średnio 18 proc. w skali roku!
Czy wiec można bezpiecznie inwestować na giełdzie? W praktyce jest to niestety niemożliwe, o czym każdego roku przekonuje się wiele osób – w tym także ci, którzy decydowali się na zakup „pewniaków”. Mimo to warto pamiętać, że liczna jest także grupa tych, którzy na akcjach zarobili naprawdę olbrzymie pieniądze. Większość z tych osób zgodzi się jednak, że zawsze trzeba mieć też „bezpieczną przystań”, która pozwoli zabezpieczyć kapitał na wypadek problemów. A funkcję tę doskonale spełnia właśnie wspomniane złoto.