Co to znaczy PogChamp? Jak używać ten skrót?

Mikołaj Mikiciuk

co to znaczy pogchamp

Twitch to coś więcej niż platforma do oglądania graczy streamujących bieżące rozgrywki. To doskonałe źródło rozrywki, a czat jest jednym z kluczowych elementów, który wpłynął na osiągnięcie tak dużego sukcesu. Choć inne platformy streamingowe miały swoje sposoby na komunikację między widzami, żadna z nich nie osiągnęła tak dużego poziomu autentyczności. Ponadto widzowie wiedzą, że zwykłe słowa mogą nie oddawać tych wszystkich uczuć, a emotikony Twitcha stały się najlepszym sposobem na ich okazanie. Emotki przekształciły się na jedną z podstawowych funkcji czatu na Twitchu, więc ich nieznajomość może nieco dezorientować w tym co się dzieje. Dowiedz się zatem co to znaczy PogChamp? Jak powstał i jak używać tego skrótu. Zapraszam! 

Co to znaczy PogChamp? 

co to znaczy pogchamp

PogChamp, a także Pog Champion to skrót od angielskiego wyrażenia “Play of Game Champion”, a tłumaczenie tego na język polski nie ma większego sensu. PogChamp to właściwie jedna z najstarszych emotek na Twitchu, która służy do wyrażania podekscytowania lub zaskoczenia. Ponadto może to czynić w sposób autentyczny jak i sarkastyczny. 

Zazwyczaj emotka ta jest wręcz spamowana podczas transmisji, w której aktualnie dzieje się coś ekscytującego, np. gracz pokonuje finałowego bossa lub wykonał penta-killa w LOL’u.  Emotka można również użyta w sposób trollingowy np. w sytuacji kiedy gracz nie podołał wyzwaniu, czy umarł na niskim poziomie gry. 

PogChamp jest silnie kojarzony z kulturą gier i platformą Twitcha. Mem z miną Gootecksa jest niemal wszechobecny w tym środowisku i kojarzony jest jednoznacznie z zaskoczeniem. Jednakże teraz może być postrzegany jako reakcja na wiele sytuacji, które niekoniecznie dotyczą tylko gier i to w formie zarówno jako obraz, jak i słowo.

Jak powstało PogChamp? 

Kultowa, wręcz przesadnie zszokowana twarz pierowtnej emotikony PogChamp została po raz pierwszy zauważona w teledysku Cross Counter TV w 2010 roku. Film ten przedstawia fragmenty streamera Mike Rossa i profesjonalnego gracza Ryana Gutierreza (Gootecks). Kamerzysta w wyniku potknięcia wpadł na swój statyw i potrząsnął aparatem, mina zaskoczenia Gootecka była wręcz komiczna – jego szeroko otwarte usta i oczy stały się memem, a w następstwie emotką Twitcha. 

Choć emotikona została spopularyzowana głównie na Twitchu, to podobno obraz ten pierwotnie pojawił się na stronie 4chan, zanim rozprzestrzenił się w pozostałych mediach. Obrazek w rzeczywistości został wykorzystany na 4chan przez społeczność graczy wkrótce po transmisji oryginalnego wideo w 2011 roku. Wtedy zaczęto używać tego obrazka w celu wyrażenia zaskoczenia lub podekscytowania w wielu wątkach. 

Dopiero w 2012 roku Twitch dodał kultową minę zaskoczonego Gootekcsa do swojej puli globalnych emotikonek nazywając ją „PogChamp”. Z ostatnich danych wynika, że od stycznia 2020 r. PogChamp jest używany średnio ponad pół miliona razy dziennie na Twitchu, a niekiedy przekracza ponad milion! 

26 maja 2017 roku, kanał e-sportowy “theScore” opublikował materiał omawiający historię kryjącą się za emotką PogChamp. Opowiada o tym nie byle kto, bo ekspert od memów – Josh Bury. Od momentu przesłania wideo, aktualny wynik wyświetleń przekroczył ponad milion! 

Według Kotaku, osobowości umożliwiające korzystanie z ich podobizn w celach związanych z emotikonami, są opłacane za każde użycie. Szacuje się zatem, że Gutierrez zarabiał ponad 50 tysięcy dolarów rocznie za użyczenie swojego wizerunku, przy czym podobną kwotę otrzymał bezpośrednio od Twitcha z góry.    

pogchamp google trends popularność
Popularność PogChamp na przestrzeni czasu. Źródło: Google Trends

Pozytywna, a jednak zakazana

Co ważne, w 2020 roku w internetowym slangu najczęściej używanych wyrażeń, uznano emotkę PogChamp oraz jego pochodne jako czułe i pozytywne określenie. Jednakże emotka ta została zakazana przez Twitcha w styczniu 2021 roku po kontrowersyjnym tweecie Gootecks, który dotyczył szturmu na Kapitol USA. Gootecks na swoim tweeterze opublikował pytanie dotyczące zmarłej kobiety w wyniku postrzelenia przez policję i zachęcał do dalszej przemocy. Na nieszczęście wszystko to zostało zestawione z emotką PogChamp co zmusiło Twitcha do chwilowego odcięcia się od tej emotki.

Od dnia 8 stycznia 2021 r. Twitch ogłosił, iż zastosuje tzw. “24-godzinne rozwiązanie rotacyjne” polegające na tym, że co 24 godziny będzie wprowadzana nową twarz „PogChamp”. Wybierane będą twarze spośród popularnych streamerów na platformie Twitcha. Nowe twarze PogChamp mają różne pochodzenie i wielkość odbiorców. Pierwszym wybrankiem został Kenny „Unroolie” McWild.

Pomimo zmian, emotka nadal ma to samo znaczenie  co oryginał. Nawet z zakazem Twitcha na oryginalną emotkę PogChamp z twarzą Gutierreza, użycie skrótów takich jak „poggers” i „pog” w slangu internetowym prawdopodobnie pozostanie bez zmian.

5/5 - (1 vote)

Dodaj komentarz