Co musisz wiedzieć o aranżacji wnętrz — poradnik dla zielonych

Artykuł zewnętrzny

Wskazówki do aranżacji wnętrz

Aranżacja wnętrz to trudna sztuka polegająca na kształtowaniu wystroju architektonicznego oraz wizualnego pomieszczeń. Nie chodzi tu zatem jedynie o stworzenie ładnych wnętrz, a raczej połączenie atrakcyjnego wyglądu z funkcjonalnością oraz maksymalnym komfortem życia na danej przestrzeni. Nie jest to zadanie łatwe, szczególnie dla osób, które nigdy wcześniej nie miały styczności z projektowaniem wnętrz. Co należy wiedzieć o aranżacji wnętrz? Jakie są podstawy projektowania przestrzeni? O tym wszystkim opowiemy w dzisiejszym wpisie.

Dlaczego aranżacja wnętrz to wyzwanie?

Aranżacja wnętrz to zadanie wymagające nie tylko wiedzy, ale też pewnego zmysłu smaku i umiejętności dopasowywania rzeczy, tak by tworzyły harmonijną całość. Dla profesjonalistów, takich jak Agnieszka Lorenc, która projektuje wnętrza w Krakowie, a o której przeczytamy na stronie agnieszkalorenc.pl, jest to codzienność, jednak okupiona długimi latami nauki i nieustannym dokształcaniem się w temacie. Czy oznacza to, że samodzielne zaplanowanie wnętrz własnego domu nie może się udać? Oczywiście, że może, warto jednak dobrze przygotować się do tego tematu i podejść do niego z pewną pokorą.

Od czego zacząć aranżację wnętrza własnego domu?

Wspomnieliśmy już, że aranżacja wnętrz wymaga umiejętności planowania przestrzeni i łączenia różnych elementów wyposażenia, tak by tworzyły spójną całość. Oczywiście należy w tym wszystkim uwzględnić nasze osobiste preferencje i potrzeby, tak by aranżacja pozwalała nam komfortowo żyć na danej przestrzeni. Co więcej, plany te powinny być skonfrontowane z naszym budżetem oraz dopasowane do możliwości lokalowych danego budynku. Wszystko to sprawia, że aranżacja wnętrz to zadanie pracochłonne, dla tego w trakcie procesu warto skorzystać z kilku prostych wskazówek, które ułatwią nam pracę.

Poradnik po aranżacji wnętrz

Aranżacja wnętrz- wskazówki dla początkujących

1. Przygotowanie planu to podstawa

Niezależnie od tego, czy nasza aranżacja dotyczy jednego pomieszczenia, czy całego budynku najistotniejszym etapem jest dokładne zaplanowanie i rozrysowanie wszystkich prac. Oczywiście nikt nie wymaga od nas profesjonalnego projektu wnętrza, jednak dobrze jest rozpisać sobie poszczególne prace. Pominięcie tego etapu może skutkować wystąpieniem szeregu problemów, takich jak dodatkowe koszty lub niefunkcjonalne zaaranżowanie przestrzeni. Dokładne przestudiowanie projektu poszczególnych pomieszczeń pozwoli nam również precyzyjnie zaplanować każdy centymetr danego wnętrza, tak by idealnie dopasować je do naszych potrzeb.

2. Jak dobrać odpowiednie kolory?

Dobór kolorów odgrywa istotny wpływ na ostateczny wygląd każdej aranżacji. Warto o tym wiedzieć, tak by ułatwić sobie zadanie i nadać pomieszczeniom odpowiedniego charakteru i stylu. Wybierając kolory, które mają zostać użyte przy aranżacji wnętrza, należy zapamiętać, że:

  • odpowiednie zastosowanie jasnych barw potrafi optycznie powiększyć, wydłużyć lub poszerzyć pomieszczenie;
  • ciemne kolory skracają oraz zmniejszają optycznie wnętrze;
  • wybranie koloru przewodniego aranżacji pozwoli nam uniknąć chaosu we wnętrzu;
  • do ciemnych mebli najlepiej pasują jasne farby i na odwrót;
  • każda barwa wygląda inaczej w świetle dziennym i sztucznym, dlatego jeśli do pomieszczenia wpada mała ilość światła słonecznego, warto postawić na ciepłe i jasne barwy;
  • łączenie kolorów powinno się odbywać na zasadzie harmonii (dwie barwy pokrewne), kontrastu (kolory dopełniające się) lub monochromii (dominacja jednego koloru).

3. Zachowanie proporcji jest wyjątkowo ważne

Stojąc przed aranżacją danego wnętrza, nie należy zapominać o proporcjach, które mają istotne znaczeni dla odbioru całej stylizacji. Wybór zbyt dużych mebli do małego pomieszczenia sprawi, że wnętrze zostanie przytłoczone, a korzystanie z pokoju będzie niekomfortowe. Tym samym, warto jest stawiać na niewielkie dodatki, tej samej wielkości. Z kolei w dużych pomieszczeniach nie sprawdzą się małe meble, które dadzą wrażenie pustki. Nie należy również przesadzać z ilością barw i wzorów w jednym pomieszczeniu.

Wskazówki do aranżacji wnętrz

4. Warto zadbać o naturalne światło

Rola naturalnego światła w aranżacji wnętrz jest nie do przecenienia. Nie tylko ma ono ogromny wpływ na samopoczucie człowieka, ale na również wyjątkowo ważny aspekt praktyczny. Stojąc przed aranżacją danego wnętrza, warto się więc zdecydować na rozwiązania, które pozwolą wpuścić do pomieszczenia jak największą ilość światła naturalnego.

5. Wybór jednego stylu jest kluczowy

Pomimo że jednym z kluczowych aspektów aranżacji wnętrza jest jego dopasowanie do naszych upodobań, nie możemy zapominać, że wygląd pomieszczenia powinien być spójny i jednolity. W sytuacji, gdy jesteśmy fanami kilku stylów architektonicznych, nie powinniśmy ich mieszać, lecz zdecydować się na ten, który najbardziej pasuje do naszej estetyki. Unikniemy w ten sposób chaosu i braku harmonii.

Podsumowując, udana aranżacja wnętrza to połączenie właściwego rozpoznania swoich potrzeb, zamysłu estetycznego oraz logicznego planowania. Jeśli nie zapomnimy o umiarze, harmonii oraz równowadze to będziemy w stanie stworzyć niepowtarzalny wystrój, którego nie powstydziłby się żaden profesjonalny architekt wnętrz.

Oceń post

Dodaj komentarz