Co musisz wiedzieć o studiach na kierunku Zarządzanie Zasobami Ludzkimi?

Mikołaj Mikiciuk

Updated on:

zarządzanie zasobami ludzkimi

Lubisz pracować z ludźmi i pomagać im odnieść sukces? Czy masz charyzmę i zachęcasz innych do działania? Ciągle zastanawiasz się jak ułatwiać pracę i życie? Jeśli na powyższe pytania odpowiadasz jednogłośnie “tak”, to zarządzanie zasobami ludzkimi mogą być idealnym kierunkiem studiów dla Ciebie. Praca w HR jest trudna, lecz satysfakcjonująca. Dlatego warto przyjrzeć się jak wygląda praca w tej dziedzinie i jakie umiejętności powinieneś/aś posiadać, aby odnaleźć się na tym kierunku. Zapraszamy do naszego poradnika pt. “Co musisz wiedzieć o studiach na kierunku Zarządzanie Zasobami Ludzkimi?”

Czym jest Zarządzanie Zasobami Ludzkimi?

Zarządzanie zasobami ludzkimi (HRM) jest dziedziną obejmującą zarządzanie oraz rozwój pracowników firmy. Polega na koncentracji na zasadach, metodach i technologiach stosowanych w celu poprawy produktywności organizacji. To strategiczne i kompleksowe podejście do zarządzania ludźmi, środowiskiem pracy oraz jej kulturą. Dobrze wprowadzona strategia/polityka pozwala na skuteczniejsze i efektywniejsze realizowanie ogólnych celów oraz zadań w firme. Ponadto, HR skupia się także na dostarczaniu wiedzy, narzędzi i szkoleń dla pracowników. 

Jako specjalista ds. HR możesz wykonywać poniższe zadania:

  • Selekcja potencjalnych pracowników i ich rekrutacja,
  • Rozwój i edukacja,
  • Świadczenia socjalne,
  • Ubezpieczenia socjalne,
  • Zarządzanie stosunkami pracy,
  • Zarządzanie organizacją i jej rozwojem.

Jakie cechy są potrzebne do bycia specjalistą HR?

Zmieniające się potrzeby organizacji i rozwój technologii wymusza zmiany w HR. Zamiast zadań na poziomie administracyjnym, konieczne jest podejmowanie działań strategicznych i planistycznych. Przede wszystkim, specjaliści muszą rozumieć strategię biznesową, co napędza sukces i jak angażować pracowników, pomagać im w rozwoju, ale także wciąż adaptować się do zmieniającego środowiska pracy. Najważniejsze umiejętności, w których powinni rozwijać się specjaliści, to komunikacja, planowanie, organizacja, rozwiązywanie problemów i współpraca

Organizacja

Posiadanie dobrych umiejętności organizacyjnych pomaga ustalać priorytety, żonglować obowiązkami i zarządzać obciążeniami, nadzorować pracowników, przeprowadzać oceny i weryfikować cele.

Analityka

Komputeryzacja i automatyzacja jest bardzo opłacalna dla przedsiębiorstwa. Komputery przejmują wiele zadań, które dotychczas były wykonywane przez ludzi, lecz istnieje wiele czynności, których nie zastąpią prawdopodobnie nigdy. Mowa tutaj o umiejętnościach analizy, oceny, a w szczególności tworzenia nowych pomysłów. 

W HR analityka staje coraz ważniejsza. Oprócz oceny opłacalności wykonywania podejmowanych działań, dużo łatwiej i szybciej można przekonać ludzi przedstawiając im konkretne dane jako podstawa oraz argumentacja Twoich słów i podjętych decyzji.  

Kreatywność

Chcąc wznieść firmę na wyższy poziom organizacji i kultury pracy, potrzebna jest kreatywność. Jako specjalista powinieneś wymyślać nowe metody pracy i usprawnienia, które będą dostosowane do potrzeb danej firmy. Nie ma rozwiązań uniwersalnych, które mają zastosowanie w każdej sytuacji. 

Kreatywność umożliwia wyprzedzenie konkurencji jako organizacja. Zastosowanie oryginalnych, innowacyjnych rozwiązań mogą wyróżnić firmę z tłumu. 

Współpraca

Profesjonalista potrafi funkcjonować w środowisku różnorodnym kulturowo i językowo. Wymaga to umiejętności zarówno językowych jak i zdolności adaptacyjnych. Nie zapominajmy jednakże po prostu o współpracy z drugim człowiekiem. Pomimo wielu podobieństw, każdy z nich wymaga indywidualnego podejścia.

Specjaliści HR muszą być przystępni i mieć dobre umiejętności komunikacyjne, aby utrzymać pozytywne relacje robocze między wszystkimi pracownikami.

Inteligencja społeczna

W przyszłości jeszcze więcej procesów będzie zautomatyzowanych. Pomimo istnienia sztucznej inteligencji i jej zdolności maszynowego uczenia się, jest kilka obszarów, w których człowiek jest niezastąpiony. Są nimi dziedzina społeczna i rozumienie emocji, co przedstawiamy jako inteligencja społeczna. 

Ludzie HR rozumieją, jakie są oczekiwania danych grup docelowych i co motywuje ich do działania. Ważne jest, aby dotrzeć do sedna życzeń i potrzeb tych grup docelowych. Wtedy możesz szybko reagować na ich sygnały.

Zarządzanie Zasobami Ludzkimi jako kierunek studiów

Studia na tym kierunku występują jako studia licencjackie, w których program kształcenia trwa 3 lata, a także jako 2-letnie studia magisterskie. Możliwe jest podjęcie studiów magisterskich jednolitych, trwających 5 lat. 

Zazwyczaj “Zarządzanie zasobami ludzkimi” jest oferowane jako osobny kierunek studiów przez wydziały zarządzania uniwersytetów ekonomicznych i politechnik w większości miast, lecz często stanowi specjalizację na innych kierunków jak np. Zarządzanie, Biznes Międzynarodowy. Możliwe jest także nauczanie na biznesowej uczelni prywatnej, która może mieć bardziej przemawiający do Ciebie program nauczania i lepszą kadrę wykładowczą.

Nauka kończy się uzyskaniem dyplomu licencjata lub odpowiednio – magistra. Co ważne, studia mogą być podjęte w trybie stacjonarnym lub niestacjonarnym, a nawet online, bez względu na sytuację pandemiczną. 

Trudno jednak przebić się na wyższe stanowiska związane z HR mając zaledwie podstawową wiedzę w tej dziedzinie. Takie stanowiska jak “Manager HR i General HR” wymagają wiedzy i doświadczenia. Dlatego niektóre uczelnie oferują studia uzupełniające na kierunku Zarządzanie zasobami ludzkimi jako studia podyplomowe. Dzięki nim zdobędziesz cenną wiedzę przekazywaną przez wykładowców będącymi praktykami. 

5/5 - (6 votes)

Dodaj komentarz