Co to znaczy SIMP? Wyjaśniamy kim jest SIMP!

Mikołaj Mikiciuk

Updated on:

co to znaczy simp kim jest simp

Jeśli jesteś użytkownikiem TikToka jest duża szansa na to, że natknąłeś się na termin “SIMP” lub nawet sam zostałeś nim nazwany. Nie trzeba dużo myśleć, żeby domyśleć się, iż jest to z pewnością słowo obraźliwe, lecz niekoniecznie znaczy to samo co jego podstawowy sens. Zatem co to znaczy SIMP? Kim jest SIMP? Jaki jest jego polski odpowiednik? Skąd się wzięło to pojęcie? Wyjaśniamy!

Simp Nation Challenge

TikTok to maszyna niekończących się trendów i wyzwań, które codziennie są nam stawiane. Simp Nation Challenge to kolejny produkt nastolatków w Internecie zapoczątkowany przez użytkownika TikToka o imieniu Marco Borghi (nick: polo.boyy). Influencer udostępnił swojej ponad 2 milionowej publiczności wideo z tekstem: “If she rants to you about her relationship problems and you comfort her, welcome to the Simp Nation”, co oznacza “Jeśli ona narzeka na swoje problemy w związku, a Ty ją pocieszasz – Witaj w Simp Nation”. Kolejni poszli za jego krokiem tworząc własne wersje, a sam trend stał się przysłowiowym viralem”.

Wirusowy trend już praktycznie został uśmiercony, lecz pozostawił za sobą nowe określenie, które nadal żyje. 

Co to znaczy SIMP? Kim jest Simp?

co to znaczy simp

Prawdziwe znaczenie słowa SIMP jest skróconą wersją wyrażenia “Simpleton”, co stanowi odpowiednik polskiego “prostaka”, a więc głupca. Znaczenie SIMP’a zmieniło się w kwietniu 2020 roku po fali SIMP NATION CHALLENGE na TikToku. Dotychczasowe znaczenie w porównaniu z aktualnym jest bardzo łagodną zniewagą, gdyż nowa wersja oznacza skrót od: “Sucker Idolising Mediocre P*ssy”, co w tłumaczeniu na język polski oznacza “Frajera ubóstwiającego przeciętną c*pkę”.  

Tłumaczenie tego wyrażenia powinno mniej więcej nakreślić jego znaczenie, lecz rozchodzi się o coś więcej. W dzisiejszych czasach SIMP to określenie na mężczyznę gotowego zrobić wszystko, żeby zadowolić lub zdobyć kobietę zaspokajając każdą jej potrzebę. Nie rozchodzi się tutaj o romantyczne czyny celem zdobycia ukochanej, lecz ma związek wręcz z błaganiem, czy też płaszczeniem się o zauważenie. To z kolei ich dewaluuje mężczyzn jako osobę ze względu na działanie służebne wobec swojej wybranki. 

Simp jest zwykle używany przez mężczyzn do wyśmiewania się z innych mężczyzn, którzy starają się zwrócić uwagę kobiet lub robią dla nich coś miłego jednocześnie nie otrzymując w zamian za to żadnych seksualnych przysług – na przykład kupowanie jej obiadu, płacenie za wypad do kina, pocieszanie jej po rozstaniu, czy odrabianie lekcji, ponieważ ona nie miała na to czasu. 

Mówimy tutaj o osobie, która zamiast pracować nad sobą i starać się zainteresować płeć przeciwną poprzez bycie interesującą i charyzmatyczną osobą, skupia się głównie na pochlebstwie oraz kontroli. Osoba ta udaje uprzejmość i wszelkie swoje uczucia celem uśpienia czujności swojej ofiary w stanie względnego bezpieczeństwa mając jednocześnie nadzieję na uzyskanie korzyści. Definicja ta oczywiście jest heteronormatywna, co obrazuje dwuwymiarowość tego zjawiska, a płeć w tym przypadku jest wymienna. Stąd też powstawały także TikToki z udziałem kobiet, jednakże jest to skrajnie niski odsetek względem mężczyzn.   

Definicja prawdziwego SIMP’a jest zbieżna z kulturą “miłych facetów”. Młodzi mężczyźni określają w ten sposób innych facetów, którzy dostrzegają w ich zachowaniu nieczyste intencje. Idea całkowitego oddania jest raczej znakiem rozpoznawczym komedii romantycznej niżeli rzeczywistości, to proces ten jest niepokojący i może prowadzić do patologii. Oczywiście SIMP może mieć różne konteksty w zależności od wieku – inne zachowania mogą nosić miano SIMP w podstawówce, a inne w liceum. 

Czasy pandemii pokazały także jak szybko może zmieniać się znaczenie tego określenia. Jeszcze rok temu używano go w stosunku do facetów we friendzone, natomiast dziś jest nadużywany w stosunku do osób, które spędzają czas z kobietą.

Warto także nadmienić, iż pomimo, że słowa tego używa się w stosunku do mężczyzn, jest ono tak naprawdę odzwierciedleniem nienawistnego spojrzenia na kobiety. Zakłada bowiem, że to kobiety chcą wykorzystywać “biednych” mężczyzn i w tym celu nimi kontrolują.

Czy Simps i Incels to to samo?

SIMP jest często zestawiane obok innych terminów jak np. Incel (celibat mimo woli). Zdaniem wielu mężczyzn są to przykłady mizoandrii, czyli uprzedzenia względem mężczyzn. W pewnym sensie tak – nie możemy przecież generalizować, nie wszyscy są przecież tacy sami, lecz musimy być także świadomi, że takie zjawiska istnieją i mogą dotyczyć każdego. 

Według definicji Icel, to osoba mająca problem w nawiązywaniu relacji, zwłaszcza seksualnych. Ci chcieliby wchodzić w różne relacje z kobietami, ale fakt, że im się to nie udaje budzi w nich złość – na kobiety. Wierzą także, że kobiety stworzone są do seksu i rodzenia dzieci, a przyzwolenie na odbycie stosunku zostanie dane w przypadku wykazania się uprzejmością i prawieniem komplementów. Oczywiście tak nie jest. 

Związek pomiędzy SIMP a INCEL jest interesujący i z pewnością możemy znaleźć wspólne cechy, np. każda grupa działa w podobnym kierunku mając w tym swój ukryty motyw. SIMP jednak przyjmuje różne znaczenia w zależności od kontekstu jego użycia i może oznaczać coś przeciwstawnego. 

Jak powstał skrót SIMP?

Początkowo SIMP jak już wiemy był ściśle powiązany ze słowem “simp” i jego odmianami. Zwrot ten jednak zaczął ewoluować. Począwszy od faktu, iż już w latach 80-tych raper Too Short użył tego określenia celem wyrażenia przeciwieństwa alfonsa. Następnie w 1992 roku Boyz II Men wydał piosenkę “Sympin’ Ain’t Easy” celem zobrazowania sfrustrowanej tęsknoty. Współcześnie słownik slangu miejskiego – Urban Dictionary określił definicję na “kogoś, kto robi o wiele za dużo dla osoby, którą lubi”. W 2005 roku pojawiła się kolejna definicja, która brzmiała: “facet, który spędza czas z kobietami i wyświadcza im przysługi, mając nadzieję na seks”.

simp google trends
Popularność SIMP w upływie czasu. Źródło: Google Trends

SIMP w aktualnym znaczeniu to relatywnie nowe wyrażenie, które powstało zaledwie w 2020 roku. Choć każdy wie z czym mamy do czynienia, tak aktualnie toczą się dyskusje nad tym jak konkretnie zdefiniować to zjawisko.   

5/5 - (3 votes)

Dodaj komentarz